Ustawa antysmogowa - czym można palić

aktualizacja: 23-09-2020, 05:57 – artykuł promocyjny


Zmiana przepisów w zakresie domowych systemów grzewczych spowodowała spore zamieszanie wśród inwestorów, którzy chcą zainstalować system grzewczy w nowym budynku lub wymienić instalacje w mieszkaniu już użytkowanym, ale także tych, którzy planują zakup opału na przyszły sezon. Czym można palić zgodnie z obowiązującymi przepisami, a czym, aby nie produkować szkodliwego smogu?

 

WAŻNE - uchwała antysmogowa uchwalona przez sejm pozwala na karanie osób, które nie przestrzegają lokalnych uchwał w zakresie stosowania dozwolonych paliw do ogrzewania domów.

 

Czyste ogrzewanie - mniej spalin, mniej strat

 

Za czyste ogrzewanie uważa się przede wszystkim wszystkie alternatywne źródła wytwarzania energii cieplnej, czyli ogrzewanie na bazie pompy ciepła, która pobiera ciepło z otoczenia a do jego transportu wykorzystuje zasilanie prądem. Za ekologiczne uznawane są także systemy elektrycznego ogrzewania oraz gazowe układy grzewcze.

Kocioł elektryczny - ekologiczne i bezpieczne źródło ciepła

fot.: Kocioł elektryczny EKCO.M2 Kospel - ekologiczne i bezpieczne źródło ciepła
 

Uchwała antysmogowa to szeroko zakrojone działania, które mają wprowadzać stopniowe zmiany oraz zwiększyć świadomość społeczną w zakresie jakości stosowanego paliwa. Jednocześnie daje ona lokalnym samorządom możliwość indywidualnego podejścia do tej kwestii. Przepisy obowiązujące w różnych częściach kraju mają jednak wspólny cel — redukcję szkodliwej niskiej emisji w najbliższych latach do ogólnie przyjętych założeń, do których jesteśmy zobligowani jako państwo członkowskie UE. Wiele polskich miast podjęło prace w ustanowieniu spójnych zasad ogrzewania domów. Najszybciej działają miasta, w których problem smogu występuje na największą skalę. I tak całkowity zakaz palenia węglem objął już miasto Kraków. Dotyczy on pieców, kominków, a nawet stacjonarnych grilli. Działania mają na celu wyeliminowanie przede wszystkim kiepskiej jakości opału oraz przestarzałych urządzeń grzewczych i niskiej efektywności. W miarę możliwości lokalne władze mają wspomagać również promocję ekologicznych źródeł energii. Z pomocą przychodzą rządowe programy, które w znacznym stopniu skupiają się na wyeliminowaniu największego problemu tego typu instalacji, czyli kosztów zakupu urządzeń.

Akcja stop smog

fot.: Stiebel Eltron

 

Dowiedz się więcej:

 

Co z piecami na węgiel i kominkami opalanymi drewnem?

 

Jak się okazuje, domowe piece są jednym z głównych dostawców bardzo szkodliwych pyłów zawieszonych wprost do naszej atmosfery. Ten niechlubny stan rzeczy nasila się z każdym sezonem grzewczym, a notoryczne przekraczanie dopuszczalnych norm, w niektórych regionach kraju, są standardem.

 

W każdym piecu dopuszcza się spalanie:

  • grubego węgla kamiennego dobrej jakości,
  • nieimpregnowanego drewna,
  • brykietu ze słomy,
  • zboża, a także np. łupin orzechów, pestek oraz innych tego typu biopaliw

Czym nie można palić zgodnie z obowiązującymi przepisami

Dobrej jakości drewno musi być suche, a mniej substancji smolistych mają gatunki liściaste


Do tego zaleca się używanie kotłów na paliwo typu pellet lub ekogroszek, które spełniają wymagania 5 klasy i ECO DESIGN. Sprawdź >> Ekologiczny kocioł CO - co to jest 5 klasa i EcoDesign

 

WAŻNE: Decydując się na zakup paliwa warto pamiętać, że każdy sprzedawca zobowiązny jest wydać nam świadectwo jakości paliwa stałego.


fot.: Kocioł c.o. na pellet od Zębiec pomagający oszczędzać na ogrzewaniu

 

Czym nie można palić zgodnie z obowiązującymi przepisami:

 

W pierwszej kolejności powinniśmy wyelimiować

  • muł węglowy, miał, węgiel brunatny, niesezonowane drewno, które wydzielają bardzo dużo spalin do atmosfery
  • przetworzonych materiałów, zwłaszcza z tworzyw sztucznych, płyt wiórowych, materiałów z okleiną lub klejem oraz malowanego, lakierowanego lub impregnowanego drewna, palet transportowych
  • kolorowy papier - warto z niego zrezygnować nawet w roli rozpałki. Kolorowe tusze utrudniają spalanie papieru i emitują do powietrza szkodliwe związki.
  • Sprawdź nasze propozycje: Walka ze smogiem - wybór ogrzewania

Nowy kocioł kondensacyjny Victrix Zeus 25 w ofercie Immergas

fot.: Immergas - kocioł gazowy, który pomaga dbać o czyste powietrze

 

Kontrola antysmogowa - jaka wysokość kar, kto i kiedy może kontrolować

 

Odpowiednie służby mogą podjąć się kontroli tego, czym palimy. Zgodnie z przepisami osoby prywatne mogą być kontrolowane w godzinach od 6 do 22, a firmach kontrola może odbywać się przez całą dobę. Jeśli zostanie stwierdzone naruszenie obowiązujacych przepisów, osoba kontrolowana można dostać manadat w wysokości do 500 PLN. Jak zapewniają urzędnicy taka kontrola zazwyczaj przebiega z wykorzystaniem nowoczesnych technologii jak drony, kamery termowizyjne mierników pyłów zawieszonych, które na swoim wyposażeniu posiada Straż Miejska oraz uprawnieni urzędnicy.

 

ZOBACZ TAKŻE

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Zębiec S.A., Kospel, Immergas, Stiebel Eltron
Zobacz także
Lindab Laguna - premiera nowej blachodachówki modułowej

Lindab Laguna - premiera nowej blachodachówki modułowej

Trend na płaskie pokrycia dachowe stał się inspiracją dla firmy Lindab, która... ¬ więcej...

 
Blachodachówka modułowa Lindab Moduline

Blachodachówka modułowa Lindab Moduline

Wśród pokryć dachowych Lindab pojawiła się nowa blachodachówka modułowa.... ¬ więcej...

 
Jak rozmawiać z architektem, który projektuje Ci dom? - poradnik

Jak rozmawiać z architektem, który projektuje Ci dom? - poradnik

W końcu budujesz swój pierwszy dom. Działka budowlana kupiona, kredyt załatwiony,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet