
- Montaż paneli fotowoltaicznych
- Instalacje przeciwoblodzeniowe - przegląd oferty rynkowej
- Podgrzewacze solarne - przegląd oferty rynkowej
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Czym się kierować wybierając rynny?
-
Chłodne dachy - więcej energii z paneli fotowoltaicznych
- Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Dotacja Czyste Powietrze
- Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
- Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe – koszty
- Ochrona przed gromadzeniem się śniegu i zamarzaniem

-
Czy pompa ciepła ogrzeje dom?
- Pompy ciepła powietrze-woda - dlaczego cieszą się największym zainteresowaniem?
- Czy pompa ciepła wytwarza hałas?
- Jaka jest żywotność pompy ciepła?
- Pompa ciepła a brak prądu
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
-
Porównanie pomp ciepła powietrze/woda i powietrze/powietrze


Ogrzewanie współpracujące z instalacją fotowoltaiczną - przegląd rozwiązań
artykuł promocyjny
Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej warto pomyśleć o zmianie ogrzewanie. Energię uzyskaną w naturalny sposób możemy wykorzystać również na cele grzewcze - ogrzewanie domu oraz ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu zyskamy ekologiczne i praktycznie bezkosztowe ciepło dla całego domu. Poniżej podpowiadamy jak dostosować domowy system grzewczy do współpracy z instalacją fotowoltaiczną.
fot.: Elterm
Ogrzewanie z fotowoltaiki
Ogniwa fotowoltaiczne w połączeniu z ogrzewaniem uchodzą za jedno z najbardziej proekologicznych rozwiązań. Pozyskana w ten sposób energia jest w pełni przyjazna dla środowiska. Naturalnie uzyskaną energię możemy zasilać kocioł elektryczny. To najbardziej oczywiste rozwiązanie. Drugim typem świetnie współpracującym z fotowoltaiką jest pompa ciepła.
Moc ogniw do 10 kWp (typowa instalacja) pozwala w polskim klimacie uzyskać ok. 10.000 kWh energii rocznie. Na oświetlenia oraz pracę urządzeń AGD i RTV potrzebujemy ok. 3.000 kWh/rok. Pozostałe 7.000 kWh z powodzeniem możemy wykorzystać na ogrzanie domu oraz ciepłej wody użytkowej.
fot.: Marax
Fotowoltaika i kocioł elektryczny
Do niedawna kocioł elektryczny był najdroższym rozwiązaniem, jeśli chodzi o użytkowanie ogrzewania w domu. Obecnie koszty te mogą być znacznie obniżone, a komfort korzystanie z takiego kotła pozostanie na takim samym poziomie. Ważne jednak by zadbać o odpowiednią termoizolację budynku oraz moc instalacji dopasowaną do celów grzewczych.
Taka instalacja jest bardzo komfortowa, a współpraca kotła z czujnikami pogodowymi sprawia, że staje się także praktycznie bezobsługowa. Ponadto kontrola pracy urządzeń jest możliwa również przez Internet.
fot.: Kospel - kocioł elektryczny
Zobacz koniecznie
Kotły elektryczne - zestawienie oferty rynkowej
Fotowoltaika i pompa ciepła
Ogrzewanie domu pompą ciepła zasilaną z instalacji fotowoltaicznej będzie jeszcze korzystniejsze i da nam kolejne oszczędności. Połączenie obu tych instalacji sprawi, że nasz dom może być zeroenergetycznym, co z pewnością daje spore możliwości.
fot.: SAS - pompa ciepła Vesta
Zobacz koniecznie
Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
Kocioł czy pompa ciepła?
- Pompa ciepła zużywa mniej energii - możliwość montażu tańszej instalacji fotowoltaicznej (mniej ogniw)
- Kocioł elektryczny jest tańszy niż pompa ciepła.
- Kocioł elektryczny ma mniejsze wymagania przy modernizacji ogrzewania - łatwo go wpiąć do istniejącego systemu, pompa ciepła wymaga większych przeróbek (zwłaszcza w domu, w którym są same grzejniki, bez niskotemperaturowej instalacji płaszczyznowej).
- Kocioł elektryczny jest tańszy w serwisowaniu.
- w energooszczędnym budownictwie zapotrzebowanie na energię jest tak małe, że przy pompie ciepła koszty ogrzewania można zredukować do zera.
Redakcja poleca również >> Dotacja Czyste Powietrze - wymień kocioł, zainstaluj pompę ciepła, ociepl dom
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Marax, SAS, Kospel, Elterm |

![]() | Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunkiJak zaoszczędzić pieniądze na prądzie? Wilo producent pomp i systemów... ¬ więcej... |
![]() | Energia dla wsi - dofinansowanie do OZEZwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich... ¬ więcej... |
![]() | Co zrobić ze zużytą żarówką i dlaczego? III edycja kampanii edukacyjnejJak postępować z żarówką LED, która się zużyje? A jak z klasyczną... ¬ więcej... |
