zwiń

gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Rozdzielacz podłogowy - dobór, montaż, rodzaje

aktualizacja: 01-10-2020, 10:15 – artykuł promocyjny


Ogrzewanie podłogowe jest funkcjonalnym systemem, szczególnie w domach o dużej powierzchni. Do prawidłowego działania ogrzewania podłogowego konieczne jest prawidłowe rozplanowanie i wykonanie instalacji. Rozdzielacz podłogowy pełni w tej kwestii ważną funkcję i pozwala oszczędnie korzystać z energii – jest odpowiedzialny za rozdzielanie ciepła między poszczególnymi pomieszczeniami. Jak dobrać najlepszy rozdzielacz podłogowy i prawidłowo go zamontować?

Perfexim

fot.: Komplet rozdzielacza podłogowego Perfexim


Rozdzielacz podłogowy jest odpowiedzialny za taki podział energii cieplnej, aby do każdego pomieszczenia dotarła jej odpowiednia ilość oraz za regulację pracy instalacji. Na rynku są dostępne rozdzielacze z różnym wyposażeniem, dlatego przed wyborem konkretnego modelu należy przyjrzeć się kilku kwestiom.

 

Rodzaje rozdzielaczy podłogowych

 

Rynek oferuje trzy rodzaje rozdzielaczy: grzejnikowe, do ogrzewania płaszczyznowego oraz hybrydowe. Pierwsze składają się z jednej belki i dotyczą grzejników. Drugie posiadają dodatkowe elementy i montuje się je do ogrzewania podłogowego. Hybrydowe są jednocześnie rozdzielaczem grzejnikowym i podłogowym, składają się z dwóch belek – każda z nich jest odpowiedzialna za jeden rodzaj ogrzewania.

 

Z czego powinien być wykonany rozdzielacz podłogowy?

 

W tej kwestii do wyboru są rozdzielacze wykonane z tworzyw sztucznych, stali nierdzewnej i mosiężne. Najczęściej wybierane są stalowe ze względu na wysoki stopień wytrzymałości lub z tworzyw sztucznych, które charakteryzują się odpornością na korozję.


Materiał wykonania rozdzielacza nie ma dużego znaczenia, ale jego wyposażenie jest kluczową kwestią. Musi mieć niezbędne elementy, które pozwolą na prawidłowe działanie. W wersji podstawowej są to między innymi zawory odcinające, które umożliwiają oddzielenie konkretnego pomieszczenia. Istotne są również przepływomierze, dzięki którym można dostosować przepływ oraz kontrolować poziom wody. Nadmiar powietrza w przewodach może powodować uszkodzenia, dlatego warto im zapobiegać dzięki zaworom odpowietrzającym. Kolejne potrzebne elementy to zawory kulowe oraz spustowo- napełniające.  Istotną kwestią jest też liczba obwodów zasilających i powrotnych. Od niej zależy, czy możemy wykorzystać dany rozdzielacz w swoim domu.

 

Rozmiar i montaż

 

Rozmiar rozdzielacza określa się na podstawie średnicy belek. W gospodarstwach domowych najlepiej sprawdzają się rozdzielacze w rozmiarze ¼ lub ¾. W dużych domach i budowlach stosuje się rozdzielacze 1, 1¼ oraz 1½, natomiast do ogrzewania zewnętrznego – rozdzielacze o średnicy 2. Najlepszym miejscem montażu rozdzielacza jest szafka nadtynkowa, rzadziej wykorzystuje się w tym celu szafki podtynkowe. Urządzenie powinno znajdować się jak najbliżej ogrzewania podłogowego.

Schemat instalacji

fot.: Taconova - schemat instalacji rozdzielacza TacoSys Pro


Diamond

Rozdzielacz podłogowy Diamond                                                                                                

Wielopunktowy rozdzielacz wykonany z mosiądzu. Może być stosowany w instalacjach ogrzewania podłogowego, centralnego ogrzewania lub instalacji wodociągowej. Zawiera łączniki instalacyjne.

  • klasyfikacja w zakresie reakcji na ogień: A1
  • system oceny zgodności wyrobu budowlanego 3
  • system zgodności oceny wyrobu budowlanego 4
Rozdzielacz podłogowy


Komplet rozdzielacza z mosiądzu do ogrzewania podłogowego w budynkach. Wyposażenie obejmuje łączniki instalacyjne, zawór odpowietrzający C.O. DN15-P, kurek kulowy spustowy C.O. DN-15P, zawór termostatyczny bez głowicy DN15-K. W zestawie znajdziemy również wskaźnik przepływu 0,5 -5l/min. oraz uchwyt montażowy.

  • system oceny zgodności wyrobu budowlanego 3
  • gwarancja: 2 lata

Afriso

Rozdzielacz podłogowy Afriso


 Rozdzielacz ProCalida EF1 dla 3 obiegów, wykonany z poliamidu. W zestawie są przepływomierze z zaworami regulacyjnymi, zawory powrotne (bez siłowników), 2 odpowietrzniki automatyczne poliamidowe. Rozdzielacz jest wyposażony również w 2 zawory do napełniania/opróżniania, 2 termometry, element przedłużający 60 mm, 2 kolana mosiężne i 2 zawory kulowe mosiężne w wykonaniu specjalnym. Poza tym, w zestawie znajdziemy wieszak oraz komplet uszczelek.

  • temperatura i ciśnienie: do 60°C dla 6 bar, do 90°C dla 3 bar

Grupa SBS

Rozdzielacz podłogowy Keller Grupa SBS Rozdzielacz Keller z mosiężnym profilem z gwintami wewnętrznymi 1". Wyposażenie obejmuje przepływomierze, zawory odcinające w gónej belce, dwa otwory odpowietrzająco- spustowe G 1/2”. Rozstaw belek rozdzielaczy wynosi 235 mm, a rozstaw kroćców przyłączeniowych: 50 mm.
Rozdzielacz podłogowy Keller Eco Grupa SBS Rozdzielacz Keller Eco z dwóch belek z mosiądzu. W wyposażeniu górnej belki są przepływomierze regulacyjne oraz nyple mosiężne z gwintem zewnętrznym G3/4”. Wyposażenie dolnej belki składa się z zaworów do siłowników elektrycznych z gwintem M30x1,5 mm o skoku pracy 4 mm i wymaganej sile nacisku 90 N oraz nypli mosiężnych z gwintem zewnętrznym G3/4”. Zawory mają pokrętła, którymi można ręcznie odciąć przepływ. Każda belka ma ręczny zawór spustowo- odpowietrzający i dwa kulowe.

Finish-a

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego z przepływomierzem TRPHO+R. Przyłącze rozdzielacza zakończone gwintem 1”gw. Druga strona belki zaślepiona korkiem 1”. Wyjścia na poszczególne pętle zakończone gwintem ¾” (specjalne nyple pasujące pod typowe złączki do rury pex lub adaptery do rury miedzianej fi 15).

Wyposażony w wysokiej klasy przepływomierze pozwalające na precyzyjne wyregulowanie przepływów w pętlach grzewczych (od O do-3,5-l\min). Wyposażony jest również w zawory regulująco-odcinające (możliwość zastosowania siłowników). Końce belek zakończone są mosiężnymi odpowietrznikami.

   Rozdzielacz podłogowy TRPHO+R

 

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego TRPHO z zaworami odcinającymi

Wyposażony w wysokiej klasy przepływomierze pozwalające na precyzyjne wyregulowanie przepływów w pętlach grzewczych (od O do-3,5-l\min). Wyposażony jest również w zawory regulująco-odcinające (możliwość zastosowania siłowników). Końce belek zakończone są mosiężnymi odpowietrznikami.


 

Rozdzielacz podłogowy Finish-a
 

Pipelife


Rozdzielacze podłogowe Pipelife mają od 2 do 12 odejść. Średnica belki wynosi 1". W wyposażeniu są 2 uchwyty mocujące, 2 zawory kulowe i 2 spustowe, 2 zawory odpowietrzające automatyczne, zawory odcinające na belce powrotnej oraz regulacyjne ręczne na belce zasilającej. Rozstaw obwodów wynosi 50 mm.
Rozdzielacz podłogowy Pipelife

Ferro

Rozdzielacz typu SN-RZP marki Ferro. Zestaw zawiera komplet uchwytów stalowych, przepływomierze do regulacji przepływów na belce zasilającej, zawory termostatyczne ręczne, automatyczne zawory odpowietrzające i obrotowe zawory spustowe. Wyposażenie obejmuje również korki mosiężne i nyple ze złącznikami do rury. Produkt jest objęty 15-letnią gwarancją. Rozdzielacz podłogowy Ferro
Nowość w ofercie Ferro. Rozdzielacz typu SN-ROU objęty 15-letnią gwarancją. Jest wyposażony w komplet uchwytów stalowych, zawory odcinające, automatyczne zawory odpowietrzające, obrotowe zawory spustowe, korki mosiężne i nyple. Rozdzielacz podłogowy Ferro

Taconova

Rozdzielacz podłogowy Rozdzelacz TacoSys Pro marki Taconova gwarantuje prawidłowe rozdzielanie ciepła w budynku. Urządzenie zawiera nowe elementy: zawór rownoważący TopMeter Plus (umożliwia odtworzenie ostatniego ustawienia) oraz TacoDrive. Rozdzielacze TacoSys Pro są wykonane ze stali szlachetnej. Liczba obiegów grzewczych, w które są wyposażone, wynosi od dwóch do dwunastu. Rozdzielnik charakteryzuje się wysokim stopniem ochrony dla siłownika TacoDrive. Nowoczesna belka rozdzielcza jest wyjątkowo wytrzymała, a uchwyty są wzmocnione włóknami szklanymi.
                  
Rozdzielacz podłogowy Taconova TacoSys Zawarta w rozdzielaczach TacoSys innowacyjna technologia pozwala na niezawodną i oszczędną pracę. Belka rozdzielcza wykonana ze stali nierdzewnej jest wyjątkowo lekka i wytrzymała. Urządzenie jest wyposażone w ręczne pokrętło do odtwarzalnego nastawiania oraz automatyczny zawór odpowietrzający. Może być stosowany w budynkach mieszkalnych i domach wielorodzinnych, domach opieki i szpitalach, budynkach administracyjnych, hotelach, szkołach i budownictwie przemysłowym.

Skalar Systems

Rozdzielacz podłogowy Skalar Systems Rozdzielacz Skalar wykonany z mosiądzu, 7-sekcyjny. Zawiera wkładki zaworów termostatycznych. Produkt jest objęty 24-miesięczną gwarancją.
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Diamond, Afriso, Finish-a, Grupa SBS, Pipelife, Ferro, Taconova, Skalar Systems

Zobacz także
Zestawy mieszające ze sprzęgłem hydraulicznym

Zestawy mieszające ze sprzęgłem hydraulicznym

Zestawy mieszające ze zwrotnicą hydrauliczną to gotowe części instalacji, które... ¬ więcej...

 
Grupy pompowe i rozdzielacze KELLER

Grupy pompowe i rozdzielacze KELLER

W ofercie marki KELLER bardzo duże znaczenie odgrywają produkty i urządzenia tworzące... ¬ więcej...

 
Nowość od AFRISO: Systemy sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem płaszczyznowym FloorControl

Nowość od AFRISO: Systemy sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem płaszczyznowym FloorControl

Na rynku funkcjonuje sporo systemów sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem do... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet