gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

FibaroNoark

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit
logotyp partner serwisu E.ON Foton     W2


Intersoft

 Elektra   

polecamy

Komfort, bezpieczeństwo, oszczędności - co jeszcze zyskasz ze smart home?

artykuł promocyjny


Inteligentne systemy zostały wprowadzone do naszych domów głównie w celu zwiększenia oszczędności. Ich zaawansowana technologia jednak tak mocno się rozwinęła, że dziś posiadają one o wiele więcej umiejętności, a my możemy cieszyć się idealnym dopasowaniem do naszych potrzeb oraz zwiększonym bezpieczeństwem. Okazuje się, iż systemy te potrafią uczyć się naszych preferencji, samodzielnie regulować pracą wszystkich instalacji, czyli jednym słowem robić wszystko to, na co my mamy coraz mniej czasu. 

 

Inteligentne urządzenia mają zarządzać naszym domem, podczas gdy my pracujemy, podróżujemy, odpoczywamy, a także śpimy. One zawsze czuwają, by włączyć ogrzewanie 30 min przed planowanym powrotem do domu, zgasić światło, jeśli o tym zapomnimy, czy zasygnalizować przeciek w instalacji wody w łazience. Czasy, gdy inteligentne instalacje służyły do podnoszenia i opuszczania rolet, dawno mamy za sobą. Dziś innowacyjność tych systemów pozwala na efektywne sterowanie domowymi instalacjami, minimalizowanie ryzyka różnego rodzaju zagrożeń związanych z włamaniami lub awarią. Co więcej, Smart home jest w stanie „myśleć” za użytkowników, wyręczając ich w codziennych obowiązkach. Sprawdzamy, na co warto postawić w inteligentnym domu.

Dlaczego smart home?

 

Dlaczego smart home?

 

Jeszcze nie tak dawno rozwiązania smart kojarzone były z nowoczesnymi biurowcami, a dziś coraz powszechniejsze staje się wykorzystanie ich także w domowych warunkach. Są one coraz atrakcyjniejsze, niosą ze sobą szereg korzyści, o których nie sposób nie wspomnieć, ponadto stały się łatwo dostępne, dzięki czemu każdy może sobie pozwolić na taki komfort. Według badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, wśród produktów z kategorii smart w 2018 roku najpopularniejsze były urządzenia poprawiające komfort funkcjonowania, zapewniające bezpieczeństwo, a także gwarantujące dodatkowe oszczędności. Jednak do głównych zadań inteligentnych rozwiązań należy poznanie zwyczajów oraz nawyków domowników i sterowanie bez ich bezpośredniego zaangażowania. Automatyka „uczy się” godzin powrotu właścicieli do domu, wykrywania zbyt suchej gleby w ogrodzie czy zwiększania intensywności pracy wentylacji, kiedy organizowane jest przyjęcie urodzinowe, a w domu pojawiają się goście. Takie procesy nie wymagają ręcznego sterowania i co więcej, dbają o nasze portfele.

Komfort, bezpieczeństwo, oszczędności - co jeszcze zyskasz ze smart home?

 

„Ok, Google”: zadbaj o mnie i o moje wydatki

 

Według badania F-Securo opublikowanego przez portal PCWorld już 22% amerykańskich oraz 12% europejskich domów korzysta z wirtualnych asystentów, takich jak Alexa Voice czy Google Voice Assistant. Popyt na dopasowane rozwiązania sprawia, że producenci oferują zaawansowane technologicznie produkty, które mają za zadanie sprostać potrzebom współczesnych użytkowników. Jedną z nich jest możliwość bezpośredniego komunikowania się z systemem.

 

–  W inteligentnych domach bardzo ważny jest czas. Czas, który możemy poświęcić na przyjemności albo wypoczynek, a nie żmudne studiowanie instrukcji obsługi. Dlatego rozwiązania smart powinny być łatwe i szybkie w instalacji, ale także intuicyjne w obsłudze. Takim ułatwieniem z pewnością są asystenci głosowi, którym wystarczy wydać prosty komunikat. Polskie wersje językowe nie są jeszcze w większości przypadków dostępne, ale szacujemy, że sytuacji zmieni się na przestrzeni kilku najbliższych lat podkreśla Sylwia Pałasz-Talarek z firmy Uponor, dostawcy rozwiązań z zakresu ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego oraz automatyki pokojowej.

 

Wygoda zarządzania i sterowania to jeden z ważniejszych aspektów decydujących o wyborze smart home. Jednak dla wielu z nas równie ważne jest bezpieczeństwo i możliwość zdalnego nadzoru nad prawidłowością pracy wszystkich instalacji. Nieograniczony dostęp do parametrów umożliwia trzymanie „ręki na pulsie” i sprawne lokalizowanie ewentualnych usterek, szczególnie tych w instalacjach wod-kan. Świadomość racjonalnego zarządzania zasobami wodnymi jako kluczowego działania dla prawidłowego rozwoju naszej planety pokazuje, że nawet jednostki mogą zmienić swoje nawyki, a tym samym poprawić aktualną sytuację naszej  planety. Połączenie Internetu Rzeczy wraz z domową instalacją wody pitnej umożliwia wczesne wykrywanie awarii oraz zapobieganie wyciekom i tym samym zmniejszeniu zużycia wody. Z tego też powodu możliwe jest podjęcie środków zapobiegawczych, które uchronią właścicieli przed późniejszymi kosztami naprawy i remontu. Trzeba również pamiętać o nieposzanowaniu cennych, bo coraz mniejszych zasobów wody pitnej w przypadku przeciekającej spłuczki czy cieknącego kranu.


Inteligentne systemy charakteryzuje elastyczność pozwalająca dopasować się do indywidualnych preferencji właścicieli oraz możliwości finansowych. Wiele z nich daje możliwość rozbudowy na dalszym etapie lub wybranie z wielu opcji, tylko tych najbardziej potrzebnych domownikom.

 

Ciepło czy zimno? Odpowiedź brzmi: komfortowo

 

W domowych warunkach technologię smart najczęściej wykorzystuje się do ogrzewania i chłodzenia. To właśnie w tym sektorze możliwe są największe oszczędności, bo warto pamiętać, że ręczne sterowanie źródłami ciepła nigdy nie da takiej skuteczności, jak ma to miejsce w przypadku inteligentnego zarządzania, które jest w stanie dynamicznie zareagować  na zmieniające się warunki pogodowe, dopasowując swoje działanie do aktualnego zapotrzebowania.

 

– Zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu w domu nie jest proste. Wiele osób często skarży się, że ich mieszkanie jest niedogrzane lub panuje w nim zbyt wysoka temperatura. Hydrauliczne sterowanie ogrzewaniem pomału staje się przeżytkiem ze względu na niewystarczającą efektywność. Chociaż mamy zainstalowane nowoczesne i ekologiczne źródła ciepła, bez odpowiedniej automatyki zarządzającej, nie będą one spełniać swojego zadania. Nowoczesna technologia reguluje np. pracę ogrzewania płaszczyznowego i dostosuje jego intensywność do bieżących warunków. Jeżeli w ciągu dnia temperatura na zewnątrz wzrasta, na termostatach wewnątrz domu temperatura maleje, nie generując niepotrzebnych, dodatkowych kosztów. Odpowiednio zaprogramowana instalacja będzie również obniżała swoją temperaturę w nocy, a zwiększała ją nad ranem, kiedy się budzimy – tłumaczy Pałasz-Talarek.


Inteligentne systemy „znają” rozkład dnia domowników. Wiedzą, kiedy wychodzimy z domu oraz kiedy do niego wracamy. Dzięki temu każde z urządzeń pracuje optymalnie i energooszczędnie.

Ciepło czy zimno? Odpowiedź brzmi: komfortowo

Podczas wyboru inteligentnej technologii do domu należy pamiętać o tym, aby urządzenia posiadały możliwość integracji z pozostałymi systemami. Oddzielnie pracujące jednostki nie wpisują się w koncepcję smart home, a jedynie pełnią rolę nowoczesnych gadżetów.

Kontakt w sprawie produktów:

Uponor Sp. z o.o.
tel. (22) 731 01 00
www: www.uponor.pl/pl-pl/instalacje/
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Czy jesteś gotowy na nadejście zimy???

Czy jesteś gotowy na nadejście zimy???

Co roku miesiące zimowe stają się dla wielu ludzi prawdziwym utrapieniem ze względu... ¬ więcej...

 
Sterowanie ogrzewaniem metodą na oszczędzanie

Sterowanie ogrzewaniem metodą na oszczędzanie

Ceny paliw energetycznych bezustannie wzrastają. Nie da się przewidzieć jaki poziom... ¬ więcej...

 
Jak najlepiej wykorzystać fotowoltaikę i co ma z tym wspólnego smart home?

Jak najlepiej wykorzystać fotowoltaikę i co ma z tym wspólnego smart home?

Panele fotowoltaiczne biją rekordy popularności, zwłaszcza jeśli chodzi o niewielkie... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet