gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 Hewalex  

Buderus   Werit

Galmet    logo Stiebel Eltron

NTS Energy De Dietrich

    Immergas

  Solsum

znajdź fachowca

Hewalex - patron sekcji


Domowa instalacja fotowoltaiczna z dofinansowaniem Mój Prąd

aktualizacja: 30-06-2021, 05:17 – artykuł promocyjny


Produkcja własnej energii poprzez instalację fotowoltaiczną to jedna z najlepszych inwestycji, jakiej możemy dokonać. Po pierwsze uniezależniamy się od wahających się (a coraz częściej jednak rosnących) cen prądu, a po drugie dbamy o środowisko naturalne. Docenia to również nasze Państwo, które przygotowało Program Mój Prądy mający na celu pomóc indywidualnym gospodarstwom rodzinnym zacząć wytwarzać własną energię na swoje potrzeby. W ramach programu możliwe jest uzyskanie dofinansowania w wysokości nawet do 5000 zł. Komu się należą pieniądze, gdzie i jak złożyć wniosek?

Domowa instalacja fotowoltaiczna z dofinansowaniem Mój Prąd

fot.: Hewalex

 

Mój Prąd - ważne dane


 

MÓJ PRĄD 3.0

Już 1 lipca 2021 rusza kolejna edycja Programu, w ramach której, wbrew wcześniejszym zapowiedziom zakres dofinansowania nie został powiększony o elementy pomocnicze typu magazyny ciepła/chłodu czy ładowarki EV, dalej dotyczy tylko dofinansowania zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Dofinansowaniu nie podlegają projekty zakładające zwiększenie mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej. W porównaniu do poprzednich edycji zmniejsza się kwota dotacji (3 tys. zł – nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych).

 • Program Mój Prąd na lata 2021-2023 przewiduje dofinansowanie o łącznej kwocie 534 mln zł. Nabór wniosków trwa od 1.07.2021 r. do 22.12.2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Okres kwalifikowalności kosztów wyznaczono od 01.02.2020 r. do 31.12.2023 r.

 

 • termin naboru wniosków - od 13 stycznia 2020 ruszył drugi nabór. od 01.07.2021 r. do 20.12.2021 r. trwa edycja Mój Prąd 3.0
 • gdzie składać wnioski - wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej można składać online (konieczność posiadania profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego) lub w siedzibie NFOŚiGW adekwatnego dla miejsca inwestycji, na adres siedziby można również wysłać wydrukowany wniosek
 • kto może ubiegać się o dotację - osoby fizyczne, które są zaintersowane wytwarzaniem energii elektrycznej na własne potrzeby, i które mają zawartą umowę kompleksową z zakładem energetycznym regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji
 • ile wynosi dofinansowanie - możliwe jest dofinansowanie do 50% kosztów instalacji, jednak nie więcej niż 5000 zł
 • budżet - łącznie Państwo chce przeznaczyć 1 mld zł
 • warunki przyznania dotacji - dofinansowanie może być przyznane zarówno w sytuacji ubiegania się o montaż instalacji (instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej), jak i w przypadku inwestycji już rozpoczętych. UWAGA - rozbudowa istniejącej już fotowoltaiki nie jest objęta dofinansowaniem!
   

Mój Prąd to program dedykowany osobom prywatnym, nie mogą w nim uczestniczyć firmy.


Zmiany w programie ogłoszone przez NFOŚiGW - ważne aktualizacje:

 • od 26 luty 2021 - kolejny nabór wniosków ma rozpocząć się 1 lipca 2021 roku, a zakończyć 22 grudnia 2021.
 • od 18 marca 2021 - możliwość zgłaszania instalacji powstałych po 31 stycznia 2020 roku - czyli możliwość dotacji w III naborze dla tych, którzy nie załapali się na II nabór! Instalacje powstałe między naborami też podlegają dotacji.
 • większy nacisk na autokomsumpcję - planowane jest dotowanie magazynów energii, możliwość uzyskania wyższej kwoty wsparcia w przypadku połączenia instalacj fotowoltaiki i magazynu energii >> Zobacz więcej

fot.: Elterm - decydując się na instalację PV, warto rozważyć montaż ogrzewania na prąd


Program rządowy Mój Prąd ma za zadanie wspomagać rozwój odnawialnych źródeł energii również w prywatnych domach i zachęcić Polaków do korzystania z ekologicznych sposobów wytwarzania energii. OZE w naszym kraju wciąż jest rozwiązaniem pomijanym przy wyborze źródeł energii w prywatnych domach, a dzięki programowi możliwe będzie tańsze wykonanie takiej mikroinstalacji fotowoltaicznej.

 

Do programu Mój Prąd kwalifikują się instalacje od 2 kW do 10 kW.

Domowa instalacja fotowoltaiczna z dofinansowaniem Mój Prąd

fot.: 4 ECO

 

Mój Prąd taniej - koszty wykonania mikroinstalacji fotowoltaicznej a dofinansowanie

 

Jak podaje polski Minister energii, Krzysztof Tchórzewski średni koszt instalacji plasuje się na poziomie 15 000 -18 000 zł. Uzyskanie dofinansowania w wysokości 5000 zł może znacznie ułatwić proces decyzyjny w wielu polskich domach, zwłaszcza w tych na terenach słabiej zurbanizowanych i wiejskich.


Koszty kwalifikowane dotacji obejmują wydatki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, czyli panele fotowoltaiczne, mikroinwertery, okablowanie, urządzenia do montażu i robocizna.

Mój prąd - dla kogo dofinansowanie na fotowoltaikę

fot.: Solsum


UWAGA! Posiadanie domowej instalacji fotowoltaicznej pozwala na kolejny krok w kierunku ograniczenia zanieczyszczeń powietrza i inwestycję w samochody elektryczne. Ładowane energią ze źródeł odnawialnych są już nie tylko zeroemisyjne i ciche, ale przede wszystkim przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Rząd planuje wprowadzenie dopłat również na zakup takich samochodów. Inwestycja o tyle ciekawa, że w przyszłości prawdopodobnie zostanie wprowadzony całkowity zakaz sprzedaży samochodów benzynowych i diesli (Szkocja zakłada, że będzie to już w 2032 roku).

Mój Prąd taniej - koszty wykonania mikroinstalacji fotowoltaicznej a dofinansowanie

fot.: De Dietrich

Program Mój Prąd, podobnie jak Czyste Powietrze, zakłada udział osób, które chcą świadomie gospodarować zasobami, a także obniżyć koszty utrzymania domu.

 

Rządowy Program dofinansowania MÓJ PRĄD - wymagania, formalności

fot.: Lindab SolarRoof™

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Solsum, Lindab, Elterm, Hewalex, De Dietrich, Schiedel, 4 ECO


Zobacz także
Termomodernizacja ze wsparciem: warto postawić na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Termomodernizacja ze wsparciem: warto postawić na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Pompy ciepła NIBE zapewniają nie tylko ekologiczne ogrzewanie domu, ale doskonale... ¬ więcej...

 
Modułowe przejścia komunikacyjne i podesty dachowe

Modułowe przejścia komunikacyjne i podesty dachowe

Dach w nowoczesnych budynkach to płaska przestrzeń dedykowana do posadowienia maszyn... ¬ więcej...

 
Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021

Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021

WT 2021 to przepisy, którym będą podlegać wszystkie budynki powstające od... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet