gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Brak kotłowni to nie problem! Postaw na pompę ciepła od De Dietrich

aktualizacja: 04-10-2021, 06:57 – artykuł promocyjny


Kotłownia to takie pomieszczenie, które w wielu domach wydaje się niezbędne. Trzeba jednak pamiętać, że zajmuje sporo miejsca i często stawia przed nami specjalne wymagania, które należy zachować w projekcie domu. Co w sytuacji, gdy kotłowni nie mamy lub chcemy z niej zrezygnować? Czy kotłownia w budynku jest konieczna?

Kotłownia to rodzaj wydzielonego pomieszczenia, w którym zgromadzone są główne elementy systemu grzewczego. Jej wygląd oraz wymagania co do funkcjonalności zależą od rodzaju ogrzewania, jaki mamy zamiar stosować. Budynek mieszkalny możemy ogrzewać na kilkanaście sposobów różniących się między sobą zastosowaną technologią oraz rodzajem paliwa.

Urządzeniem zasługującym na szczególną uwagę jest pompa ciepła, która po pierwsze nie wymaga oddzielnego pomieszczenia do montażu, a po drugie sposób jej działania pozwala na rezygnację nawet z komina. Nie ma potrzeby składowania opału, co również daje nam kolejne korzyści i zapewnia wygodę. Jednostkę wewnętrzną możemy zamontować w dowolnym miejscu w budynku.

Brak kotłowni to nie problem! Postaw na pompę ciepła od De Dietrich

 

Powietrzna pompa ciepła - wymogi montażu

 

Powietrzne pompy ciepła występują w dwóch wersjach konstrukcyjnych: split i monoblok. Modele split podzielone są na dwie części - zewnętrzną, która pobiera ciepło z otoczenia oraz wewnętrzną przekazującą to ciepło do instalacji grzewczej. Układ chłodniczy zintegrowany w jednej obudowie to jednostki typu monoblok. Umieszcza się je na zewnątrz obiektu, a jedynym elementem w środku domu jest moduł hydrauliczny.  Wymogi montażowe związane z poszczególnymi typami urządzeń są analogiczne.

 

Jednostka wewnętrzna

 

Dzięki temu, że pompa ciepła nie wymaga specjalistycznej kotłowni dla montażu jednostki wewnętrznej, system ALEZIO S V200gwarantuje oszczędność miejsca i dowolną aranżację pomieszczenia technicznego.  W przypadku pomp ciepła odchodzi nam konieczność transportu i składowania paliwa, czy rozpalania i cyklicznego czyszczenia kotła. Pozbywamy się więc wszechobecnego pyłu i kurzu, który jest uciążliwy dla inwestorów planujących modernizację systemu grzewczego. Pompy ciepła są stosunkowo ciche i niezwykle proste w obsłudze, a sterowanie sprowadza się jedynie do ustawienia żądanych temperatur w pomieszczeniach za pomocą dedykowanych regulatorów pokojowych. Urządzenie ma smukłą obudowę, a niewielkie gabaryty do minimum ograniczą miejsce niezbędne do instalacji. Wykorzystuje się jej do celów grzewczych oraz do przygotowanie ciepłej wody przez cały rok. Modele dostępne z zabudowanym pod wspólną obudową zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. to dodatkowa oszczędność miejsca, gdyż zajmują nawet mniej niż 1 m² powierzchni.

 

Jednostka zewnętrzna

 

Ogromną przewagą powietrznych pomp ciepła i wykorzystywanych przez nie jednostek zewnętrznych jest fakt, że nie musimy przeprowadzać kosztownych prac ziemnych, jakie są konieczne w przypadku pomp gruntowych. Moduł zewnętrzny może zostać zainstalowany wszędzie, niezależnie od ukształtowania terenu czy typu zabudowy, jednak należy unikać dystrybucji hałasu w niepożądanym kierunku, np. sąsiedztwa. Zawsze jednak należy przestrzegać zalecanych przez producentów odległości pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną oraz pozostałych przeszkód występujących w najbliższym otoczeniu. Miejsce montażu modułu zewnętrznego powinno znajdować się na fundamencie na wysokości ok. 30-60 cm lub elewacji budynku. Istotne jest także to, aby miejsce w którym zostanie zainstalowana jednostka pozwalało na odprowadzenie skroplin powstałych w procesie odszraniania parownika. Lokalizacja modułu powinna również uwzględniać maksymalną długość i trasę instalacji chłodniczej, a odległości pomiędzy jednostką wewnętrzną, a zewnętrzną najczęściej mogą wynosić ok. 10-20 m. Stosowanie się do zalecanych przez producenta odległości zapewni poprawną pracę urządzenia, małe straty na przesyle oraz brak konieczność uzupełnienia czynnika chłodniczego.

 

Ciche i eleganckie urządzenia

 

Powietrzne pompy ciepła i ich nowoczesne konstrukcje są urządzeniami stosunkowo cichymi. Najczęściej poziom ciśnienia akustycznego jednostki zewnętrznej znajduje się w przedziale od 30 do 50 dB, mierzony w odległości 5 m od urządzenia. Przy zamkniętych oknach urządzenie nie powinno więc być uciążliwe wewnątrz domu. Niektóre z powietrznych pomp ciepła, np. Alezio marki De Dietrich, posiada tryb pracy nocnej, który pozwala nie tylko na oszczędność energii, ale odpowiada także za obniżenie prędkości wentylatora i tym samym wyciszenie jednostki. Warto także wspomnieć, że pompy ciepła korzystające z darmowej energii skumulowanej w powietrzu, gruncie lub wodzie podczas swej pracy w miejscu zainstalowania nie emitują do atmosfery żadnych spalin i szkodliwych substancji. Podobnie jak w przypadku innych systemów ogrzewania, duże znaczenie dla instalacji pompy ciepła ma przeprowadzanie corocznych przeglądów, pozwalających zachować cały układ grzewczy w dobrej kondycji. Odpowiednio dobrana, zainstalowana i użytkowana pompa ciepła nie tylko ekonomicznie ogrzeje dom i zapewni ciepłą wodę użytkową, ale również zagwarantuje komfort domownikom znacznie dłużej niż inne źródła ciepła.

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet