iglotech

gorące tematy
tagi
znajdź fachowca

Sposoby na wilgoć w domu - jak pozbyć się grzyba?

aktualizacja: 30-04-2021, 09:10 – artykuł promocyjny


Obecność wilgoci i grzyba w domu ma negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Jako skutek uboczny nadmiernej wilgoci w domu, u wielu osób pojawiają się problemy z oddychaniem lub alergia. Jak temu zapobiec i zlikwidować wilgoć w mieszkaniu? Poniżej kilka rad od firmy Rockwool.

Jak się pozbyć wilgoci?

 

Komfort cieplny

 

Wbrew pozorom, problem nadmiernej wilgoci nie występuje jedynie w starych budynkach. Jeśli na etapie budowy popełniono błędy, to problem ten może dotyczyć także nowego budownictwa. Komfort cieplny i zdrowe warunki są uzależnione od odpowiedniej temperatury i wilgotności względnej w budynku. Ani nadmiar wilgoci, ani zbyt suche powietrze nie wpływają pozytywnie na nasze funkcjonowanie. Takie budynki nie chronią przed chłodem w odpowiednim stopniu, co skutkuje zimnem wewnątrz budynku, a co więcej, jego elementy mogą ulec zawilgoceniu.

 

Wilgoć w domu a choroby

 

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza wynosi od 40 do 60%. Nadmierna wilgotność może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie oraz przyczynić się do wystąmpienia chorób, takich jak choroby układu oddechowego, astma, zmęczenie, alergia, bóle mięśni i stawów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, dlatego tak istotną kwestią jest zapobieganie powstawaniu i rozwojowi pleśni i grzybów. Jak skutecznie uniknąć tego problemu?

 

Skąd ten grzyb?

 

Wilgoć może pochodzić z zewnątrz lub z wnętrza domu. Nieszczelny dach, źle wykonana izolacja, zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza i nieprawidłowe odprowadzanie jej na zewnątrz to tylko kilka z możliwych przyczyn grzyba na ścianach. Podstawą do rozwiązania problemu jest sprawna i dobrze wykonana wentylacja, która zadba o odpowiedni poziom wilgotności powietrza.


Jak sprawdzić, czy w domu jest nadmiar wilgoci? Takie sygnały, jak zaparowane okna, trudno wysychające ręczniki, zapach stęchlizny i grzyb na ścianach czy suficie powinny być dla nas ostrzeżeniem, którego nie wolno lekceważyć. Profesjonalnym sposobem na pomiar wilgoci w mieszkaniu jest higrometr.


Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać w przypadku rozwijającego się grzyba, jest wyczyszczenie ściany szczotką ze sztywnym włosiem. Następnie należy ją dobrze wysuszyć i zastosować preparat grzybobójczy. Może się okazać, że konieczne będzie zeskrobanie lub skucie tynku. Skrajne przypadki wymagają też gruntownego osuszenia murów. Następną istotną kwestią jest znalezienie przyczyny pojawienia się grzyba, a najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednich, profilaktycznych rozwiązań już na etapie planowania budowy.

 

Sposoby na wilgoć w domu

 

Sprawna wentylacja
Najistotniejszą kwestią jest zabezpieczenie budynku przed wilgocią poprzez zaplanowanie sprawnej wentylacji, odwodnienia fundamentów, studni chłonnej i innych. Należy również dbać o regularne udrażnianie rynien.


System ociepleń

Istotna jest również ochrona cieplna budynku, czyli prawidłowa izolacja, która pozwoli zapobiec powstawaniu plam wilgoci oraz zabezpieczy tynk. Warto zadbać o dobrej jakości materiał termoizolacyjny – styropian lub skalną wełnę mineralną, które zapewnią skuteczną ochronę ścian przed niskimi temperaturami i wilgocią.


Dlaczego wełna skalna to lepszy wybór? Szczegóły znajdziesz tutaj:

https://ocieplamyzycie.pl/budowa/wilgoc-w-domu-grzyb-w-domu-jak-sie-pozbyc/


Kontakt w sprawie produktów:

ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.
tel. 68 38 50 250
www: rockwool.pl
mail: wyślij wiadomość


All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet