Hewalex - patron sekcji


Rządowy projekt dofinansowania na instalację fotowoltaiczną

aktualizacja: 25-09-2019, 07:37 – artykuł promocyjny


Dbanie o środowisko, ograniczenie emisji szkodliwych substancji oraz wybieranie zdrowszych i bardziej ekologicznych rozwiązań, to obecnie jeden z najważniejszych tematów. Sposobów walki o czystsze powietrze jest wiele. Jedną z metod ograniczenia smogu jest wykorzystywanie technik opartych na odnawialnych źródłach energii. Minusem tego typu rozwiązań są wysokie koszty instalacji. Rozwiązaniem tego problemu jest rządowy program „Mój prąd”.


Panele fotowoltaiczne na dachu


W lipcu 2019 roku rząd z Premierem Mateuszem Morawieckim na czele ogłosił nowy program dopłat do instalacji fotowoltaicznych w Polsce w wysokości 1 mld złotych. Jest to alternatywa dla obowiązującego programu „Czyste powietrze”, którego celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej powstałej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, czego naturalną konsekwencją będzie spełnienie wymogów klimatycznych ustanowionych przez Unię Europejską.


Program skierowany jest przede wszystkim do osób fizycznych, które produkują energię elektryczną na własne potrzeby oraz posiadają umowę regulującą zagadnienie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Jak wynika z wyliczeń, efektem rządowych dopłat będzie powstanie ok. 200 tysięcy nowych instalacji fotowoltaicznych. Znacząco wpłynie to na redukcję dwutlenku węgla na poziomie 600-800 tysięcy ton, a ilość wyprodukowanej energii wyniesie około 1 TWhH.

 

Zasady przyznawania dotacji

 

Choć otrzymanie rządowej dotacji jest niezwykle proste, przydatna jest znajomość kilku zasad.

 • dotacja w programie „Mój prąd” wynosi 50% wartości całej instalacji fotowoltaicznej,
 • wsparcie nie może być większe niż 5 tysięcy zł na jedno przedsięwzięcie,
 • dotacja obejmuje instalacje o mocy od 2 do 10 kW,
 • dotacja powstaje na potrzeby już istniejących obiektów mieszkalnych,
 • beneficjentem programu może być wyłącznie osoba fizyczna,
 • koszty kwalifikowane obejmują zakup paneli fotowoltaicznych wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, koszty montażu oraz uruchomienia instalacji,
 • aby otrzymać dofinansowanie projekt nie może zostać zakończony przed ogłoszeniem naboru, ale musi być zakończony w momencie składanie wniosku. Oznacza to, że dopiero po zakupie i montażu instalacji PV, podpisaniu umowy kompleksowej z dystrybutorem energii i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego będzie można starać się o dotację,
 • osoby posiadające panele fotowoltaiczne nie mogą ubiegać się o dofinansowanie,
 • dofinansowaniu nie podlegają projekty, których celem jest zwiększenie mocy istniejącej już instalacji,
 • pierwszy nabór wniosków rozpoczął się 30 sierpnia i trwać będzie do 20 grudnia 2019 lub do wyczerpania środków,
 • składanie wniosków prowadzone jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


W ramach programu „Mój prąd” inwestor może dostać maksymalnie 5 tysięcy złotych. Rządowa dopłata pozwoli pokryć około 15-25% kosztów inwestycji. Znacząco przyspiesza to zwrot kosztów ponoszonych z tytułu montażu domowej fotowoltaiki. Atutem dofinansowania jest to, że można łączyć go z tzw. ulgą termomodernizacyjną, która obowiązuje od początku 2019 roku. Do rozliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, kwota przedstawiona do odliczenia od podatku będzie pomniejszona o kwotę otrzymanego dofinansowania. Program dofinansowania nie może zostać udzielony osobom, które korzystają z innych środków publicznych, również z programu „Czyste powietrze”.

 

Jaką instalację fotowoltaiczną wybrać?

 

Decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej, należy dowiedzieć się, na jakich zasadach odbywa się jej działanie. Słońce, które pada na panele fotowoltaiczne, powoduje powstanie prądu stałego. Korzystanie z niej możliwe jest dzięki inwerterowi solarnemu, który powoduje, że prąd stały przekształcony zostaje w prąd zmienny (taki sam jak ten znajdujący się w gniazdkach elektrycznych). Nadwyżka energii wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną przekazywana jest do sieci energetycznej, a następnie może być wykorzystywana przez właścicieli w ciągu jednego roku rozliczeniowego. W ofercie firmy De Dietrich znajduje się zestaw paneli fotowoltaicznych Insol POWER SET, który doskonale sprawdzi się w gospodarstwach domowych.


Jak działa instalacja fotowoltaiczna


Moc dostępnych zestawów wynosi od 2,08 kWp do 5,2 kWp. Bogata oferta stwarza możliwość doboru zestawu dostosowane w zależności od powierzchni, a także usytuowania oraz specyfiki budynku. Okres gwarancji na trwałość paneli wynosi 12 lat oraz 30 lat na liniowy spadek wydajności.


Zestawy wyposażone zostały we wszystkie elementy potrzebne do instalacji: panele fotowoltaiczne, inwerter, kolektory, kable, a także system mocowania do dachu skośnego. Atutem produktu jest zwiększona odporność na warunki atmosferyczne (w tym zalegający śnieg), a także zmniejszony efekt degradacji ogniw. Ponadto możliwa jest konfiguracja dowolnego systemu, również na dach płaski oraz z wolnostojącą konstrukcją naziemną.

 

Polska w światowej czołówce pod względem rozwoju fotowoltaiki

 

Celem projektu „Mój prąd” jest pobudzenie rynku OZE oraz zwiększenie ilości energii pozyskiwanej z odnawialnych, w pełni ekologicznych źródeł. Jak podaje Ministerstwo Energii, liczba mikroinstalacji fotowoltaicznej w ubiegłym roku w Polsce wyniosła 28,36 tysięcy, o łącznej mocy 173 MW, czyli ponad 2 razy więcej niż w 2017 roku. Instytut Energetyki Odnawialnej podaje, że Polska ma szansę znaleźć się na 4. miejscu w Unii Europejskiej pod względem wzrostu nowych instalacji fotowoltaicznych. Według założeń Polityki Energetycznej Polski w 2040 roku produkcja energii elektrycznej powstałej dzięki instalacji fotowoltaicznej, ma stanowić 25% mocy zainstalowanej.

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rekuperatory ZYPHO i pompy ciepła - ekologiczny sposób na odzyskanie energii cieplnej dla twojej wody

Rekuperatory ZYPHO i pompy ciepła - ekologiczny sposób na odzyskanie energii cieplnej dla twojej wody

Wspomóż swoją pompę ciepła i ogrzewaj wodę jeszcze taniej przy użyciu... ¬ więcej...

 
Właściwy przepływ informacji kluczem do efektywnego zarządzania pracownikami w terenie

Właściwy przepływ informacji kluczem do efektywnego zarządzania pracownikami w terenie

Szybkie i wydajne działanie pracowników w terenie jest niemożliwe bez sprawnej... ¬ więcej...

 
Co zrobić ze zużytą żarówką i dlaczego? III edycja kampanii edukacyjnej

Co zrobić ze zużytą żarówką i dlaczego? III edycja kampanii edukacyjnej

Jak postępować z żarówką LED, która się zużyje? A jak z klasyczną... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet