gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

SchellCedor

Ferdom    Akra
Pipelife
Eko-Bio

Diamond

Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

SFA Poland Sp. z o.o.   Uponor

znajdź fachowca

Aquaphor patron


Odmanganianie i odżelazianie wody - kiedy stosować?

aktualizacja: 19-02-2021, 09:03 – artykuł promocyjny


Jakość wody, której używamy do codziennych czynności jest kluczowa. Dla osób, które decydują się na własne ujęcie wody podstawową kwestią jest sprawdzenie, czy woda np. ze studni głębinowej nadaje się do codziennego użytku i picia. Aby to skontrolować, należy zrobić badanie wody, zanosząc próbkę do stacji sanitarno- epidemiologicznej lub laboratorium. Najczęstszymi pierwiastkami, które są obecne w wodzie z własnego ujęcia, ale i w wodzie pochodzącej z instalacji wodociągowej, są mangan i żelazo. Choć w przyrodzie są niezbędne, to ich nadmierna obecność w wodzie może przynieść negatywne skutki. Kiedy należy zastosować odmanganianie i odżelazianie wody?

Filtr AKWA

fot.: AKWA - filtr odżelaziający do wody


Woda z nadmierną obecnością żelaza i manganu ma nieprzyjemny smak, zmienioną barwę i jest mętna. Powoduje żółtobrązowe plamy na ubraniach i sprzęcie AGD, a także przyczynia się do uszkodzeń rur wodociągowych i instalacji sanitarnych. Co więcej, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Woda pitna może zawierać do 0,2 mg żelaza i 0,05 mg manganu na litr wody. W przypadku wyższych wartości, najlepszą propozycją jest odmanganianie i odżelazianie wody. Jak to zrobić?


Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie przeznaczonych do tego urządzeń. Odżelaziacz i odmanganiacz to urządzenie, którego podstawowym elementem jest zbiornik ze złożami filtracyjnymi – złoża muszą być odpowiednio dobrane do jakości wody. Pierwszym krokiem jest napowietrzenie wody i ewentualna zmiana jej pH, o ile zachodzi taka konieczność. W dalszym kroku pierwiastki utleniają się i zmieniają postać na nierozpuszczalną, dzięki czemu mogą być zatrzymane na złożach filtrów. W przypadku wyjątkowo wysokich wartości związków, należy najpierw pozbyć sie żelaza, a później manganu. Poniżej przykładowe urządzenia, służące do odmanganiania i odżelaziania wody:

 

Aqua Revital Hydrofiltr firmy Bartosz

Odżelaziacz

fot.: Bartosz - Aqua Revital HYDROFILTR

 

Urządzenie łączące zalety hydroforu, napowietrzacza i odżelaziacza. Zastosowane złoża filtracyjne usuwają mangan, żelazo i inne szkodliwe pierwiastki. Urządzenie charakteryzuje się kompaktową wielkością, więc nie wymaga dużej ilości miejsca oraz trwałością i odpornością na korozję ( jest wykonane ze stali nierdzewnej). Działanie filtra składa się z trzech etapów:

  • woda przepływa przez napowietrzacz, a następnie przepływa do zbiornika
  • woda przepływa przez złoża filtacyjne, które zatrzymują nierozpuszczalne związki
  • raz na jakiś czas filtr musi zostać oczyszczony z zatrzymanych związków.


Filtr jest prosty w montażu i działaniu oraz można uzupełnić go o inne systemy filtracji wody.Stacje odżelaziające i odmanganiające Eko- Optimo od Saymon

Saymon

fot.: Saymon - odżelaziacz i odmanganiacz

 

Nowoczesne, profesjonalne urządzenie umożliwiające rozwiązanie problemu nadmiernej zawartości żelaza i manganu w wodzie. Wyposażenie:

  • głowica automatyczna Autotrol Perfora 268FA ze sterownikiem czasowym 742
  • zbiorniki ciśnieniowe z kompozytów
  • zbiornik KMnO4 z PE
  • zastosowane złoże: Greensand Plus


Eko- Optimo 100-155 FA może być zastosowane w domach jednorodzinnych, kotłowniach, hotelach, szpitalach, itp.

 

Aquaphor 1000 firmy AQUAPHOR

Odżelaziacz Aquaphor

fot.: Aquaphor 1000


Automatyczne urządzenie o niewielkich gabarytach. Wyjątkowo skutecznie usuwa z wody żelazo i mangan, a  dodatkowo zmiękcza wodę. Nie sprawia trudności w kwestii obsługi, ponieważ działa w pełni automatycznie. Ma wbudowane dwa dyski siatkowe, które pozwalają równomiernie rozprowadzić wodę i w całości ją wykorzystać. Poza tym, posiada wbudowany By-pass z zaworem mieszającym, co pozwala dostosować twardość wody do własnych potrzeb. Urządzenie jest wyprodukowane w USA i ma 10-letnią gwarancję.

 

Wkład odżelaziający w ofercie Grupa SBS

Wkład odżelaziajacy

fot.: Grupa SBS - wkład odżelaziający Keller

 

Wkład zawiera złoża obniżające stężenie żelaza oraz usuwa związki żelaza i magnezu. Jego stosowanie zapobiega powstawaniu plam i zabrudzeń na ubraniach i ceramice łazienkowej. Pozbywa się metalicznego smaku i zapachu wody. Wkład należy wymieniać co 6 miesięcy lub co 2000 litrów przefiltrowanej wody.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Bartosz, Saymon, AKWA, Aquaphor, Grupa SBS


Zobacz także
Kiedy zanieczyszczona woda wymaga dezynfekcji?

Kiedy zanieczyszczona woda wymaga dezynfekcji?

Korzystając z wody w naszych domach w różny sposób, możemy zauważyć... ¬ więcej...

 
Kompaktowy system odwróconej osmozy RO-31

Kompaktowy system odwróconej osmozy RO-31

Odwrócona osmoza jest nowoczesną technologią polegającą na wytwarzaniu najwyższej... ¬ więcej...

 
Nowa stacja zmiękczająca w ofercie SBS - poznaj KELLER Smart Carbon 30

Nowa stacja zmiękczająca w ofercie SBS - poznaj KELLER Smart Carbon 30

Nowa stacja zmiękczania wody nie tylko całkowicie likwiduje problem kamienia kotłowego.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet