

- Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
- Domowa instalacja fotowoltaiczna z dofinansowaniem Mój Prąd
- Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
- Montaż paneli fotowoltaicznych
- Panele fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych
- Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów
- Dofinansowania dla domowych instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła



Inteligentna Platforma Optymalizacji Energii i Nadzoru (iPOE) - czyli smart zarządzanie elektrycznością
aktualizacja: 30-08-2019, 11:55 – artykuł promocyjny
Energia elektryczna obecna jest w życiu człowieka każdego dnia. Umożliwia komunikację, pozwala pracować, nocą oświetla drogę. Na co dzień rzadko kiedy poświęca się jej uwagę, ale nagły jej brak odczuwany jest niemal natychmiast. Problem nadmiernego zużycia prądu staje się coraz powszechniejszy, zatem może warto nauczyć się go kontrolować?
Elektryczność stała się codziennością, prawie tak oczywistą, jak powietrze. Latem, w upalne dni umożlia włączenie klimatyzatora, zimą pozwala zaczytać się do późnych godzin przy ulubionej książce. Bardzo często jest jednak nadużywana, o czym przekonać się można dopiero odbierając rachunek za prąd.
O ile o wycieku wody dowiedzieć się można bardzo szybko, o tyle o nagminnie niegaszonym świetle poinformuje dopiero wystawiona faktura. Trudno zdefiniować prąd, określić jego ilość czy ustalić jego naturę. Z tego powodu bardzo często jest on nieumiejętnie wykorzystywany. Przecież jedna, niewinna ładowarka lub niezgaszona żarówka nie spowoduje wielkich strat. Patrząc jednak w skali makro, jeśli w każdym domu będzie jedna niewyłączona z gniazdka ładowarka, a w co drugim magazynie niezgaszone światło, to problem staje się naprawdę znaczący.
Rozwiązaniem tej sytuacji mogłyby być liczniki, które ostrzegałyby przed nadmiernym poborem elektryczności, wskazywałyby przeciążone miejsca lub magazynowałyby zapasy elektryczności, gdyby jej pobór był niższy niż zazwyczaj. Niestety, choć wydaje się to łatwe, wcale takie nie jest, a o przeciążonym systemie elektrycznym informują dopiero wybitne korki lub zapach przepalonych urządzeń.
Czy prąd można kontrolować?
Istnieją metody kontroli zużycia prądu dedykowane konkretnym miejscom lub branżom. W przemyśle czy magazynach stosowane są mechanizmy, które zmniejszają zużycie elektryczności tam, gdzie akurat nie ma pracowników. W bardzo podobny sposób działa oświetlenie miejskie, w którym natężenie światła dostosowywane jest do nadjeżdżająccgo pojazdu. Są to jednak rozwiązania bardzo rzadkie, istniejące w pojedynczych przypadkach.
W przeciętnej fabryce, galerii handlowej czy hotelu, rozwiązanie problemu powinno być uniwersalne, dostosowane do potrzeb i umożliwiające dalszy rozwój. Podstawą kontroli zużycia prądu mogłaby być więc jego systematyczna moderacja oraz wyciąganie wniosków z otrzymanych danych. System powinien nieustannie się uczyć, bazując na doświadczeniach, ponieważ każda fabryka posiada odmienny układ elektryczny, który jest inaczej moderowany. Rozwiązaniem może być podpięcie inteligentnego licznika umożliwiającego wyciągnięcie odpowiednich wniosków.
Inteligentna Platforma Optymalizacji Energii i Zarządzania
iPOE stworzony przez inżynierów APA, działa w oparciu o schemat znany w zarządzaniu jakością, jako cykl Deminga (PDCA): zaplanuj (plan) – wykonaj (do) – sprawdź (check) – popraw (act). Pierwszym krokiem jest przygotowanie analizy technicznej danego budynku lub fabryki, a następnie podpięcie do systemu inteligentnych urządzeń pomiaru stworzonych w APA. Po dokonaniu analizy Klient otrzymuje szczegółowe dane oraz wykresy, na podstawie których możliwe jest wskazanie słabych punktów w zarządzaniu elektrycznością oraz zoptymalizowanie kosztów. Jak się okazuje, już pierwsza analiza pozwala ograniczyć wydatki za prąd o około 30%.
Celem iPOE jest nieustanne czuwanie nad wykorzystywaniem elektryczności oraz ostrzeganie przed ewentualnymi anomaliami oraz zagrożeniami wynikającymi z przeciążeń instalacji. Atutem urządzenia jest uniwersalność i skalowalność, które pozwalają mieć kontrolę nad elektrycznością nawet w przypadku rozwoju fabryki czy podłączenia nowych maszyn.
Potwierdzeniem jakości urządzenia iPOE jest norma ISO 50001 dotycząca redukcji kosztów, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. System detykowany jest firmom, które z jednego miejsca chcą zarządzać poborem energii elektrycznej i mieć pełen wgląd w to, w jaki sposób jest wykorzystywana.
|

![]() | SALUS Controls wprowadza na rynek nie lada gratkę - Aplikację mobilną SALUS PlusJest to nowoczesne, darmowe narzędzie, umożliwiające instalatorom i użytkownikom... ¬ więcej... |
![]() | Konfigurator systemu sterowania SALUS Controls, czyli ile kosztuje inteligentny dom?Każdy, kto rozważa zakup systemu inteligentnego sterowania domem, zastanawia się,... ¬ więcej... |
![]() | Inteligentny Termostat i Zawór NetatmoOgrzewanie na miarę naszych potrzeb to przede wszystkim inteligentne rozwiązania... ¬ więcej... |

![]() Inteligentny dom FIBARO |
![]() Odkurzacze centralne ECOMAX |
![]() Bezprzewodowa automatyka domowa Legrand Netatmo |
![]() Osprzęt elektroinstalacyjny PAWBOL |
![]() Narzędzia diagnostyczne Fluke |