www.centrumklima.pl


System wentylacji mechanicznej PE-FLEX - sprawdź, jak działa

aktualizacja: 26-11-2019, 09:12 – artykuł promocyjny


Wiele osób zastanawiając się nad wentylacją mechaniczną, ma wiele obaw wynikających z braku wiedzy, jak taki system funkcjonuje w praktyce. Poniżej prezentujemy nowoczesny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który odpowiada za dostarczenie zawsze optymalnej ilości świeżego powietrza do budynku. Do tego dzięki takiej wentylacji jesteśmy w stanie zmniejszyć koszty ogrzewania i zdecydowanie poprawić komfort naszego życia. Jak to możliwe?

System wentylacji mechanicznej PE-FLEX

 

Wentylacja mechaniczna to system wymiany powietrza, który wykorzystuje napęd mechaniczny, dzięki czemu — w przeciwieństwie do jej odpowiednika naturalnego, zwanego też grawitacyjnym — nie jest zależny od warunków panujących na zewnątrz, a intensywność pracy można ustawiać indywidualnie w zależności od naszych potrzeb.

 

Jak działa rekuperacja?

 

Nasz dom to przestrzeń, w której na stałe przebywa określona ilość osób. Każdy z nas co jakiś czas zaprasza gości i z pewnością często doświadczaliśmy sytuacji, gdy w domu robiło się zbyt duszno, czuć było, że wdychane powietrze jest zużyte. To dowód na to, iż wymiana powietrza nie jest dostosowana do realnych potrzeb, tylko zachodzi bezwładnie, a jedyny ratunek to przewietrzenie domu, co zazwyczaj wiąże się z niezbyt zdrowymi przeciągami. W przypadku wentylacji mechanicznej, oprócz tego, że możemy regulować tempo wymiany powietrza w domu, to jeszcze nie ma potrzeby, by wychładzać pomieszczenia, w których przebywają ludzie, nawet jeśli jest to uroczystość na kilkanaście osób. Co więcej, z powietrza ogrzanego odzyskujemy ciepło, co z pewnością działa na korzyść domowego budżetu.

 

Budowa systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła PE-FLEX

 

System wentylacji mechanicznej składa się z kilku elementów, dzięki którym możliwe jest pobieranie świeżego powietrza z zewnątrz, jego transport przez wszystkie pomieszczenia w domu oraz wyrzut na zewnątrz. Sercem, czyli najważniejszym punktem całej instalacji jest jednostka centralna, nazywana rekuperatorem, który zarządza procesem i jest w stanie odzyskać ciepło z powietrza, a robi to w inteligentny sposób, czyli bez mieszania się czystego powietrza ze zużytymi masami. 

Budowa systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła PE-FLEX

 

  • Pierwszym elementem są skrzynki rozprężne, które służą do połączenia elastycznych przewodów wentylacyjnych z anemostatami. W ramach systemu PE-FLEX® możemy wybrać modele wykonane ze stali nierdzewnej lub z poliwęglanu wzmacnianego włóknami. Umożliwiają one montaż systemu zarówno pod sufitem, jak i bezpośrednio na stropie. Występują w różnych wariantach przyłączeniowych i wszystkie posiadają mufy do podłączenia kanałów wentylacyjnych ze wbudowaną uszczelką i montażem na KLIK. Gwarantuje to bardzo szybkie i proste zamontowanie skrzynek rozprężnych w instalacji.

Wysokość korpusu skrzynki rozprężnej PE-FLEX to zaledwie 6 cm, dzięki czemu z łatwością możemy je wkomponować nawet w strefę sufitu podwieszanego.

  • Odbiornikami dostarczonego powietrza są anemostaty nawiewne, których rozmieszczenie ma kluczowe znaczenie dla optymalnej wymiany powietrza w całej kubaturze. Przede wszystkim musimy zdecydować, czy nawiew będzie realizowany z poziomu podłogi, ściany, czy sufitu, bo takie trzy opcje są dozwolone. Najlepsze parametry dają punkty nawiewu i wywiewu umieszczone wysoko i taki montaż zazwyczaj jest zalecany. Rozmieszczenie anemostatów ze względu na funkcję stosuje się zgodnie z ogólnymi założeniami działania każdej wentylacji - punkty wywiewne w pomieszczeniach brudnych (kuchnia, łazienka), a nawiewne w pozostałych (pokoje). Wyrównanie strumienia powietrza nawiewanego i wywiewanego zapewniają elementy instalacji wyciągowej w miejscach, takich jak pomieszczenia komunikacyjne (np. hol, klatka schodowa).

Nie należy montować nawiewników bezpośrednio nad miejscem przebywania ludzi, np. nad łóżkiem, nad biurkiem, nad kanapą. Korzystnie jest usytuować nawiewniki w miejscach oddalonych od drzwi oraz otworów wywiewnych, aby cała kubatura powietrza danego pomieszczenia brała udział w wymianie powietrza.

  • Przewody wentylacyjne PE-FLEX® to podstawowy element odpowiedzialny za transport powietrza w całym budynku. Przechodzące przez nie masy muszą być odpowiednio zabezpieczone, dlatego przewody wykonuje się tylko z najlepszych tworzyw. W tym przypadku wykorzystany został materiał PE-HD, dzięki czemu te dwuwarstwowe rury są gładkie wewnątrz. W celu dodatkowej ochrony tworzywowe kanały wentylacyjne PE-FLEX® posiadają powłokę wewnętrzną zawierającą dodatki bakteriobójcze, grzybobójcze i antystatyczne.

Zewnętrzne karby zapewniają rurze dużą elastyczność oraz wysoką wytrzymałość, a gładka powłoka wewnętrzna minimalizuje opory powietrza w instalacji i umożliwia czyszczenie kanałów.

 

Przejściówki wentylacyjne pozwalają na krzyżowanie się różnych instalacji na jednej powierzchni WAŻNE!!! Przewody wentylacyjne układane na podłodze oraz przewody ogrzewania podłogowego nie kolidują ze sobą. Podłogówkę można zamontować bezpośrednio nad przewodami PE-FLEX®. Wystarczy wykorzystać odpowiednią przejściówkę.

 

  • Skrzynki rozdzielcze są punktem wyjścia całego systemu, gdyż to od nich instalacja rozchodzi się po całym budynku. Wykonane są ze stali nierdzewnej i posiadają tworzywowe mufy z przyłączem na KLIK i są produkowane na indywidualne potrzeby każdej instalacji. Wszystkie systemy wentylacyjne muszą składać się z co najmniej dwóch rozdzielaczy - nawiewnego i wyciągowego.

Skrzynka rozdzielcza PE-FLEX

  • Rekuperator to element łączący instalację i wykonujący najważniejsze funkcje w systemie. Urządzenie to wymusza wymianę powietrza w domu i jednocześnie odpowiada za odzysk ciepła (rekuperację) z powietrza wywiewanego, zapewniając przy tym komfort cieplny. Umieszczone w nim filtry są w stanie poprawić jakość docierającego do domu powietrza. Składa się z dwóch wentylatorów – nawiewnego i wywiewnego – a odzysk ciepła zapewnia wymiennik ciepła, w którym dwa strumienie przepływającego powietrze nie mieszają się, ale oddają wzajemnie energię, czyli ciepło. Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła - rekuperator - może być z wymiennikiem przeciwprądowym, krzyżowym lub obrotowym.
     

Wymiennik rekuperastora - przeciwprądowy, krzyżowy czy obrotowy
 


Jednostkę centralną możemy zamontować zarówno na poddaszu lub strychu, jak i na poziomie mieszkalnym w pomieszczeniu gospodarczym oraz w piwnicy. Przy wyborze lokalizacji konieczne jest uwzględnienie takich parametrów jak temperatura otoczenia, gdyż ta nie może spadać poniżej 5ºC (w innym wypadku instalację należy zaizolować). Konieczne jest także zapewnienie dostępu do urządzenia (wymiana filtrów, konserwacja, ewentualne naprawy). Warto zapobiec przenoszeniu się hałasu do pomieszczeń mieszkalnych, czyli nie montować rekuperatora blisko wyłazu strychowego, drzwi, itp. Należy uwzględnić możliwość odprowadzenia kondensatu do kanalizacji, a przewody doprowadzające i odprowadzające powietrze do urządzenia powinny być możliwie krótkie.

 

  • Czerpnia i wyrzutnia powietrza to zewnętrzne elementy instalacji. Montuje się je tak, by nie były narażone na działanie wiatru i deszczu. Warto zadbać także o lokalizację zapewniającą pobór jak najczystszego (bez ryzyka zaciągania dymu, spalin, brzydkich zapachów) oraz w okresie letnim jak najchłodniejszego powietrza. Odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m, ale zaleca się jak najwyżej (dobry pomysł to montaż w podbitce). Zawsze jednak należy zachować maksymalną możliwą odległość od wywiewek kanalizacyjnych.


System wentylacji mechanicznej PE-FLEX® uzupełnia szeroki asortyment osprzętu oraz akcesoriów wykończeniowych i montażowych dedykowanych do prawidłowego wykonania instalacji, oraz podłączenia jej do centrali wentylacyjnej - rekuperatora.

 

Czy rekuperacja jest droga? Policz sam!

 

Sprawdź >> kalkulator inwestycji NTS Energy

Kontakt w sprawie produktów:

NTS-Energy Sp. z o.o. dystrybutor pomp ciepła Hitachi
tel. 71 70 71 001
www: www.hitachi-pl.pl
www.nts-energy.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

W internetowym kalkulatorze Napedyokienne.pl znajdziemy teraz nowe funkcje. Jest to... ¬ więcej...

 
System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System to kompletne rozwiązanie dystrybucji powietrza,... ¬ więcej...

 
Analizatory Mastercool Spartan

Analizatory Mastercool Spartan

Nowoczesne, inteligentne analizatory Mastercool serii SPARTAN, wyposażone zostały... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet