Oczyszczacz powietrza - co trzeba sprawdzić przed kupnem

aktualizacja: 25-03-2021, 07:49 – artykuł promocyjny


Oczyszczacze powietrza stały się bardzo popularnym wyposażeniem w naszych domach. Pojawiają się zarówno u osób z problemami alergicznymi, jak i też każdego, kto chce oddychać czystym powietrzem o odpowiednich parametrach. Okazuje się, że powietrze w naszych domach pozostawia wiele do życzenia, a rosnąca świadomość społeczna na temat wpływu zanieczyszczeń wdychanych na co dzień sprawia, że wiele osób coraz chętniej wybiera rozwiązania, dzięki którym możliwe jest uzdatnianie powietrza. Domowy i co bardzo ważne — przenośny oczyszczacz powietrza to najprostszy sposób, by przefiltrować powietrze w domu. Jak zatem wybrać oczyszczacz powietrza? Co należy sprawdzić przed wyborem najlepszego modelu? Ile kosztuje dobrej klasy system filtrujący powietrze w domu? Czy oczyszczacz powietrza poradzi sobie ze smogiem.

Wybierając oczyszczacz powietrza, powinniśmy zadbać o indywidualne dopasowanie parametrów urządzenia do użytkownika i warunków, w jakich będzie pracował. Warto również określić, na jakich cechach urządzenia zależy nam najbardziej, ponieważ producenci coraz mocniej rozbudowują dostępne funkcje, tak by jednym urządzeniem można było zastąpić kilka innych.

 

Kryteria wyboru oczyszczacza powietrza:

 

Koszt

 

Rozumiany jako cena zakupu urządzenia, nakłady na jego użytkowanie oraz obowiązkowy serwis związany głównie z zakupem nowych filtrów.


Ile kosztuje oczyszczacz powietrza?

 

  • oczyszczacze powietrza do 500 PLN - są to najprostsze urządzenia, które najczęściej dedykowane są do pracy na niewielkiej powierzchni. Ich największą wadą zazwyczaj jest brak systemów oceny jakości powietrza, przez co czas pracy urządzenia nie jest skorelowany z realnymi potrzebami.
  • oczyszczacze powietrza do 1000 PLN - to urządzenia, od których możemy oczekiwać pracy zgodnie z jakością powietrza w naszym domu, posiadające wskaźniki zużycia filtra i timer pozwalający kontrolować czas pracy. Ich wydajność zazwyczaj pozwala zadbać o powietrze na dużej powierzchni.
  • oczyszczacze powietrza powyżej 1000 PLN - to urządzenia dedykowane na duże powierzchnie, posiadają szereg funkcji i dodatkowych możliwości.

fot.: Oczyszczacz powietrza Daikin MC70L z nawilżaczem


Rodzaj i dostępność filtrów

 

Ilość i jakość filtrów będą decydowały o skuteczności pracy oczyszczacza. Bardzo ważne jest, by przed podjęciem decyzji sprawdzić dostępność filtrów — czy będziemy je mogli dokupić stacjonarnie, w sklepach internetowych czy bezpośrednio u producenta. Wymiana filtrów to konieczność, gdyż tylko wówczas kupno i stosowanie oczyszczacza powietrza ma sens. Równie ważne są ceny filtrów i tu możemy spotkać się z zasadą: im tańszy oczyszczacz, tym droższe elementy wymienne, czyli filtry. Najlepszy system to ten wielostopniowy.

Wskaźnik zużycia filtra - oczyszczacz sam nas poinformuje kiedy należy wymienić filtr
 

WAŻNE! Najczęściej stosowane filtry to te, które radzą sonie ze smogiem. System filtracyjny oczyszcza powietrza najczęściej składa się zatem z filtrów HEPA (zatrzymują cząsteczki stałe, m.in. pyły zawieszone i alergeny wziewne) oraz filtrów węglowych, które pochłaniają zanieczyszczenia gazowe, takie jak benzen, formaldehyd, dym tytoniowy oraz neutralizują brzydkie zapachy.


Oczyszczacz to urządzenie dedykowane każdemu, a w szczególności dla alergików, astmatyków oraz palaczy, a także w domu gdzie mieszkają zwierzaki. To niewielkie urządzenie efektywnie chroni przed emisją spalin, toksycznych substancji, a także przed negatywnym oddziaływaniem smogu. Likwiduje szkodliwe związki, przykre zapachy i alergeny, w tym kurz z powietrza.

Oczyszcza powietrza - rodzaj i dostępność filtrów

fot.: Marax - nawilżacz i oczyszczacz powietrza Humidifier & Purifier H680 posiada zintegrowany filtr HYBRYDOWY i matę ewaporacyjną

 

Stosunek wydajności do powierzchni pomieszczenia

 

Tu rodzi się podstawowe pytanie, czy lepiej jest kupić jeden, ale o dużej wydajności oczyszczacz, czy lepiej nabyć kilka mniejszych oraz o częstotliwości pracy urządzenia.

Standardowy oczyszczacz domowy sprawdza się w pomieszczeniach do 2,7 m wysokości i zasadniczo przyjmuje się zasadę wydajność 80 m3/h na 10 m2 powierzchni zgodnie z CADR.


WAŻNE! CADR jest to ogólnie przyjęty standard do pomiaru skuteczności oczyszczacza powietrza z uwzględnieniem powierzchni pomieszczenia i objętości czystego powietrza wytwarzanego na minutę. Przelicznik ten został ustanowiony przez niezależne Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego – Association of Home Appliance Manufacturers (AHAM). Ocenie podlega usuwanie kurzu, pyłków i dymu, czyli trzech najczęściej spotykanych substancji zanieczyszczających powietrze w pomieszczeniach. Im wyższy wskaźnik CADR, tym lepszy oczyszczacz powietrza.


Zaleca się, aby powietrze w pomieszczeniu zostało przefiltrowane minimum 3-krotnie w ciągu jednej godziny. Parametr określający wymaganą ilość dostarczanego czystego powietrza w ciągu jednej godziny nazywany jest wydajnością oczyszczania.

 

Przykład:
kubatura pomieszczenia (długość x szerokość x wysokość), np. 4m x 5m x 2,5m = 25m3
wydajność oczyszczacza powietrza dla pomieszczenia o kubaturze 25m3  ⇒ 25m3 x 3-krotność = 75 m3/h  

 

 

Tryb automatycznej pracy

 

Jest to funkcja pozwalająca na samodzielne dopasowanie filtracji do aktualnego stanu powietrza w pomieszczeniu. Tryb ten wykorzystuje wbudowane w urządzenie czujniki jakości powietrza.

 

Sposób sterowania

 

W nowoczesnych urządzeniach producenci często udostępniają bezpłatne aplikacje mobilne, dzięki którym możliwe jest sterowaniem oczyszczaczem również zdalnie.

 

Poziom generowanego hałasu

 

Oczyszczacz warto uruchamiać przed snem, gdy jesteśmy w domu i często już odpoczywany, z tego względu nie może on pracować zbyt głośno. Ten parametr powinniśmy sprawdzić szczególnie w przypadku, gdy oczyszczacz będzie pracował w gabinecie, pokoju dziennym lub dziecięcym. W niektórych modelach dostępna jest funkcja sleep, w której urządzenie pracuje na mniejszych obrotach w celu zminimalizowania hałasu.
 

Przykład:

20 dB — szept
50 dB — spokojna rozmowa
60-75 dB — oglądanie TV
 

       Najcichsze oczyszczacze mogą się pochwalić wydawanym dźwiękiem na poziomie zaledwie 27 dB.

 

Waga i wymiary

 

Oczyszczacz to urządzenie przenośne, dlatego powinno być łatwe do transportu, zajmować niewiele miejsca oraz ładnie się prezentować we wnętrzu. 

 

Dodatkowe funkcje

 

Warto sprawdzić, co oczyszczacz potrafi. Kompleksowe rozwiązania sprawdzają się najlepiej, ponieważ ich praca jest połączona i zależna, mamy tylko jeden element do wyboru, obsługi i konserwacji. Najczęściej spotykane funkcje to:

  • jonizator — usprawnia oczyszczanie powietrza z patogenów i alergenów.
  • ozonator — neutralizuje jony dodatnie w powietrzu
  • nawilżacz — dba o prawidłowy poziom nawilżenia powietrza (przesuszenie najczęściej jest wynikiem ogrzewania oraz klimatyzacji)
  • czujnik pyłu PM2.5, sensor gazu

 

Komu i dlaczego potrzeby jest oczyszczacz powietrza?

 

Ból głowy, szorstkość w gardle, zatkany nos. Jeśli odczuwany takie dolegliwości po przebudzeniu to z pewnością potrzebujemy oczyszczacza powietrza. Podczas snu, każdy z nas odprowadza setki substancji chemicznych z dróg oddechowych, jak chociażby dwutlenek węgla, czy amoniak. Do tego w pomieszczeniu znajdują się zarazki i roztocza na pościeli, kurz i wiele innych alergenów.


Często wydaje nam się, że nasz dom stanowi doskonałe schronienie. Mieszkając w niewielkiej miejscowości, czujemy się chronieni przed smogiem komunikacyjnym. Do tego nie mamy alergii ani innych zaburzeń związanych z Kryteria wyboru oczyszczacza powietrzafunkcjonowaniem dróg oddechowych. Po co zatem inwestować w oczyszczacz powietrza? Okazuje się, że każdy z nas narażony jest na szkodliwy wpływ zanieczyszczeń występujących w powietrzu, a to wewnętrzne jest szczególnie niebezpieczne. Jak wskazują organizacje badające wpływ środowiska na nasze zdrowie, powietrze w naszych domach może być o wiele bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Powszechne zanieczyszczenia z zewnątrz z łatwością dostają się do wnętrz budynków i tam dochodzi do procesu wiązania ich z zanieczyszczeniami typowymi dla naszych domostw. Są to cząsteczki pochodzące z powszechnie stosowanych środków czyszczących, produktów kosmetycznych, ale także materiałów budowlanych i wykończeniowych i tych powstających w trakcie gotowania i palenia. Nie możemy przy tym zapominać o występujących w naturalny sposób pyłkach, pleśnią, sierścią, złuszczonym naskórku, wirusach, które również biorą udział w tym procesie. Każdy z nas w zamkniętych pomieszczeniach spędza znacznie większą część dnia (nawet do 90%) i jest narażony na wdychanie ponad 900 różnych związków chemicznych. Czy warto truć się taką mieszanką, czy lepiej zainwestować w oczyszczacz, który neutralizuje większą część wszystkich tych patogenów? Każdy z nas może wybrać.

fot.: Daikin - Ururu - MCK75J

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Daikin, Marax


Zobacz także
Najbardziej elegancki anemostat na rynku? Zobacz zawory skandynawskie od HAVACO

Najbardziej elegancki anemostat na rynku? Zobacz zawory skandynawskie od HAVACO

W cyklu „Poznaj HAVACO” właśnie prezentujemy jedne z najbardziej eleganckich... ¬ więcej...

 
Sprawdź, czym oddychasz i jak zadbać o powietrze w domu

Sprawdź, czym oddychasz i jak zadbać o powietrze w domu

Tempo naszego życia zmienia się, ale większość z nas narzeka na brak czasu. Okres... ¬ więcej...

 
Czyszczenie instalacji rekuperacji

Czyszczenie instalacji rekuperacji

Rekuperacja to instalacja, która umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji            Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet