zwiń

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Schiedel - Systemy kominowe


Mniej dymu i łatwiejsze rozpalanie - wentylator Draftbooster

aktualizacja: 17-12-2019, 11:13 – artykuł promocyjny


Lepsze spalanie, mniejsza produkcja nieprzyjemnego dymu oraz bezproblemowe rozpalanie to właściwości, które zyskamy montując w swoim kominie wentylator Draftbooster. Do tego można łatwo go zainstalować samodzielnie. Z Draftboosterem problem dymu w salonie podczas dokładania opału czy okopcone szyby przestaną nas dotyczyć.

Mniej dymu i łatwiejsze rozpalanie - wentylator Draftbooster

fot.: Draftbooster pozwala rozkoszować się ogniem i ciepłem z kominka bez problemów z rozpalaniem i w czasie dokładania opału.

 

Wentylator do komina

 

Ciąg kominowy - naturalny czy wymuszony

Przyczyną większości problemów z użytkowaniem kominka jest niewystarczający ciąg w kominie. Rozwiązaniem może być wspomaganie jego wydajności, głównie w momencie rozpalania oraz dokładania opału. Ciąg kominowy, czyli ruch powietrza powstający na skutek różnicy temperatur pomiędzy wysoką temperaturą wewnątrz komina a niższą na zewnątrz jest bardzo trudny do kontroli w naturalnych warunkach. W trakcie rozpalania kominka komin jest zimny, co staje się przyczyną problemów z szybkim i efektywnym rozpaleniem. Zamontowany na szczycie komina wentylator jest w stanie skutecznie zwiększyć ciąg w newralgicznych momentach.

Gdy ciąg jest zbyt mały, czyli należy go wspomóc, pojawiają się problemy z rozpalaniem, na szybie widać sadze, a w czasie dokładania do pokoju cofa się dym. To sytuacje, gdy Draftbooster sprawdzi się doskonale!

Ciąg kominowy - wentylator do kominaCiąg kominowy - wspomaganie

 

Draftbooster - zasada działania

Używa się go jedynie w czasie rozpalania ognia lub dokładania opału, ewentualnie w innych sytuacjach, gdy potrzebujemy zwiększyć ciąg kominowy. Uruchomienie następuje z wnętrza domu za pomocą jednego przycisku ON/OFF na pilocie - Draftbooster podłączony jest do standardowego gniazdka z uziemieniem. Cały proces rozpalania jest znacznie łatwiejszy niż w tradycyjnym systemie bez wspomagania, a użytkowanie kominka mniej uciążliwe.

Draftbooster - zasada działania

fot.: Wyciąg kominowy Draftbooster wytwarza podciśnienie w kominie, dzięki czemu można uniknąć większości problemów, jakie pojawiają się podczas procesu spalania paliw stałych.

 

Jak zainstalować Draftbooster na szczycie komina

Draftbooster montuje się na szczycie komina, który może być stalowy lub murowany o średnicy do Ø220 mm. Wentylator może być używany do zamkniętych kominków opalanych drewnem i zamkniętych wkładów kominkowych o znamionowej mocy grzewczej do 8 kW. 

Wyciąg kominowy - korzyści ze stosowania

 

Wspomaganie ciągu kominowego niesie ze sobą wiele korzyści:

  • Draftbooster sprawnie zasysa dym poprzez komin na zewnątrz, co minimalizuje jego ilość w wewnątrz.
  • Draftbooster gwarantuje lepsze i czystsze spalanie, dzięki czemu możesz cieszyć się swoim kominkiem w pełni
  • Korzystając z Draftboostera, można uzyskać lepsze spalanie i dzięki temu ogrzać pokój szybciej.
  • Draftbooster można łatwo zainstalować samodzielnie. Jest to pierwszy wentylator w swoim rodzaju na świecie.

 

Najczęstsze problemy w czasie użytkowania kominka - ich przyczyny i przeciwdziałanie
 

Wyciąg kominowy - korzyści ze stosowania

  • Problemy z rozpalaniem - zwykle spowodowane niewystarczającym ciągiem kominowym. Ważne jest również, aby kawałki drewna używane do rozpalania były suche i dostatecznie małe. W ten sposób ogień obejmnie szybciej drewno i wytworzy się ciepło potrzebne do właściwego ciągu kominowego.
  • Dym w pokoju - kiedy dym przedostaje się do pokoju w trakcie dokładania do kominka, przyczyną najczęściej jest niewystarczający ciąg kominowy, który zależy od pogody na zewnątrz, pory roku, a więc wpływa na niego temperatura, wiatr i inne uwarunkowania pogodowe. Ciąg kominowy może być osłabiony również z powodu bardzo szczelnego domu, w wyniku pracy okapu oraz klimatyzatora. Innym powodem przedostawania się dymu jest różnica pomiędzy palącym się drewnem, a kominem. Czynniki takie jak wysokość komina w stosunku do wysokości budynków lub podobnych dużych obiektów znajdujących się w pobliżu, mogą również negatywnie wpływać na ciąg i powodować zjawisko cofania się dymu.
  • Ogień gaśnie - powietrze jest niezbędne do dobrego spalania. Głównym zadaniem komina jest usuwania dymu przez ciąg kominowy, zapewniając jednocześnie dopływ świeżego powietrza w takiej samej ilości, co usuniętego dymu. Jeśli piec nie pracuje optymalnie, to może to być spowodowane złym ciągiem, nieszczelnością komina lub kominka, albo też niewłaściwymi wymiarami komina.
  • Zapach dymu i sadza - kiedy drzwiczki kominka są pokryte sadzą, a w pomieszczeniu czuć zapach dymu to powodem takiego stanu jest złe spalanie. Problem ten powoduje zwykle mokre drewno, słabe odprowadzanie spalin lub niedostateczny ciąg kominowy. Dobre spalanie wymaga wysokiej temperatury oraz wystarczającej ilości powietrza. Jeśli ograniczy się dopływ powietrza niespalone gazy i cząstki gromadzą się w kominie. Powoduje to w efekcie osadzanie się sadzy na ścianach kominowych i nieprzyjemny zapachu dym w pomieszczeniach.
Kontakt w sprawie produktów:

Almeva Poland sp. z o. o.
tel. +48 32 475 71 04
www: www.almeva.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Rodzaje wkładów kominowych

Rodzaje wkładów kominowych

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych instalacji spalinowej jest... ¬ więcej...

 
Elementy komina - z czego składa się przyłącze?

Elementy komina - z czego składa się przyłącze?

Sprawny komin jest niezbędny nie tylko do zapewnienia skutecznego odprowadzania spalin... ¬ więcej...

 
Przegląd kominiarski - jak przygotować dom do sezonu grzewczego

Przegląd kominiarski - jak przygotować dom do sezonu grzewczego

Początek jesieni skłania nas do prac w ogrodzie, chowamy i zabezpieczamy na zimę... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet