gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Chłodzimy pompą ciepła

aktualizacja: 04-10-2021, 06:37 – artykuł promocyjny


Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne, ponieważ jako źródło ogrzewania są jedną z najbardziej opłacalnych możliwości. Poza funkcją ogrzewania, którą ma pełnić pompa ciepła, użytkownicy oczekują również efektu chłodzenia. Ze względu na to, że pompa ciepła należy do urządzeń chłodniczych, odpowiednia konfiguracja pozwala zarówno na efektywne ogrzewanie, jak i chłodzenie.

Buderus

fot.: Logatherm WSW196iT


Można wyróżnić dwa typy chłodzenia. Pierwsze to chłodzenie pasywne. Jest ono spotykane najczęściej przy pompach ciepła gruntowych, które czerpią darmową energię z gruntu (odwiertów pionowych). Odwierty pionowe to instalacja rurowa umieszczona w odwiertach, w której przepływa płyn niezamarzający. Zimą kiedy pompa ciepła ogrzewa budynek płyn odbiera ciepło z ziemi, natomiast latem proces ten można odwrócić. Płyn (najczęściej woda grzewcza), który przepływa przez instalację grzewczą (np. ogrzewanie podłogowe) wewnątrz budynku, gdzie w pomieszczeniach panuje temperatura powyżej 20°C, nagrzewa się a potem przepływając przez odwierty, gdzie temperatura średnioroczna wynosi około 10°C oddaje ciepło, czyli jest efekt chłodzenia, ponieważ ciepło odbierane jest z pomieszczeń. Chłodzenie pasywne to proces, który pozwala uzyskać chłód bez uruchamiania pompy ciepła. Wystarczy pompa obiegowa, która przetłacza płyn przez instalację dolnego źródła. Zatem jest to bardzo tani sposób uzyskania chłodu.

Buderus

fot.: Logatherm WPLS.2

Takie rozwiązania oferuje Buderus w gruntowych pompach ciepła typu Logatherm WPS. Oprócz instalacji samej pompy ciepła, można obok zamontować moduł chłodzenia pasywnego PKSt-1, który chłód z instalacji dolnego źródła przekazuje bezpośrednio do instalacji chłodzącej. Mogą być to konwektory nawiewowe, chłodzenie sufitowe lub podłogowe. Sam moduł wyposażony jest  w wymiennik ciepła, który oddziela płyn dolnego źródła od wody grzewczej, pompę obiegową, zawór mieszający regulujący temperaturę, czujniki temperatur, elektronikę oraz jest całkowicie zaizolowany wewnątrz izolacją paroszczelną, która zapobiega wykraplaniu wilgoci na zimnych powierzchniach. Moduł sterowany jest bezpośrednio z pompy ciepła. Trzeba pamiętać, że chłodzenie pasywne to nie to samo co klimatyzacja. W chłodzonych pomieszczeniach, można obniżyć temperaturę o kilka stopni, natomiast trudno będzie  uzyskać zawsze żądaną temperaturę, ponieważ grunt to nie agregat chłodniczy. Jednak warto pamiętać, że jest to prawie bezpłatne źródło chłodu i przy niewielkim dodatkowym nakładzie inwestycyjnym, można poprawić komfort w pomieszczeniach nasłonecznionych w czasie lata.


Drugi typ chłodzenia to chłodzenie aktywne. W tym przypadku, aby uzyskać chłód trzeba uruchomić pompę ciepła. Urządzenie aktywnie w czasie pracy będzie wytwarzać chłód. Ten typ najczęściej spotykany jest w pompach ciepła powietrze-woda, gdzie dolnym źródłem jest powietrze, ale coraz częściej również w pompach ciepła gruntowych. Oba typy pomp ciepła to urządzenia rewersyjne czyli odwracalne w swojej pracy, mogą zarówno grzać jak i chłodzić. Dzięki aktywnej pracy urządzenia, temperatura w systemie chłodzenia może kształtować się teoretycznie dowolnie, więc podobnie będzie z temperaturą w pomieszczeniach chłodzonych. Marka Buderus ma w swojej ofercie trzy linie pomp ciepła powietrze-woda: Logatherm WLW196i AR, Logatherm WLW196i IR  i Logatherm WPLS.2, posiadające funkcję chłodzenia aktywnego.

Buderus

fot.: Logatherm WLW196i AR

W obu przypadkach chłodzenia warto zwrócić uwagę na system rozprowadzenia chłodu po budynku. Temperatura medium, jakim jest najczęściej woda w instalacji, które rozprowadza chłód jest stosunkowo niska. Oznacza to, że na rurociągach rozprowadzających oraz na powierzchniach chłodzących, może wykraplać się wilgoć. Taka sytuacja jest niepożądana, dlatego rurociągi należy zabezpieczać izolacją paroszczelną. W przypadku samych pomieszczeń, gdzie rozprowadza się chłód stosuje się czujniki wykraplania wilgoci, które w momencie pojawienia się wody automatycznie zatrzymują chłodzenie. Dodatkowo używane są czujniki wilgotności względnej, które mierzą wilgotność w pomieszczeniu i stosując odpowiedni algorytm obliczeniowy „przewidują” i zapobiegają zbyt dużemu spadkowi temperatury, co może powodować problemu z wykraplaniem wilgoci. Jeśli do rozprowadzenia chłodu w pomieszczeniu stosujemy konwektory, to możemy pozwolić sobie na wykroplenie wilgoci na ich powierzchni, ale trzeba zapewnić odpływ tej wilgoci od urządzenia. Warto również zaznaczyć, że największa wilgotność powietrza występuje w okresie letnim, kiedy użytkownicy chcą najbardziej wykorzystywać chłodzenie.


Podsumowując pompy ciepła oprócz swojej podstawowej roli jaką jest ogrzewanie budynku, zapewniają przy okazji drugą funkcję – chłodzenie, które coraz częściej jest wykorzystywane przez użytkowników. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba instalować dodatkowych urządzeń, aby uzyskać chłodzenia.
Marka Buderus wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, dlatego oferuje odpowiednie rozwiązania.

Kontakt w sprawie produktów:

Robert Bosch Sp. z o.o.
tel. Infolinia 801 777 801
www: www.buderus.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet