gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON FotonHewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

Modułowe pompy ciepła na ekologiczny czynnik CO2

artykuł promocyjny


Innowacyjne modułowe pompy ciepła powietrze-woda Q-ton wykorzystujące CO2 jako czynnik chłodniczy, to wysokowydajne urządzenia do produkcji c.w.u. w obiektach typu hotele, apartamenty, restauracje, sale fitness, uczelnie, szpitale, domy opieki w zakresie od 30 do 480 kW (1-16 urządzeń wpiętych w jeden sterownik). Sercem pompy ciepła Q-ton jest dwustopniowa sprężarka, łącząca w jednej obudowie technologię rotacyjną (niski stopień) oraz scroll (wysoki stopień). Kombinacja obu rozwiązań zapewnia najwyższą efektywność zarówno w skrajnie niskiej, jak i wysokiej temperaturze otoczenia.

Urządzenie zapewnia ciągłą, nawet dla temperatury zewnętrznej wynoszącej -25°C, produkcję wody o temperaturze od 60 do 90°C oraz utrzymanie nominalnej wydajności do temperatury zewnętrznej -7°C (bez użycia grzałki elektrycznej).
 

Wykres - Wydajność i COP pompy Q-ton przy temp. cwu 90°C

 

 

Współczynnik COP dla okresu przejściowego (temp. powietrza 16°C, woda na wejściu +17°C, na wyjściu +65°C) wynosi 4,3. W skrajnych warunkach, dla temperatury zewnętrznej -25°C i temperatury wody na wyjściu +90°C, COP osiąga nadal wartość bliską 2,0. Zalecana temperatura wody na wejściu to +5°C do +30°C – w celu optymalizacji efektywności zalecane jest zasilanie pompy wodą z dolnych warstw zasobnika (niższa temperatura).

 

System Q-ton to idealne rozwiązanie dla budynków komercyjnych, takich jak hotele, apartamentowce, restauracje, kluby tness, domy studenckie, szpitale, domy opieki, pralnie, zakłady spożywcze, produkcyjne i mięsne, ubojnie i szeroko pojęty przemysł.Pojedyncza jednostka Q-ton, to moduł o wymiarach 1690x1350x720 mm o nominalnej wydajności grzewczej wynoszącej 30 kW (co daje 500 l/h wody o temperaturze +65°C lub 300l/h wody o temperaturze +90°C, dla temperatury otoczenia wynoszącej -7°C). System umożliwia zwiększenia wydajności do maks. 480 kW przez
dostawianie kolejnych modułów (16 jednostek po 30 kW).


Q-ton, to nie tylko produkcja c.w.u. w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nadwyżkę ciepła można wykorzystać do ogrzewania budynku, projektując odpowiednio instalację grzewczą (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, nagrzewnica centrali wentylacyjnej itp.). Kluczowym elementem jest optymalne sprzęgnięcie urządzenia z istniejącą lub budowaną instalacją grzewczą oraz wykorzystanie właściwych komponentów (np. inwerterowa pompa obiegowa, zawory trójdrogowe, czujniki temperatury, czy system monitoringu).

Wykres - Roczne koszty eksploatacji podgrzewacza elektrycznego, kotła gazowego i pompy Q-ton

 

Q-ton spełnia rygorystyczne wymagania najpopularniejszego na świecie systemu oceny budynków BREEAM pod kątem ich przyjazności dla środowiska naturalnego.
 

BREEAM® to wielokryterialny system oceny jakości budynków, będący obecnie standardem w branży nieruchomości w Europie i na świecie.

 

 

Zasada działania Q-ton

 

Zasada działania Q-ton jest identyczna z zasadą działania tradycyjnej pompy ciepła powietrze-woda, ze sprężarką na R410A. Urządzenie odzyskuje ciepło (energię) z powietrza zewnętrznego (nawet o temperaturze -25°C) i przekazuje do wody w zasobniku. Znaczne różnice w efektywności wynikają z lepszych parametrów CO2, nowoczesnej sprężarki, efektywnego i szybkiego procesu odszraniania gorącym gazem. Dzięki temu otrzymujemy wodę o znacznie wyższych parametrach, niż w przypadku R410A, a współczynniki COP są nieporównanie lepsze nawet dla skrajnie niskiej temperatury zewnętrznej.

Schemat zasady działania pompy Q-ton

Użycie w pompach ciepła Q-ton bezpiecznego i wysokowydajnego CO2 jako czynnika chłodniczego, wydaje się najlepszą drogą do ograniczania ilości substancji kontrolowanych („freonowych” czynników chłodniczych), a tym samym zgodności z obecnymi i przyszłymi regulacjami UE w zakresie tych substancji. Dodatkowe korzyści, to oczywiście znaczne ograniczenie kosztów produkcji cwu.

 

Obiekty referencyjne na świecie

 

Wielka Brytania

Obiekt: Uniwersytet
Lokalizacja: Colchester oraz Oxford
Zainstalowane urządzenia: 1 jednostka Q-ton, zbiornik: 1 000 l
Przeznaczenie: dostawa cwu dla budynku Uniwersytetu

Modułowe pompy ciepła na ekologiczny czynnik CO2 - obiekty referencyjneModułowe pompy ciepła na ekologiczny czynnik CO2 - obiekty referencyjne

 

Holandia

Obiekt: Dom studencki
Lokalizacja: Leiden, Holandia
Zainstalowane urządzenia: 2 jednostki Q-ton, zbiornik: 1 500 l
Przeznaczenie: dostawa cwu dla domu studenckiego

Modułowe pompy ciepła na ekologiczny czynnik CO2 - obiekty referencyjne

 

Chorwacja

Obiekt: szpital
Lokalizacja: Split, Chorwacja
Zainstalowane urządzenia: 4 jednostki Q-ton, zbiornik: 20 000 l
Przeznaczenie: dostawa cwu dla szpitala

Modułowe pompy ciepła na ekologiczny czynnik CO2 - obiekty referencyjne

 

W Japonii zainstalowano ponad 5 milionów pomp ciepła na CO2
W Europie działają dziesiątki systemów z pompą Q-ton.

 

a w Polsce...

 

… modułowe pompy Q-ton z czynnikiem CO2 pracują w laboratorium, w zastosowaniach przemysłowych, w domu z basenem - gdzie grzeją wodę centralnego ogrzewania, basenową i cwu, przy produkcji serów (mycie pojemników oraz woda technologiczna), w szkole z bursą, gdzie potrzeba dla młodzieży dużo ciepłej wody… itp
Szczególnym uzasadnieniem wykorzystania pompy ciepła Q-ton jest brak możliwości lub wysokie koszty zastosowania innych opcjonalnych źródeł energii typu – gaz ziemny czy ogrzewanie olejowe. Zawsze warto wykonać rzetelną analizę techniczną i ekonomiczną. Szczególne uwarunkowania instalacyjne sprawiły na przykład jej zastosowanie do domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 300 m2 z basenem o pojemności 144m3.
W dobie zapowiadanych (i już realizowanych) podwyżek cen energii elektrycznej, stosowanie i ciągłe poszukiwanie kolejnych rozwiązań wykorzystywania naturalnych i/lub niekonwencjonalnych źródeł energii staje się obowiązkiem branżystów. Państwa zachodniej Europy, kraje skandynawskie – są w tym zakresie w wielu przypadkach ciekawym wzorem do naśladowania.

Opracowanie: Redakcja
Autor: mgr inż. Robert Gozdalik- Dyrektor Działu Klimatyzacja Importer Autoryzowany Przedstawiciel Producenta MHI ELEKTRONIKA SA Technika Chłodnicza Klimatyzacja
Kontakt w sprawie produktów:

Elektronika S.A.
tel. 586 633 300
www: www.elektronika-sa.com.pl/
www.mhi.info.pl
www.hkk.info.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
E.ON Foton poszerza asortyment pomp ciepła o urządzenia japońskiej marki Daikin

E.ON Foton poszerza asortyment pomp ciepła o urządzenia japońskiej marki Daikin

Pod koniec miesiąca w portfolio spółki E.ON Foton pojawiły się nowe urządzenia... ¬ więcej...

 
Aluminiowe tace skroplin z kablem grzewczym do pomp ciepła

Aluminiowe tace skroplin z kablem grzewczym do pomp ciepła

Taca ociekowa, taca skroplin to istotny element montażowy pompy ciepła, który... ¬ więcej...

 
Pompa E.ON Air. Krok do samodzielności energetycznej

Pompa E.ON Air. Krok do samodzielności energetycznej

Pompa ciepła jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet