wienkra
gorące tematy
tagi

www.centrumklima.pl


Czy wentylacja mechaniczna może pracować bezgłośnie?

aktualizacja: 26-03-2021, 07:34 – artykuł promocyjny


Wentylacja grawitacyjna to najprostszy i najstarszy sposób wymiany powietrza w budynkach. Pracuje cicho, ale jej działanie zależy od pogody, dlatego latem jest mało wydajna, a zimą przyczynia się do dużych strat ciepła. Lepszym rozwiązaniem jest więc wentylacja mechaniczna, która zapewnia sprawną wymianę powietrza, niezależnie od warunków atmosferycznych. Niestety pomimo swoich zalet często działa głośno, co wpływa negatywnie na komfort użytkowania. Zatem czy możliwe jest wyeliminowanie źródła hałasu, tak aby wentylacja mechaniczna funkcjonowała bezgłośnie?

Czy wentylacja mechaniczna może pracować bezgłośnie?

Nowe technologie budowlane stawiają kolejne wyzwania przed systemami wentylacji. Zwiększenie izolacyjności budynków mieszkalnych z jednej strony zapewnia mniejsze zużycie energii, z drugiej powoduje, że wentylacja naturalna nie działa. Z kolei ta mechaniczna jest droga, skomplikowana w montażu oraz głośna. Dlatego w odpowiedzi na wyzwania dzisiejszej cywilizacji i rosnące potrzeby konsumentów, firma Jawar opracowała energooszczędny system Jawar ATMO, który łączy najlepsze cechy dwóch rodzajów  wentylacji – grawitacyjnej i mechanicznej. Dzięki nowym rozwiązaniom zastosowanym w systemie możemy cieszyć się świeżym powietrzem w domu przez cały dzień, bez dużych strat ciepła i uporczywego hałasu. Dodatkowo ATMO jest łaskawy dla naszego portfela - w cenie 1/3 klasycznej rekuperacji otrzymujemy system porównywalny pod względem efektywności i wydajności.

 

Nowy system wentylacji z odzyskiem ciepła

 

Jawar ATMO to nowy system wentylacji, którego mechanizm działania opiera się na doprowadzeniu czystego, Nowy system wentylacji z odzyskiem ciepłaświeżego powietrza i odprowadzeniu zużytego, przy pomocy pionowych kanałów perlitobetonowych. Prosta budowa systemu została oparta na kanałach pionowych, jak w wentylacji grawitacyjnej oraz na wydajności i odzysku ciepła jak w przypadku wentylacji mechanicznej. Jawar ATMO wyposażony jest również w rekuperator, który dokonuje wymiany ciepła pomiędzy usuwanym i dostarczanym powietrzem. System składa się z 3 podstawowych modułów. Pierwszym jest centrala wyposażona w wymiennik ciepła, wentylatory zapewniające nawiew i wywiew oraz system wymiennych filtrów. Posiada również panel sterowania, który można umieścić w dowolnym miejscu mieszkania. Drugi moduł to kanały pionowe, a trzeci instalacja pozioma złożona z czerpni i wyrzutni, skrzynek rozdzielnych oraz przewodów łączących kanały pionowe z rekuperatorem. Czerpnia odpowiada za dostarczenie powietrza z zewnątrz do rekuperatora, a wyrzutnia za usunięcie zużytego na zewnątrz budynku. Skrzynki rozdzielne umożliwiają z kolei rozgałęzienie powietrza nawiewanego z rekuperatora na odpowiednią ilość kanałów pionowych oraz połączenie powietrza wywiewanego z kilku kanałów pionowych do rekuperatora. Łączy się je za pomocą przewodów izolowanych elastycznych. Przewody są zakończone systemowymi złączkami i dzięki ich zastosowaniu instalacja całego systemu jest szybka i łatwa.

 

Bezgłośnie i komfortowo

 

Pustaki wentylacyjne Jawar ATMO wykonane są z perlitobetonu, dzięki czemu wyróżniają się doskonałą izolacyjnością, co z kolei skutkuje małymi stratami ciepła w układzie.  Szczególne właściwości perlitu zapewniają też cichą pracę systemu, dlatego wentylacja działa całkowicie bezgłośnie.  Łatwość montażu pustaków zaś, znacząco obniża koszty inwestycji. Dlatego ATMO jest optymalny zarówno pod względem kosztowym, jak i funkcjonalnym.


- Jako pierwszy producent w Europie wprowadziliśmy do swojej oferty pustaki wentylacyjne wytwarzane na bazie perlitu ekspandowanego. Wykorzystanie tego innowacyjnego materiału prowadzi do lepszej izolacyjności termicznej, struktura tego materiału tworzy z pustaków tłumik i sprawia, że wentylacja mechaniczna może działać bezgłośnie. To duży krok do przodu w systemach wentylacyjnych, a to wszystko w trosce o bezpieczeństwo i komfort użytkowników – mówi Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.


Nieprawidłowo działająca wentylacja wiąże się z wieloma problemami nie tylko dla samego budynku, ale dla zdrowia domowników. Są to przede wszystkim powstające pleśń i grzyby, skraplanie się wilgoci na szybach i innych powierzchniach. Głośna wentylacja zaś wpływa negatywnie nie tylko na komfort użytkowania, ale też na nasze samopoczucie. Ciągły hałas wydobywający się z urządzeń wentylacyjnych jest dokuczliwy i działa drażniąco, gdy szukamy spokoju i chcemy odpocząć. Wentylacja mechaniczna to jednak najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy cieszyć się świeżym powietrzem w domu przez cały dzień, bez dużych strat ciepła. Dlatego Jawar ATMO to idealny system dla osób, które dbają o swoje zdrowie, cenią sobie ciszę i szukają optymalnego rozwiązania pod względem kosztowym.

 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Jawar Sp. z o.o.


Zobacz także
Realne korzyści z rekuperacji

Realne korzyści z rekuperacji

Starty ciepła występują w każdym budynku, bez względu na technologię budownictwa.... ¬ więcej...

 
Kwietniowa nowość w ramach cyklu Premiery Lindab 2021

Kwietniowa nowość w ramach cyklu Premiery Lindab 2021

W bogatej ofercie tłumików od Lindab pojawiła się kolejna nowość. KVDPX... ¬ więcej...

 
Poradnik praktyczny i mini przewodnik po systemie HAVACO Flexo System do pobrania!

Poradnik praktyczny i mini przewodnik po systemie HAVACO Flexo System do pobrania!

Firma VENTIA generalny dystrybutor HAVACO Flexo System – nowoczesnego systemu... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji            Metalplast    Wienkra    Systherm GlenDimplex    Ventec   Lindab Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet