gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

FibaroNoark

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit
logotyp partner serwisu E.ON Foton     W2


Intersoft

 Elektra   

polecamy

Modułowe rozłączniki izolacyjne w ofercie firmy NOARK Electric

aktualizacja: 28-08-2019, 06:13 – artykuł promocyjny


Firma NOARK Electric oferuje trzy zróżnicowane serie rozłączników izolacyjnych, w których każda charakteryzuje się innowacyjnymi rozwiązaniami i udogodnieniami. Szeroka gama rozłączników izolacyjnych pozwala na dobór odpowiedniego aparatu dla różnych aplikacji, w zależności od potrzeb.


Rozłącznik izolacyjny to łącznik elektryczny, którego głównym zadaniem jest załączanie, przewodzenie i rozłączanie prądów roboczych i przetężeniowych. Aparat ten spełnienia również funkcję izolacyjną, umożliwiając bezpieczną pracę przy instalacji. Właśnie ta funkcja odróżnia rozłącznik izolacyjny od zwykłego rozłącznika, który nie posiada sygnalizacji stanu (załączenie i rozłączenie) powiązanego z układem zestykowym. Aparat, który spełnia powyższą funkcje ma prawo do korzystania z symbolu jak na rysunku poniżej.

Modułowe rozłączniki izolacyjne w ofercie firmy NOARK Electric

Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, zapewnienie widocznej przerwy izolacyjnej jest konieczne tylko w instalacjach SN i WN. Wszystkie serie rozłączników izolacyjnych firmy NOARK Electric zostały wykonanie zgodnie z normą IEC/EN 60947-3, co umożliwia stosowanie ich w domowych instalacjach elektrycznych jako rozłączniki główne. Z opisu tej normy wynika, że rozłączniki izolacyjne nie posiadają w swojej budowie wyzwalacza nadprądowego i nie zapewniają samoczynnego wyłączenia zasilania w przypadku przetężeń w instalacji elektrycznej. W obwodach w których te aparaty są stosowane, takie zakłócenia mogą się pojawić, związku z czym rozłączniki izolacyjne muszą być konstrukcyjnie przygotowane na ich wytrzymywanie. Przetestowane pod tym kątem rozłączniki izolacyjne serii Ex9I40 i Ex9I125, uzyskały zdolność do wytrzymywania 12-krotnej wielokrotności prądu znamionowego, a seria Ex9BI aż do 1kA (czas trwania 1 sekunda), niezależnie od prądu znamionowego. Kategoria użytkowania AC-22A zapewnia możliwość łączenia obciążeń rezystancyjnych i indukcyjnych z przeciążeniami ze wskaźnikiem cosφ = 0,65.

 

Seria Ex9I125

 

Podstawową serią rozłączników izolacyjnych jest seria Ex9I125, pokrywająca szeroki zakres prądowy od 16 do 125 A, dostępna w wersjach od 1 do 4 biegunów. Na każdy biegun przypada jeden moduł szerokości aparatu, a maksymalny przekrój przewodów, jakie można podłączyć do zacisków wynosi 50 mm2. Dzięki zaciskom podwójnym urządzenia te mogą być łączone za pomocą standardowej szyny grzebieniowej, zarówno od dołu jak i góry. Kategoria A tych aparatów umożliwia ich częste manewrowanie. Dodatkowo seria rozłączników izolacyjnych wyposażona jest w blokadę mechaniczną w pozycji wyłączonej, uniemożliwiając jego przypadkowe załączenie. Tylko celowe i świadome działanie polegające na odblokowaniu blokady (bez użycia płaskiego wkrętaka jest to mocno utrudnione) daje możliwość ponownego załączenia. Pomimo, że nie ma możliwości założeni kłódki, blokada mechaniczna wyraźnie informuje o nieprzypadkowym stanie rozłącznika.

Modułowe rozłączniki izolacyjne w ofercie firmy NOARK Electric

 

Seria Ex9I40

 

Specjalną serią rozłączników izolacyjnych są rozłączniki typu Ex9I40. Najbardziej istotną i wyróżniającą spośród innych aparatów dostępnych na rynku cechą jest konstrukcja aparatów – 1 moduł szerokości (18 mm) odpowiadający dowolnej liczbie biegunów, czyli od jednego do czterech. Taka minimalizacja produktu umożliwiła wykonanie aparatów do 40 A, o maksymalnym przekroju przewodów jaki można podłączyć to 10 mm2.

Modułowe rozłączniki izolacyjne w ofercie firmy NOARK Electric

Jednak takie parametry w zdecydowanej większości są w stanie pokryć wymagania tablic domowych i niewielkich rozdzielnic przemysłowych. Tak minimalne wymiary pozwolą na zaoszczędzenie miejsca w rozdzielnicy, które może zostać wykorzystane do zabezpieczenia innych obwodów albo umożliwi zastosowanie mniejszej obudowy, redukując koszty wykonania tablicy. Należy pamiętać, że mimo specjalnej konstrukcji aparatu, nadal istnieje możliwość blokowania rozłącznika w pozycji OFF, tak jak w przypadku serii Ex9I125.

Modułowe rozłączniki izolacyjne w ofercie firmy NOARK Electric

 

Seria Ex9BI

 

Kolejną serią są rozłączniki izolacyjne Ex9BI do maksymalnej wartości prądu znamionowego 63 A. Tak samo jak w serii Ex9I125, istnieje możliwość podłączenia przewodów w zakresie od 10 mm2 do 50 mm2 oraz szynowania aparatu z góry i dołu. Dzięki specjalnej budowie seria tych rozłączników izolacyjnych może być łączona z dodatkowymi akcesoriami, które są identyczne z akcesoriami dla wyłączników nadprądowych Ex9B.

Modułowe rozłączniki izolacyjne w ofercie firmy NOARK Electric
 

W skład dodatkowego osprzętu wchodzą:

  • styki pomocnicze AX – odwzorowujące stan położenia dźwigni,
  • styki pomocnicze zadziałania AL – informują o automatycznym zadziałaniu rozłącznika poprzez zdalne rozłączenie wyzwalaczem wzrostowym,
  • wyzwalacze wzrostowe SHT – po podaniu odpowiedniej wartości napięcia wyzwalają rozłącznik,
  • wyzwalacze podnapięciowe UVT – w stanie normalnym zasilone napięciem, po jego wyraźnym spadku– wyzwalają rozłącznik,
  • wyzwalacze nadnapięciowe OVT – w stanie normalnym zasilone napięciem, po jego znacznym przekroczeniu– wyzwalają rozłącznik,


Dzięki możliwości zastosowania dodatkowych akcesoriów, rozłącznik izolacyjny Ex9BI wyposażony dodatkowo w wyzwalacz wzrostowy może pełnić funkcje przeciwpożarowego wyłącznika prądu w głównym torze zasilającym.

Modułowe rozłączniki izolacyjne w ofercie firmy NOARK Electric

Rozłączniki izolacyjne to jedne z najbardziej podstawowych aparatów, które powinny być zainstalowane w rozdzielnicy. Jednak projektanci i wykonawcy stają przed wyborem między aspektem ekonomicznym a technicznym, co powoduje, że coraz częściej instaluje się wyłączniki różnicowoprądowe w miejsce rozłącznika izolacyjnego. Jest to poważny błąd, gdyż te aparaty różnią się między sobą pod względem konstrukcyjnym, parametrami elektrycznymi oraz zakresem stosowania. Wyłączniki różnicowoprądowe spełniają wymagania normy PN-EN 61008, natomiast rozłączniki – PN-EN 60947-3. Stosowanie obydwóch urządzeń narzuca norma PN- IEC 60364 i pominięcie któregokolwiek z wymienionych aparatów jest niedopuszczalne.

 

Podsumowanie


Poszerzona oferta rozłączników izolacyjnych w ofercie produktowej firmy NOARK Electric umożliwia wybór aparatu pod specjalne wymagania elektryka. Wysokiej jakości produkty są podstawą do wykonania estetycznej i prawidłowo funkcjonującej tablicy rozdzielczej. Na wszystkie aparaty NOARK Electric, udzielana jest gwarancja na okres 5 lat. Karty katalogowe, instrukcje montażu, deklaracje zgodności dostępne są w języku polskim na stronie internetowej

Kontakt w sprawie produktów:

NOARK Electric Sp. z o.o.
tel. +48 61 222 67 67
www: noark-electric.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Modułowe rozłączniki izolacyjne w ofercie firmy NOARK Electric

Modułowe rozłączniki izolacyjne w ofercie firmy NOARK Electric

Firma NOARK Electric oferuje trzy zróżnicowane serie rozłączników... ¬ więcej...

 
Wyłączniki silnikowe w ofercie firmy NOARK Electric

Wyłączniki silnikowe w ofercie firmy NOARK Electric

Oferta produktowa została poszerzona o kolejne dwie serie kluczowych produktów... ¬ więcej...

 
Obudowy poliestrowe wzmacniane włóknem szklanym firmy NOARK

Obudowy poliestrowe wzmacniane włóknem szklanym firmy NOARK

Jeśli poszukujesz elektrycznej tablicy rozdzielczej przystosowanej do ciężkich warunków,... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet