Odmanganianie i odżelazianie wody - kiedy stosować?

aktualizacja: 13-05-2022, 06:17 – artykuł promocyjny


Jakość wody, której używamy do codziennych czynności jest kluczowa. Dla osób, które decydują się na własne ujęcie wody podstawową kwestią jest sprawdzenie, czy woda np. ze studni głębinowej nadaje się do codziennego użytku i picia. Aby to skontrolować, należy zrobić badanie wody, zanosząc próbkę do stacji sanitarno- epidemiologicznej lub laboratorium. Najczęstszymi pierwiastkami, które są obecne w wodzie z własnego ujęcia, ale i w wodzie pochodzącej z instalacji wodociągowej, są mangan i żelazo. Choć w przyrodzie są niezbędne, to ich nadmierna obecność w wodzie może przynieść negatywne skutki. Kiedy należy zastosować odmanganianie i odżelazianie wody?

Filtr AKWA

fot.: AKWA - filtr odżelaziający do wody


Woda z nadmierną obecnością żelaza i manganu ma nieprzyjemny smak, zmienioną barwę i jest mętna. Powoduje żółtobrązowe plamy na ubraniach i sprzęcie AGD, a także przyczynia się do uszkodzeń rur wodociągowych i instalacji sanitarnych. Co więcej, ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Woda pitna może zawierać do 0,2 mg żelaza i 0,05 mg manganu na litr wody. W przypadku wyższych wartości, najlepszą propozycją jest odmanganianie i odżelazianie wody. Jak to zrobić?


Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie przeznaczonych do tego urządzeń. Odżelaziacz i odmanganiacz to urządzenie, którego podstawowym elementem jest zbiornik ze złożami filtracyjnymi – złoża muszą być odpowiednio dobrane do jakości wody. Pierwszym krokiem jest napowietrzenie wody i ewentualna zmiana jej pH, o ile zachodzi taka konieczność. W dalszym kroku pierwiastki utleniają się i zmieniają postać na nierozpuszczalną, dzięki czemu mogą być zatrzymane na złożach filtrów. W przypadku wyjątkowo wysokich wartości związków, należy najpierw pozbyć sie żelaza, a później manganu. Poniżej przykładowe urządzenia, służące do odmanganiania i odżelaziania wody:

 

Wkład odżelaziający w ofercie Grupa SBS

Wkład odżelaziajacy

fot.: Grupa SBS - wkład odżelaziający Keller

 

Wkład zawiera złoża obniżające stężenie żelaza oraz usuwa związki żelaza i magnezu. Jego stosowanie zapobiega powstawaniu plam i zabrudzeń na ubraniach i ceramice łazienkowej. Pozbywa się metalicznego smaku i zapachu wody. Wkład należy wymieniać co 6 miesięcy lub co 2000 litrów przefiltrowanej wody.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: AKWA, Grupa SBS


Zobacz także
Komfort filtrowanej wody prosto z kranu

Komfort filtrowanej wody prosto z kranu

Coraz większą wagę przywiązujemy do tego, by urządzić kuchnię z wykorzystaniem... ¬ więcej...

 
Wodostacja. Nowy wymiar nawodnienia od Dafi

Wodostacja. Nowy wymiar nawodnienia od Dafi

Polski lider butelek i dzbanków filtrujących do wody kranowej Dafi zaprezentował... ¬ więcej...

 
Filtrowana woda prosto z kranu. Flow Comfort - nowy system filtrujący wodę od Dafi

Filtrowana woda prosto z kranu. Flow Comfort - nowy system filtrujący wodę od Dafi

Doskonale wiemy, jak ważną kwestią jest oczyszczanie wody pitnej. Najlepszą drogą... ¬ więcej...

 
armatura
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet