zwiń

gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

3 największe mity dotyczące ogrzewania podłogowego okiem eksperta

aktualizacja: 30-01-2020, 10:12 – artykuł promocyjny


Chociaż ogrzewanie podłogowe coraz skuteczniej wypiera z rynku tradycyjne rozwiązania, na jego temat wciąż krąży wiele błędnych informacji. Najpopularniejsze dotyczą negatywnego wpływu podłogówki na nasze zdrowie, samopoczucie czy budżet. Bierzemy pod lupę największe mity związane z instalacją ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego.

Większość negatywnych opinii na temat ogrzewania podłogowego wynika przede wszystkim z niewiedzy i stereotypów. Jednak odpowiednio zaprojektowana instalacja może nie tylko efektywnie ogrzewać dom w okresie jesienno-zimowym, ale także skutecznie go ochłodzić podczas upalnych, letnich dni.


O wyjaśnienie najważniejszych mitów poprosiliśmy eksperta: Piotra Serafina, eksperta technicznego z firmy Uponor, dystrybutora rozwiązań w zakresie ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego.

 

MIT 1: ogrzewanie podłogowe jest nieefektywne i drogie

 

Montaż podłogówki nie należy do najtańszych, w szczególności jeżeli decydujemy się na produkty renomowanych producentów. Jednak w połączeniu z efektywnym źródłem ciepła, inwestycja zwróci się w przeciągu najbliższych kilku lat.
 

– Mit dotyczący ogrzewania podłogowego, które jest drogie w eksploatacji i nie zapewnia odpowiedniego komfortu cieplnego, utrwalił się dzięki mieszkańcom tradycyjnego budownictwa, które nie posiadało odpowiedniej izolacji cieplnej i często było wykonane ze złej jakości materiałów. To doprowadzało do nadmiernego wychładzania się wnętrza i potrzeby ciągłego dogrzewania, które zwiększało koszty. Obecne domy budowane w technologii pasywnej wykazują wskaźnik zapotrzebowania na ciepło na poziomie równym, bądź mniejszym niż 15 kWh/(m2/rok). To o ponad połowę mniej niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Jednak nowoczesne ogrzewanie płaszczyznowe dzięki odpowiedniej instalacji i specyfice może być gwarancją energooszczędnej pracy i komfortowych warunków również w modernizowanych domach jedno- i wielorodzinnych – wyjaśnia Piotr Serafin.

Efektywne zarządzanie temperaturą w mieszkaniu odbywa się poprzez zaawansowane systemy sterowania. Dzięki wykorzystanej technologii mogą one „uczyć się” nawyków domowników i dostosowywać swoją pracę w optymalnym zakresie, który polepszy komfort mieszkańców. Ponadto regulują temperaturę zależnie od warunków panujących na zewnątrz. W nocy kiedy temperatura spada, instalacja zwiększa swoją moc, natomiast w ciągu dnia, kiedy użytkownicy wychodzą, a temperatura na zewnątrz wzrasta, ograniczają swoją pracę. A to niesie oszczędności.

Wyjaśnienie najważniejszych mitów dotyczących ogrzewania podłogowego

 

MIT 2: podłogówka nie jest „zdrowa”

 

Obok efektywności jedną z większych wątpliwości, jakie wzbudza ogrzewanie podłogowe, jest jego wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników, w szczególności osób starszych i dzieci. Chociaż podłogówka jest w pełni bezpieczna, jej niepoprawne użytkowanie może doprowadzić do znacznego pogorszenia komfortu funkcjonowania.


– Nieodpowiednio wyregulowana temperatura wody płynącej w systemie ogrzewania podłogowego, która przekracza 50°C może mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach. Podłoga po dotknięciu ręką nie powinna być gorąca, a nawet ciepła. Jej prawidłowa temperatura wynosi około 25°C (maksymalnie 29°C dla pomieszczeń o stałym przebywaniu). Taka wartość zapewnia optymalne warunki i jest w pełni bezpieczna dla każdego użytkownika –
podkreśla Piotr Serafin.


Ogrzewanie podłogowe jest również dedykowanym rozwiązaniem dla alergików. Równomierny rozkład ciepła w przypadku podłogówki nie powoduje nadmiernej cyrkulacji powietrza, która pojawia się w przypadku grzejników, dzięki czemu po pomieszczeniu nie roznosi się kurz, a wraz z nim roztocza, które w głównej mierze odpowiadają za dolegliwości alergiczne. Odpowiednio zamontowana i użytkowana instalacja nie będzie miała negatywnego wpływu na samopoczucie i komfort domowników.

Wyjaśnienie najważniejszych mitów dotyczących ogrzewania podłogowego

 

MIT 3: na podłogówkę trzeba się zdecydować na etapie projektu domu

 

Kiedy budujemy dom, decyzję o montażu ogrzewania płaszczyznowego warto podjąć jeszcze przed wylewką. Wymagana grubsza izolacja oraz dodatkowa warstwa wylewki podniesie poziom podłogi o kilka centymetrów. Jednak na rynku pojawiają się coraz to nowsze i bardziej praktyczne systemy ogrzewania podłogowego dedykowane do przestrzeni poddawanych renowacji.
 

– Wśród dostępnych rozwiązań w zakresie ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego znajdują się także rozwiązania systemowe, w których cała wysokość instalacji nie przekracza 15 mm. Ponadto tego typu produkty mogą być montowane na już istniejących podłożach, bez konieczności skuwania istniejącej podłogi. Takie rozwiązanie szczególnie polecane jest do tradycyjnych domów, które przechodzą modernizację – tłumaczy Piotr Serafin.


Szeroka oferta producentów ogrzewania podłogowego umożliwia znalezienie rozwiązania odpowiadającego naszym potrzebom.

Wyjaśnienie najważniejszych mitów dotyczących ogrzewania podłogowego

Odpowiednio zamontowany oraz wybrany system ogrzewania płaszczyznowego zadba nie tylko o komfort cieplny mieszkańców, ale także o domowy budżet. Pamiętajmy jednak, aby nie umieszczać instalacji bezpośrednio pod dużymi meblościankami, szafami czy wanną, ponieważ mogą one hamować prawidłowy przepływ ciepła i powodować nieefektywną pracę podłogówki.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Uponor Sp. z o.o.
tel. (22) 731 01 00
www: www.uponor.pl/pl-pl/instalacje/
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Zestawy mieszające ze sprzęgłem hydraulicznym

Zestawy mieszające ze sprzęgłem hydraulicznym

Zestawy mieszające ze zwrotnicą hydrauliczną to gotowe części instalacji, które... ¬ więcej...

 
Grupy pompowe i rozdzielacze KELLER

Grupy pompowe i rozdzielacze KELLER

W ofercie marki KELLER bardzo duże znaczenie odgrywają produkty i urządzenia tworzące... ¬ więcej...

 
Nowość od AFRISO: Systemy sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem płaszczyznowym FloorControl

Nowość od AFRISO: Systemy sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem płaszczyznowym FloorControl

Na rynku funkcjonuje sporo systemów sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem do... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet