gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

PipelifeEko-Bio

Diamond

Grupa Armatura  

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft      

SFA Poland Sp. z o.o.   Setma

UponorRoth Polska

znajdź fachowca

Aquaphor patron


Uzdatnianie wody ze studni - badania, urządzenia, przepisy

aktualizacja: 13-02-2020, 09:07 – artykuł promocyjny


Jakość wody, z której na co dzień korzystamy, jest bardzo istotna. Używamy ją do prania, gotowania, kąpieli, zmywania i innych codziennych czynności, dlatego należy zadbać, by spełniała odpowiednie parametry. Szczególnie ta z własnego ujęcia często bez odpowiedniej filtracji nie nadaje się do użytku. Co zrobić i jakie zamontować urządzenia, by bez obaw korzystać z wody ze studni głębinowej?Od czego zacząć?Podstawowym krokiem jest badanie, które pomoże nam ocenić, czego właściwie powinniśmy się z wody pozbyć. W tym celu zawozimy próbkę naszej wody do stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, prywatnego laboratorium lub firmy, która zajmuje się uzdatnianiem wody (ważne, by próbka została pobrana w odpowiednich warunkach - przed pobraniem warto zapytać o szczegóły w Sanepidzie). Wyniki badań trzeba przeanalizować lub zlecić to fachowcom – prawidłowy odczyt wyników pomoże zdecydować, jaki sposób filtracji naszej wody będzie odpowiedni. W tej kwestii powinniśmy zwrócić się o poradę do specjalisty, który weźmie pod uwagę również inne czynniki, takie jak zużycie wody, budżet czy wymagania użytkownika.Domowa stacja uzdatniania wody ze studni - rodzaje urządzeńW zależności od tego, co wykazały wyniki badań, należy wybrać inny sposób filtracji wody. Filtracja mechaniczna, czyli wkład z siatki wykonanej z tworzywa lub ze stali nierdzewnej, kolumna z materiałem filtrującym lub wymienny wkład, ma za zadanie oczyścić wodę z piasku, rdzy i kamienia kotłowego. Powinna być zamontowana na początku instalacji wodociągowej. Tuż za filtrem mechanicznym montuje się filtr usuwający z wody żelazo i mangan – poprawia kolor wody i zapobiega plamom oraz zaciekom na bateriach czy urządzeniach AGD a także usuwa metaliczny posmak wody.


Kolejnym rodzajem są filtry zmiękczające, które zmniejszają ilość związków i substancji utwardzających wodę. Twarda woda niszczy urządzenia i powoduje osadzanie się kamienia. Można zastosować również urządzenie, które jednocześnie zmiękczy, odżelaźni i odmangani wodę, np. urządzenie domowej stacji uzdatniania wody Waterboss (na zdjęciu poniżej).

AquaphorZmiękczacz wody Immergas

fot.: Aquaphor - zmiękczacz, odżeleziacz i odmanganiacz   fot.: Immergas - zmiękczacz do wody Immersoft 15


Odwrócona osmoza to sposób filtracji wody, który umożliwia pozbycie się drobnoustrojów i znieczyszczeń tanim kosztem. Jako efekt odwróconej osmozy otrzymujemy wodę wolną od soli, rdzy, piasku, pierwiastków promieniotwórczych, bakterii i wirusów. Możemy wybrać filtr opierający się na filtracji węglowej, mechanicznej lub bardziej rozbudowany. Warto, by system był wzbogacony o filtr mineralizacyjny. Urządzenie musi być zamontowane przed punktem czepania wody.

Odwrócona osmoza

fot.: Akwa - sześciostopniowy system odwróconej osmozy


Najlepszą meodą filtracji wody, w której stwierdzono obecność bakterii i wirusów jest dezynfekcja promieniowaniem UV, która skutecznie się ich pozbędzie i będzie przeciwdziałała ich rozwojowi w przyszłości. Zastosowanie filtra tego rodzaju nie zmienia smaku ani zapachu wody. Fundamentem urządzenia jest lampa wydzielająca promieniowanie UV (długość fali 254- 265 mm), które niszczy DNA drobnoustrojów obencych w wodzie. Powinien być to ostatni z montowanych filtrów.

Lampa bakteriobójczaLampa UV

fot.: Akwa - bakteriobójcza lampa UV do wody W-360 i FC-20

 

Przepisy

 

Normy i zalecenia dotyczące przydatności wody do użycia pochodzącej ze studni głębinowej, określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294).

 

Woda z własnego ujęcia - korzyści i zagrożenia

 

Posiadanie własnego ujęcia wody niesie ze sobą wiele korzyści. Pierwszą z nich są niskie koszty (płacimy jedynie za prąd niezbędny do działania pompy) i wysoka jakość wydobywanej wody (ujęcie wody znajduje się głęboko, więc wpływ środowiska jest niewielki, a woda nie musi płynąć rurami przez całe miasto). Co więcej, własne ujęcie wody uniezależnia nas od wysokich kosztów wody doprowadzanej z sieci wodociągowej oraz jej możliwych awarii. Mimo zalet można zauważyć też negatywne cechy. Po pierwsze, koszt budowy może okazać się dla wielu osób zdecydowanie nie do przyjęcia. Na budowę ujęcia wody należy przeznaczyć kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Zniechęcać może również konieczność budowy szamba, o ile nie posiadamy podłączenia do tradycyjnej kanalizacji. Poza tym, wątpliwości może budzić też konieczność uzdatniania wody, która może zawierać szkodliwe substancje i związki.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Aquaphor, Akwa, Immergas


Zobacz także
Twarda woda zdrowia doda

Twarda woda zdrowia doda

Czy można używać bezpiecznie wody z wodociągu, która spełnia rozporządzenie... ¬ więcej...

 
Jak prawidłowo wybrać filtr do wody?

Jak prawidłowo wybrać filtr do wody?

Woda w domu może być czysta i smaczne, jednak w większości przypadków wymaga... ¬ więcej...

 
Dlaczego twarda woda jest niebezpieczna?

Dlaczego twarda woda jest niebezpieczna?

Wapń i magnez to minerały, których człowiek potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet