gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

FibaroNoark

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit
logotyp partner serwisu E.ON Foton     W2


Intersoft

 Elektra   

polecamy

Lokalizacja przewodów i kabli - LKZ-720

aktualizacja: 05-02-2021, 09:14 – artykuł promocyjny


Prace związane z poszukiwaniem kabli i przewodów oraz ich tras ułożenia od zawsze sprawiały nie lada trudność i często powodowały frustrację osób, które były zmuszone wykonać takie zadanie. Pomimo, że dobra praktyka instalatorska oraz wytyczne zawarte np. w normie N SEP-E-002 określają strefy prowadzenia przewodów w ścianach, to w rzeczywistości często bylejakość, lenistwo i brak konsekwencji wygrywają z rzetelnością. Skutkuje to m.in. pojawianiem się przewodów elektrycznych w najmniej spodziewanych miejscach. Naturalnie podłogi i sufity to również obszary, w których prowadzi się kable. Zatem instalacja elektryczna może znaleźć się wszędzie, co sprawia kłopot przy wykonywaniu budowlanych prac wykończeniowych i remontowych. Wynikiem prac bez wcześniejszego wytrasowania przewodów i kabli może być np. ich uszkodzenie, spowodowane przewierceniem, przebiciem czy zwarciem przez metalowy wkręt.

 

Zalecane strefy układania przewodów w pomieszczeniach mieszkalnych...
 


...i stan bezpośrednio przed ułożeniem
 

 

Kolejną sytuacją, nader często spotykaną, to lokalizacja wypustów, które po przejściu ekipy tynkarskiej w magiczny sposób zniknęły z pola widzenia, uniemożliwiając montaż gniazd lub łączników. Inwentaryzacja starych instalacji, nierzadko układanych z dużą finezją, identyfikacja zabezpieczeń, znajdowanie zwarć i przerw w obwodach elektrycznych stanowią trudne zadanie nawet dla doświadczonych profesjonalistów.


W celu określenia przebiegu trasy przewodów, jak również miejsc występujących w nich uszkodzeń, wykorzystywane są zjawiska fizyczne, a uściślając rozchodzenie się pola elektromagnetycznego. Po podłączeniu do obwodu otwartego nadajnika emitującego zmodulowany sygnał napięcia przemiennego, obwód ten działa niczym antena emitująca pole elektryczne. W sytuacji gdy nadajnik zostanie podłączony do obwodu zamkniętego lub będącego pod napięciem, wytworzone zostanie pole magnetyczne. Odbiornik ma za zadanie zaprezentowanie natężenia odebranego sygnału w postaci liczbowej i graficznej. Na podstawie jego zmian można określić położenie obiektu emitującego pole elektromagnetyczne.
 

 

Firma SONEL S.A. mając ciągły kontakt z instalatorami i firmami wykonawczymi, gruntownie rozpoznała problemy, z jakimi mierzą się specjaliści naprawiający instalacje elektryczne. Skutkiem tego zostało zaprojektowane i wprowadzone na rynek urządzenie z serii lokalizatorów przewodów i kabli Sonel LKZ-720, przeznaczone głównie do wykrywania przewodów w obiektach budowlanych w różnych środowiskach (beton, cegła, drewno). Oprócz trasowania przewodów w sufitach, ścianach i podłogach, jak również przerw i zwarć obwodów, lokalizator Sonel LKZ-720 posiada możliwości wykrywania pola elektrycznego 50/60 Hz (tzw. neonówka bezdotykowa) oraz identyfikację zabezpieczeń instalacyjnych takich jak wyłączniki nadprądowe i wyłączniki różnicowe. Specjalna przestrzenna antena 3D zdecydowanie ułatwia detekcję i umożliwia dostarczenie wielu przydatnych informacji.


Ze względu na swoje właściwości zestaw Sonel LKZ-720 (nadajnik LKN-720 i odbiornik LKO-720) w łatwy, szybki i precyzyjny sposób umożliwia zlokalizowanie przebiegu tras kabli i przewodów oraz miejsca potencjalnych usterek. Zdecydowanie najłatwiej posłużyć się w tym celu techniką dwuetapową:
 

  • szybko i zgrubnie zlokalizować interesujący nas obiekt w metodzie 2D, a następnie
  • stosując metodę 3D bardzo precyzyjnie wyznaczyć ułożenie obiektu lub miejsce defektu.

 

Jest to szczególnie przydatne, kiedy mamy do czynienia z efektem pracy niepokrywającym się w żaden sposób z dokumentacją instalacji. Prowadząc lokalizację odbiornik informuje nas, z którego kierunku nadawany jest sygnał, tzn. miejsca przyłączania nadajnika. Dodatkowo wskaźniki na wyświetlaczu pokazują kierunek i położenie lokalizowanego przewodu względem odbiornika. Dzięki tym informacjom lokalizacja odbywa się szybko, efektywnie i bardzo intuicyjnie.
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: SONEL S.A.


Zobacz także
Popularne rozdzielnice słupkowe od PAWBOL w wersji z blachy 2 mm

Popularne rozdzielnice słupkowe od PAWBOL w wersji z blachy 2 mm

Cieszące się dużą popularnością rozdzielnice słupkowe są teraz dostępne w... ¬ więcej...

 
Platforma Merxu - sprawdź ofertę elektrotechniki i oświetlenia

Platforma Merxu - sprawdź ofertę elektrotechniki i oświetlenia

Platforma Merxu ułatwia skuteczną wymianę handlową między krajami Europy Środkowej.... ¬ więcej...

 
Nowa aplikacja Hager Ready - codzienne wsparcie dla Instalatorów

Nowa aplikacja Hager Ready - codzienne wsparcie dla Instalatorów

Nowa, zaktualizowana wersja aplikacji Hager Ready to narzędzie pomocne elektroinstalatorom... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet