legrand

Niezawodne systemy domofonowe

aktualizacja: 02-02-2022, 11:49 – artykuł promocyjny


Wiosna i lato to idealny moment na wszelkie remonty. Jest ciepło, dni są długie, wielu z nas wyjeżdża na wakacje, więc głośne prace przeszkadzają mniejszej liczbie osób, nie są tak uciążliwe. Takie samo podejście wykazują spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Czasami mamy do czynienia z prostym odmalowaniem klatki schodowej, czasami z remontem elewacji, a niekiedy z generalną wymianą instalacji elektrycznych i wodnych. Często przy takich wymianach wymieniana jest także instalacja domofonowa.

System domofonów


Aktualnie można zaobserwować, zwłaszcza w wysokich budynkach z lat 70 i 80 XX wieku, trend polegający na zamykaniu dostępu do danych pięter lub ich części osobom, które tam nie mieszkają. Pozwala to na zachowanie większej czystości na piętrze, lokalne niewielkie remonty jak odmalowania, czy wymiana oświetlenia z gwarancją, że nikt nie przyjdzie i nie zniszczy efektów naszej pracy, co w znacznym stopniu zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Takie rozwiązania tworzą jednak pewne bariery. Jedną z nich jest sposób komunikowania się z mieszkańcami z poziomu piętra bądź zamkniętego kawałka korytarza.


W zasadzie wszystkie oferowane na rynku systemy domofonowe mają możliwość zrealizowania takiego połączenia poprzez proste systemy typu Master-Slave. Prawie wszystkie też cierpią na tą samą bolączkę - im bardziej zamknięty i podzielony system, tym jego cena rośnie lawinowo w stosunku do uzyskiwanych efektów. Przy zamknięciu całego piętra z jednym głównym wejściem do budynku koszty są jeszcze łatwe do przewidzenia. Jednak, kiedy wejść do budynku jest więcej niż jedno i dodatkowo każde piętro podzielone jest na kilka sekcji, to mogą stanowić barierę uniemożliwiającą wprowadzenie takich modernizacji w bloku. Dodatkowym problemem staje się fakt, że niemalże każda przeróbka kawałka instalacji wymaga dużej ingerencji w jej pozostałą część.


Polska firma PROEL, która od początku lat 90 XX wieku produkuje w Warszawie systemy domofonowe, kilka lat temu wprowadziła na rynek rozwiązanie takich problemów. Systemy serii „9”, KDC1905/15, KDC3905/15 idealnie wpisują się w potrzeby spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych mających w planach tego typu modyfikacje systemu domofonowego. Seria „9” urządzeń dzieli je na dwie grupy: klawiatury „centrale” KDCX905 i „satelity” KDCX915. Centrala stanowi serce systemu i przechowuje wszystkie parametry pracy oraz uprawnienia lokatorów, a także zarządza podłączonymi do niej satelitami, będącymi jej fizycznym rozszerzeniem. W systemie może być nieograniczona ilość central, natomiast ilość satelitów jest ograniczona do 6 w KDC1900 i do 60 w KDC3900. Ograniczenie oznacza tylko tyle, że pojedyncza centrala nie może obsłużyć więcej satelitów niż wynosi jej limit, nie oznacza to, że satelitów w systemie nie może być więcej. Obie wersje systemu serii „9” wyposażone są standardowo w dwie niezależne magistrale pozwalające na prowadzenie dwóch równoległych połączeń do dwóch różnych central. W praktyce oznacza to tyle, że mając dwa wejścia do budynku, każde może działać całkowicie niezależnie od drugiego.

Klawiatura domofonuDodatkowo systemy te pozwalają na całkowicie zdalne zarządzanie. Z poziomu jednej satelity można zarządzać wszystkimi centralami bez potrzeby przemieszczania się po całym budynku (w przypadku KDC1905 satelita musi być fizycznie obsługiwany przez centralę, którą chcemy zarządzać). Można w ten sposób dodawać do central identyfikatory RFID, zmieniać kody czy modyfikować parametry pracy.


W dobie aktualnego kryzysu epidemicznego i światowej pandemii wirusa SARS-CoV-2 niewątpliwą zaletą produktów firmy PROEL jest fakt, że każda klawiatura domofonowa z wymienionych systemów wyposażona jest w czytnik identyfikatorów zbliżeniowych RFID, dzięki czemu nie ma potrzeby fizycznego kontaktu z klawiaturą, co w aktualnej sytuacji jest wysoce wskazane. Identyfikatory czytane są z odległości około 4cm. dzięki czemu wystarczy tylko zbliżyć identyfikator do czytnika bez potrzeby przytykania i przytrzymywania go, jak to bywa w niektórych kontrolach dostępu.

System domofonowy


System KDC3900 z powodzeniem został zastosowany w kilku wysokościowcach w Warszawie, gdzie równolegle w jednym systemie domofonowym pracuje 46 klawiatur domofonowych, a system podzielony jest na 33 sekcje (11 kondygnacyjny budynek, 3 centrale i jeden satelita na każdym piętrze i 2 wejściach do budynku). Cały system składa się z 33 central KDC3905 i 13 satelitów KDC3915. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest jego ciągły rozwój a nowe poprawki systemu, często wprowadzające nowe funkcje i rozwiązania, są dostępne bezpłatnie na stronie producenta. Dodatkowo do systemów KDC3900 możliwe jest dołożenie działającego równolegle modułu GSM, który pozwala na zdalną edycje każdej centrali z dowolnego miejsca na ziemi z dostępem do sieci Internet i sygnału telefonii komórkowej.


Zgodnie z zapewnieniem producenta i jego działu R&D moduł ten powinien być dostępny w drugiej połowie 2020 roku. Moduł pozwala także na przekierowanie połączeń głosowych na telefony zarówno komórkowe jak i stacjonarne. W odróżnieniu od innych producentów firma PROEL postawiła na klasyczną komunikację głosową poprzez sieć GSM a nie dedykowane aplikacje, które wymuszają na użytkowniku posiadanie telefonu typu smartphone wyposażonego w system operacyjny Android lub iOS.

WyświetlaczNależy pamiętać, że przedstawiony przykład nie jest granicą możliwości systemu. Tak naprawdę, pomijając oczywiście ilość kaset, jest to bardzo prosty system, który nie wykorzystuje nawet 15% możliwości przewidzianych przez producenta. Można chociażby dodać możliwość programowalnej „śluzy” pozwalającej na automatyczne otworzenie drzwi po danym czasie, jeżeli wcześniej nastąpiła autoryzacja na wejściu do budynku.


By pokazać ogromne możliwości systemu można na zakończenie nadmienić, że system opisywany jest za pomocą blisko 1000 parametrów globalnych, dotyczących centrali i wszystkich podległych jej satelitów, i blisko 7000 parametrów lokalnych, pozwalających definiować dowolnie zachowanie każdej klawiatury w systemie obsługiwanej przez daną centralę. Każdy parametr posiada wartość domyślną i w przytaczanej instalacji każda centrala ustawiane miała raptem po 8 parametrów, które można było poprzez kartę uSD przenosić między wszystkimi centralami.

Kontakt w sprawie produktów:

PROEL Sp.J.
tel. (+48 22) 86 333 25
www: proel.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

W ofercie W2 pojawił się nowy, zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny typu SGO-Pgz3.... ¬ więcej...

 
Pożarowe sygnalizatory akustyczne w ofercie W2

Pożarowe sygnalizatory akustyczne w ofercie W2

W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010... ¬ więcej...

 
Wideodomofon Classe 100 - bądź zawsze w kontakcie ze swoim domem

Wideodomofon Classe 100 - bądź zawsze w kontakcie ze swoim domem

Wideodomofony to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet