gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

FibaroNoark

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit
logotyp partner serwisu E.ON Foton     W2


Intersoft

 Elektra   

polecamy

Wyłączniki silnikowe w ofercie firmy NOARK Electric

aktualizacja: 18-07-2019, 05:11 – artykuł promocyjny


Oferta produktowa została poszerzona o kolejne dwie serie kluczowych produktów do aplikacji przemysłowych oraz dystrybucyjnych takich jak wyłączniki silnikowe. Poniższy artykuł przedstawia nowe typy wyłączników silnikowych do ochrony przed skutkami przeciążeń, zwarć i zanikiem fazy silników elektrycznych.


Wyłączniki silnikowe typu Ex9S32A dedykowane są do obwodów elektrycznych wykorzystujących silniki do manualnego sterowania (załączanie i wyłączenie) i rozruchu tych urządzeń z wykorzystaniem obrotowego pokrętła załączającego. Są one wykonane jako urządzenia 3-biegunowe, jednak ich budowa pozwala na ochronę zarówno silników trójfazowych jak i jednofazowych. Konstrukcja wewnętrzna wyłączników silnikowych Ex9S32A, oparta jest na wyzwalaczu termicznym i zwarciowym. Dlatego istotnym czynnikiem poprawnej ochrony układu elektrycznego jest właściwe ustawienie regulowanego prądu przeciążeniowego Ir co pozwala zoptymalizować ochronę. W przypadku aplikacji 3-biegunowych, prawidłowe ustawienie parametru Ir zapewnia również zabezpieczenie przed przeciążeniem spowodowanym zanikiem fazy. Zakres prądów znamionowych Ie można dobierać z szerokiego zakresu od 0,16 do 32A przy 415 V w kategorii użytkowania AC-3. Dodatkowym atutem jest możliwość zablokowania w pozycji wyłączonej (OFF) pokrętła sterującego uniemożliwiający przypadkowe i niepożądane załączenie aparatu. Dzięki otworowi o średnicy 5mm można zastosować kłódkę.   

Wyłączniki silnikowe typu Ex9S32A

W oparciu o normy IEC/EN 60947-2 i IEC/EN 60947-4-1, zgodnie z którymi wykonane są wyłączniki silnikowe Ex9S32A prąd znamionowy wyłączalny zwarciowy graniczny Icu aparatu przedstawia się następująco:
 

  • dla Ie 0,1 - 10 A przy 400 V AC = 100 kA,
  • dla Ie 14 - 32 A przy 400 V AC = 50 kA,
  • dla Ie 0,1 - 10 A przy 690 V AC = 100 kA,
  • dla Ie 14 - 32 A przy 690 V AC = 4 kA,

 

a prąd znamionowy wyłączalny zwarciowy eksploatacyjny Ics:

 

  • dla Ie 0,1 - 10 A przy 400 V AC = 100 kA,
  • dla Ie 14 - 32 A przy 400 V AC = 30 kA,
  • dla Ie 0,1 - 10 A przy 690 V AC = 100 kA,
  • dla Ie 14 - 32 A przy 690 V AC = 3 kA,

 

Warto zaznaczyć, że prąd znamionowy wyłączalny zwarciowy eksploatacyjny Ics jest równy lub zbliżony prądowi granicznemu Icu. Przy wyborze wyłącznika silnikowego kierując się parametrem Ics, zyskujemy pewność, że po wyłączeniu zwarcia o maksymalnej wartości prądu Ics, aparat będzie zdolny do dalszej eksploatacji bez konieczności dokonywania przeglądu czy wymiany aparatu. Jeśli aparat był dobrany na parametr Icu, zgodnie z normą IEC/EN 60947-2, zadaniem aparatu jest ten prąd wyłączyć, jednak nie wymaga się od niego zdolności na wytrzymanie kolejnych cykli łączeniowych zmuszając użytkownika do wymiany urządzenia. Dodatkowo wykonanie aparatu z taką normą umożliwia stosowanie ich rozdzielnicach oraz montaż na standardowej szynie TH-35mm.


Wyłączniki silnikowe NOARK Electric ze względu na zastosowany materiał charakteryzują się bardzo wysoką trwałością elektryczną i mechaniczną. Ilość łączeń jaką można wykonać aparatem przy napięciu  międzyfazowym 400 V AC-3 to 100 000, a w przypadku braku zasilania jego trwałość mechaniczna to 200 000 łączeń. Znamionowe napięcie udarowe wytrzymywane Uimp charakteryzujący wytrzymałość izolacji wynosi 6 kV. Dzięki windowym zaciskom torów głównych wyłącznika możliwe jest zastosowanie przewodów o przekroju od 1 do 10 mm2.

 

Akcesoria do wyłączników silnikowych

 

Kolejną zaletą wyłączników silnikowych Ex9S32A jest to, że mogą być wyposażone w różnego typu dodatkowe akcesoria. Wszystkie akcesoria są zaprojektowane tak, aby można łączyć ich różne typy z jednym urządzeniem. Można zastosować do trzech styków pomocniczych lub styków pomocniczych zadziałania oraz jedną jednostka wyzwalacza napięciowego.

Dodatkowe styki pomocnicze są dostępne z trzema możliwymi kombinacjami styków (1NO + 1NC, 2NO, 2NC, gdzie NO – styk otwarty, NC – styk zamknięty). Styki pomocnicze i styki pomocnicze zadziałania są montowane z lewej strony urządzenia lub od frontu. Wyzwalacze napięciowe można dobrać z dwóch typów: wersja podnapięciowa (UVT51) oraz wersja wzrostowa (SHT51), które są z kolei montowane z prawej strony wyłącznika.

Wyzwalacze napięciowe UVT51Wyzwalacze napięciowe SHT51

UVT51                                                       SHT51

 

Elektrycy mają do wyboru trzy zakresy napięć tj. 110-115 V AC, 220-230 V AC i 380-400 V AC. Wyzwalacze podnapięciowe mają za zadanie rozłączyć dany układ w przypadku zaniku napięcia poniżej 85% danego napięcia znamionowego wyzwalacza, a wyzwalacz wzrostowy rozłączy system po podaniu jego znamionowego napięcia z tolerancją 70-110%. Montaż styków pomocniczych lub styków pomocniczych zadziałania nie ma wpływu na możliwość zastosowania wyzwalacza napięciowego.

Wyzwalacze podnapięciowe

 

Seria wyłączników silnikowych Ex9SN25B

 

Rozszerzeniem serii Ex9S32A, jest wprowadzenie wyłączników silnikowych przyciskowych do prądu znamionowego 25A serii Ex9SN25B. Ich zaletą są kompaktowe rozmiary, które umożliwiają zastosowanie nawet w mniejszych obudowach plastikowych z możliwością nałożenia maskownic, gdyż ich wysokość jest równa z innymi aparatami modułowymi takimi jak: wyłączniki nadprądowe, wyłączniki różnicowoprądowe czy rozłączniki izolacyjne.

Tak jak w poprzedniej serii stanowią one ochronę przed skutkami przeciążeń, zwarć oraz zanikiem fazy. Ta seria również może być wzbogaca przez różnorodną gamę akcesoriów takich jak styki pomocnicze (boczne i frontowe), styki pomocnicze zadziałania (boczne), czy wyzwalacze napięciowe montowane również z boku urządzenia. Cała konfiguracja może być zainstalowana w dedykowanych i izolowanych obudowach. Ich stopień ochrony to IP65, w związku z czym są całkowicie pyłoszczelne i odporne na inne czynniki zewnętrzne. Obudowy te są przeznaczone do montażu natynkowego i wykonane w dwóch wersjach: z membraną lub przyciskiem awaryjnym grzybkowym, który jest odblokowywany przez przekręcenie.


Podsumowanie

 

Oferowana aparatura zachowuje wspólną linie wzorniczą oraz pełną kompatybilność z pozostałą aparaturą modułową i przemysłową. Daje to możliwość wykonania nowoczesnej, estetycznej i dobrze funkcjonującej rozdzielnicy. Oferta produktowa firmy NOARK Electric jest stale poszerzana pozwalając na tworzenie i realizowanie układów oraz aplikacji o różnych wymaganiach funkcjonalnych. Portfolio jest uzupełniane i poszerzane krok po kroku, w celu zachowania odpowiednich procedur dotyczących certyfikacji, przygotowania dokumentacji technicznej, czy tłumaczenia katalogów i intrukcji. Obydwie serie wyłączników silnikowych, oraz wszystkie pozostałe urządzenia posiadają deklaracje zgodności. Na wszystkie produkty firma NOARK Electric standardowo udziela 5 lat gwarancji.

Kontakt w sprawie produktów:

NOARK Electric Sp. z o.o.
tel. +48 61 222 67 67
www: noark-electric.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Modułowe rozłączniki izolacyjne w ofercie firmy NOARK Electric

Modułowe rozłączniki izolacyjne w ofercie firmy NOARK Electric

Firma NOARK Electric oferuje trzy zróżnicowane serie rozłączników... ¬ więcej...

 
Wyłączniki silnikowe w ofercie firmy NOARK Electric

Wyłączniki silnikowe w ofercie firmy NOARK Electric

Oferta produktowa została poszerzona o kolejne dwie serie kluczowych produktów... ¬ więcej...

 
Obudowy poliestrowe wzmacniane włóknem szklanym firmy NOARK

Obudowy poliestrowe wzmacniane włóknem szklanym firmy NOARK

Jeśli poszukujesz elektrycznej tablicy rozdzielczej przystosowanej do ciężkich warunków,... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet