gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 Hewalex  

Buderus   Werit

Galmet    logo Stiebel Eltron

NTS Energy De Dietrich

    Immergas

  Solsum

znajdź fachowca

Hewalex - patron sekcji


Efektywna instalacja fotowoltaiczna - dobry projekt i opłacalność systemu

aktualizacja: 13-09-2019, 10:52 – artykuł promocyjny


Jednym ze sposobów dbania o środowisko oraz ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery jest stosowanie rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii. Mając na uwadze globalne problemy zanieczyszczonego powietrza oraz troskę o własne zdrowie, warto zainwestować w odpowiednią instalację fotowoltaiczną. O czym należy wiedzieć, by rozwiązanie przynosiło korzyści i pozwoliło osiągnąć maksymalną wydajność?


Dzięki optymalizacji pracy instalacji fotowoltaicznej w skali roku, możliwe jest zniwelowanie różnic w energii dostarczanej do systemu w poszczególnych miesiącach. Skuteczność oraz wydajność takiego rozwiązania różni się Panele fotowoltaiczne na dachuw zależności od pory roku, pory dnia czy nasłonecznienia. Najlepsze efekty dostrzec można w sezonie letnim. Maksymalne wykorzystanie energii słonecznej zapewnia zapotrzebowanie na prąd bez wspomagania systemu dodatkowymi instalacjami. Zimą, kiedy ilość słońca jest mniejsza, wszelkie niedobory energii elektrycznej uzupełniane są przez sieć energetyczną.

 

 

Korzyści z instalacji fotowoltaicznej

 

Słońce daje niewyczerpane pokłady energii o każdej porze roku. W pochmurny, deszczowy dzień ilość energii pozyskanej ze słońca jest nieco mniejsza, niż w dzień słoneczny. Ponadto, w strefie klimatycznej, w której znajduje się Polska, różnica pomiędzy okresem ciepłym a zimnym jest znacząca. Na okres od maja do sierpnia przypada ok. 60% energii słonecznej, dlatego ważne jest, by instalacja fotowoltaiczna współpracowała z siecią energetyczną. Jednym ze sposobów na zmniejszenie dysproporcji między okresem ciepłym i zimnym jest korzystanie z tzw. net meteringu. System ten polega na odebraniu nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną przez lokalny zakład energetyczny. Dzięki temu możliwe jest późniejsze wykorzystanie zebranej nadwyżki. 1 kWh dostarczonej energii pozwala odebrać aż 0,8 kWh. Przepisy odnoszą się do instalacji o mocy do 40 kW, a możliwość skorzystania z niej ma każdy właściciel domu mieszkalnego, gospodarstwa rolnego oraz wspólnoty mieszkaniowe. Warto wiedzieć, że najkorzystniejsze jest rozliczanie się z dostawcą prądu w okresie rocznym. Wówczas nadwyżka energii przechodzi na kolejny okres rozliczeniowy.

 

Dobry projekt to podstawa

 

Podstawowym elementem dobrze przygotowanej instalacji fotowoltaicznej jest projekt. Ważne jest, by uwzględniał on zarówno czynniki techniczne, jak również ekonomiczne. Dzięki dogłębnej analizie możliwe jest dobranie części zapewniających maksymalną wydajność systemu. Instalacja fotowoltaiczna wymaga sporej ilości miejsca, co należy uwzględnić już na etapie planowania montażu urządzeń wykorzystujących OZE. Mały projekt o mocy 4kW zajmie powierzchnię aż 40 m2. Doskonałą alternatywą do montażu instalacji na dachu, jest konstrukcja naziemna. Panele PV umieszczane są wówczas na wolnej przestrzeni z uwzględnieniem kierunków stron świata.
 

Panel fotowoltaiczny De Dietrich


Marka De Dietrich w swojej ofercie posiada zestawy fotowoltaiczne Inisol POWER SET o mocach od 2,08 KWp do 5,2 kWp, które dostosowane są zarówno do montażu na dachach obiektów komercyjnych, jak i mieszkalnych. W zestawach znajdują się wszystkie części niezbędne do instalacji tj. panele fotowoltaiczne, inwerter, konektory i kable, a także system mocowania dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego. Dzięki szerokiemu zakresowi oferty możliwa jest konfiguracja zestawu fotowoltaicznego oraz dostosowanie go do indywidualnych oczekiwań Klienta. Istnieje również możliwość otrzymania wyceny zestawu w dowolnej konfiguracji.

 

Gdzie szukać wsparcia finansowego?

 

Mimo że ekonomiczność oraz opłacalność instalacji fotowoltaicznej stale rośnie, koszty oraz stosunkowo długi okres zwrotu z inwestycji (około 8 lat) utrudniają podjęcie decyzji odnośnie do montażu rozwiązania. Obecnie jednak istnieją różnego rodzaju rządowe programy wsparcia oraz dofinansowania. Jednym z nich jest Program "Czyste Powietrze", który stwarza możliwość otrzymania pożyczki na bardzo korzystnych warunkach. W przypadku instalacji fotowoltaicznej może ona wynosić do 30 000 złotych (do 6000 zł za 1 kW mocy zainstalowanej). Jest ona udzielana na okres 15 lat z niskim oprocentowaniem, ale nie mniejszym niż 2% rocznie.


Zupełnie nowym, ciekawym programem, do którego nabór wniosków rozpoczął się już na przełomie sierpnia i września będzie rządowy Projekt "Mój prąd". Odbiorcami projektu są przede wszystkim gospodarstwa domowe, Program koordynowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie również prowadził nabór wniosków. Dofinansowanie obejmie do 50% kosztów instalacji i nie będzie wynosić więcej niż 5 tys. zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje od 2 do 10 kW mocy zainstalowanej.


Jak podają najnowsze dane Polskiej Sieci Elektroenergetycznej, zainteresowanie technologią opartą na OZE systematycznie rośnie. Tylko w lipcu przyłączono do sieci instalacje fotowoltaiczne o mocy 116,1 MW, co stanowi wzrost o 150%. Całkowita moc fotowoltaiki w Polsce do dnia 1 sierpnia wynosiła 882,6 MW. Dane PSE pokazują, że na koniec miesiąca potencjał ten wyniesie już 1 GW.

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Modułowe przejścia komunikacyjne i podesty dachowe

Modułowe przejścia komunikacyjne i podesty dachowe

Dach w nowoczesnych budynkach to płaska przestrzeń dedykowana do posadowienia maszyn... ¬ więcej...

 
Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021

Ogrzewanie a nowe standardy WT 2021

WT 2021 to przepisy, którym będą podlegać wszystkie budynki powstające od... ¬ więcej...

 
Etapy montażu paneli fotowoltaicznych na dachu

Etapy montażu paneli fotowoltaicznych na dachu

Montaż paneli fotowoltaicznych powinien być przemyślany, tak aby ogniwa pracowały... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet