

- Platforma merXu - ogrzewanie i hydraulika
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
- Wielopalnikowe kotły kondensacyjne o konstrukcji modułowej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
-
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu




Rodzi się moc - nowe pompy ciepła Airmax2 16-30 GT
aktualizacja: 04-10-2021, 06:45 – artykuł promocyjny
Gama powietrznych pomp ciepła Airmax2, które ze względu na swoje doskonałe parametry, polskie pochodzenie i atrakcyjne ceny błyskawicznie zyskały uznanie na rynku, powiększyła się o modele dużej mocy i obecnie obejmuje jednostki 6, 9, 12, 15 GT oraz nowe: 16, 21, 26 i 30 GT. Nikt nie będzie miał już kłopotu z precyzyjnym dobraniem optymalnego urządzenia do potrzeb grzewczych, zarówno w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, czy przemysłowych.
Zadanie specjalistów z Działu Badawczo-Rozwojowego firmy Galmet nie polegało tylko na prostym zwiększeniu mocy pomp ciepła Airmax2. Konstrukcje zostały przez inżynierów udoskonalone - jednostki dużej mocy, dzięki wprowadzonym modyfikacjom, stały się przede wszystkim bardziej wydajne w trudniejszych warunkach pracy. Przygotowano je, aby efektywniej realizować większe zapotrzebowanie na c.o. i c.w.u., czyli szybciej dostarczać ciepło odbiorcom w obszerniejszych budynkach bez wzrostu kosztów jednostkowych. Nowe modele Airmax2 są pod tym względem bardzo oszczędne.
Duży może więcej!
Najmocniejsza z nowych pompa ciepła Airmax2 to model 30GT o mocy nominalnej ok. 30 kW, który pozwala obsługiwać obiekty do 400 m2 (przy założeniu standardowego zapotrzebowania na ciepło 50 W/m2 i zużycia 200 l/dobę). Jeszcze większe możliwości otrzymujemy łącząc pompy ciepła Airmax2 w układy (kaskady) nawet 5 urządzeń.
Zwiększono wydajność nowych modeli 16-30GT, co jest zasługą nowoczesnych sprężarek spiralnych z technologią EVI, pozwalających na utrzymanie wysokiej mocy grzewczej przy zwiększaniu się temperatury zasilania. Pozwala to na uzyskanie wyższej temperatury wody na wyjściu z pompy ciepła, nawet 60°C. Dzięki temu urządzenia doskonale sprawdzą się także w modernizowanych instalacjach grzewczych z układami grzejnikowymi.
Wysoka temperatura zasilania obiegu grzewczego - nawet do 60°C - jest jedną z głównych zalet nowych pomp ciepła Galmet. Wyróżnia je także bogate wyposażenie standardowe:
- Moduł internetowy pozwalający na sterowanie pracą pompy zdalnie.
- Elektroniczna pompa obiegowa o niskim zużyciu energii, dopasowującą się do warunków pracy w instalacji.
- System pogodowy, który dopasowuje parametry pracy pompy do warunków atmosferycznych.
- Elektroniczny zawór rozprężny maksymalizujący wydajność.
- Niezawodna sprężarka typu Scroll z EVI
8 modeli Airmax2 – sposób na najtańsze ogrzewanie domu i c.w.u.
Najważniejsze cechy pomp ciepła serii Airmax2, wyznaczające zarazem ich bezdyskusyjną przewagę nad konkurencyjnymi modelami dostępnymi na rynku, to:
- Możliwość współpracy zarówno z instalacją podłogową, jak i tradycyjnymi grzejnikami.
- Możliwość zastosowania w nowobudowanych oraz modernizowanych obiektach.
- Typoszereg modeli od 6 do 30GT pozwala na obsługę małych obiektów o metrażu np. 70 m2 do dużych budynków o powierzchni nawet ok. 400 m2 (przy standardowym zapotrzebowaniu na ciepło) i większych do kilku tysięcy m2 – po zastosowaniu kaskady urządzeń.
- Niezwykła elastyczność zastosowań - możliwość realizacji c.o. i c.w.u., ale także tylko c.o., albo tylko c.w.u. w budynkach o dużym i całorocznym zapotrzebowaniu na wodę użytkową.
- Bardzo łatwy montaż niemal w każdym obiekcie - instalacja nie wymaga żadnych odwiertów.
- Budowa monoblokowa z hermetycznym układem chłodniczym – niepodważalna zaleta w stosunku do „splitów”.
- Do montażu tych pomp ciepła nie są wymagane specjalne uprawnienia f-gazowe.
- 5 gotowych schematów zarządzania zaprogramowanych w sterowniku.
Schemat systemu sterowania instalacji
Korzyści - w praktyce
Zalety i oszczędności wynikające z zastosowania powietrznej pompy ciepła w systemie grzewczym najlepiej odzwierciedla wyliczenie sporządzone dla konkretnego budynku.
Schemat instalacji z pompą ciepła Airmax2
Dane wykorzystane w obliczeniach
- Powierzchnia użytkowa budynku: 280 m2
- Liczba mieszkańców – 14 osób.
- Projektowe obciążenie cieplne budynku: 14,0 kW
- Wewnętrzne zyski ciepła: 7 000 kWh/rok
- Słoneczne zyski ciepła: 7 000 kWh/rok
- Temperatura biwalencyjna: -8°C
- Projektowa temperatura pomieszczeń: 21°C
- Projektowa temperatura graniczna grzania: 15°C
- Rodzaj instalacji grzewczej: podłogowa 50% /grzejnikowa 50%
- Maksymalna projektowa temperatura zasilania: 50°C
- Maksymalna projektowa temperatura powrotu: 40°C
- Zapotrzebowanie na c.w.u.: 700 l/dobę
- Zapotrzebowanie cieplne obiektu: 50 W/m2
- Temperatura wejściowa zimnej wody: 10°C
- Temperatura ciepłej wody: 50°C
- Strefa klimatyczna – III – okolice Warszawy
- Zalecana powietrzna pompa ciepła: Airmax2 21GT
- Typ: powietrze-woda
- Moc grzewcza (A7W35): 20,98 kW
- Moc elektryczna (A7W35): 4,59 kW
- Maksymalna temperatura zasilania: 60°C
- Koszt energii elektrycznej wg stałej taryfy: 60 gr/kWh
W instalacji zastosowano bufor c.o., który obsługuje dwa obiegi grzewcze - podłogowy z mieszaczem i grzejnikowy. Układ glikol-woda połączono wymiennikiem płytowym, a woda użytkowa ogrzewana jest w zbiorniku o dużej powierzchni wężownicy dedykowanym do pomp ciepła - SGW(S) Maxi.
Miesięczne zapotrzebowanie na ciepło wg średnich miesięcznych temperatur [kWh]
Najtaniej, najczyściej i najzdrowiej
Wykorzystanie pompy ciepła jest najtańszym sposobem na komfortowe i w pełni bezobsługowe ogrzewanie pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej nie tylko w budynku referencyjnym, ale w niemal każdym obiekcie. Uzyskane roczne koszty eksploatacji powietrznej pompy ciepła Airmax2 są o prawie połowę niższe niż koszty ogrzewania kotłem na olej opałowy i niemal trzykrotnie niższe niż ogrzewanie prądem elektrycznym. Należy pamiętać, że ogrzewanie pompą ciepła, dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej, jest również najbardziej ekologiczną formą pozyskiwania ciepła.
Porównanie kosztów eksploatacji różnych źródeł ciepła [w zł/rok]
W zestawie najkorzystniej
Opisane korzyści można powiększyć implementując pompę ciepła do Hybrydowego Systemu Grzewczego. Jest to forma zestawu, który można elastycznie konfigurować z jednym dodatkowym lub kilkoma innymi źródłami ciepła. Szczególnie duże oszczędności można uzyskać kompilując w jednym zestawie urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, np. pompę ciepła z zestawem fotowoltaicznym, solarnym lub kotłem c.o. na pellet. Kumulacja korzyści czyni takie systemy wręcz autonomicznymi, czyli samowystarczalnymi energetycznie i pozwala uzyskać tzw. „Dom bez rachunków”.
Osoby zainteresowane zakupem, dystrybutorzy i instalatorzy zawsze mogą liczyć na pomoc specjalistów Krajowego Centrum Doradztwa Techniki Grzewczej Galmet w doborze, konfiguracji i dopasowaniu urządzeń grzewczych do konkretnego budynku, wybranego systemu i istniejącej infrastruktury. Eksperci przedstawią im komplet informacji, które ułatwią wybór i konfigurację elementów systemu, oszacują koszty eksploatacji systemu, a także pomogą znaleźć autoryzowanego instalatora.
mgr inż. Paweł Kurek
Krajowy doradca ds. pomp ciepła
kom. +48 77 403 45 60
pompyciepla@galmet.com.pl
Z dofinansowaniem jeszcze taniej
Najwydajniejsze urządzenia, korzystające z odnawialnych źródeł energii, takie jak pompy ciepła właśnie, dotowane są we wszystkich krajowych, wojewódzkich i samorządowych programach dofinansowań, także w programie "Czyste powietrze". Dotacje do zakupu pompy ciepła Airmax2 16-30 GT sięgają 50% wartości urządzenia w zależności od danego programu.
|

![]() | Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomościZ pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej... |
![]() | Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzeniaPompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej... |
![]() | Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De DietrichAplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej... |

![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |