gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


COP, moc, typ sprężarki - co trzeba wiedzieć przed zakupem pompy ciepła

aktualizacja: 04-10-2021, 07:15 – artykuł promocyjny


Pompy ciepła są ekologicznym, rozsądnym i ekonomicznym sposobem na ogrzewanie budynków, chłodzenie ich, a nawet dostarczanie ciepłej wody użytkowej. Wszelkie dane wskazują, że rokrocznie sprzedaż sprzętu rośnie. Im większa nasza świadomość ekologiczna, tym lepsze wyniki w segmencie tego typu urządzeń. Ale zanim zdecydujemy się na inwestycję, musimy wiedzieć, na co konkretnie zwrócić uwagę przy wyborze, by cieszyć się doskonałą jakością i oszczędnościami na co dzień.

COP, moc, typ sprężarki - co trzeba wiedzieć przed zakupem pompy ciepła

 

Tajemnicze COP

 

Wskaźnikiem, który zawsze pojawia się w opisach pomp ciepła, jest COP, czyli Coefficient of Performance. Jest to współczynnik efektywności mający na celu pokazanie stosunku ilości ciepła, które dostarcza urządzenie, do energii elektrycznej, którą zużywa. Im wyższy ten wynik, tym lepiej dla naszego portfela – pompa pobiera wtedy mało energii, w zamian za którą oddaje nam pożądaną temperaturę. Dla przykładu, jeśli COP wynosi 4, oznacza to, że za 1 kW zużytej mocy pompa wytwarza aż 4 kW ciepła. Dlatego też, wybierając konkretny sprzęt, zwróćmy uwagę na wskaźnik COP, będący doskonałym wyznacznikiem kosztów i zysków, z którymi będzie się wiązać korzystanie z tego rozwiązania grzewczego.

 

Jaka moc?

 

Jednym z ważniejszych parametrów, które służą do oceny sprawności systemu, jest jego moc, czyli energia, z jaką sprężarka jest w stanie dostarczać ciepło do instalacji. To kluczowy wskaźnik pokazujący, czy dane urządzenie będzie w stanie skutecznie ogrzać budynek. Zbyt niska moc sprawi, że nie we wszystkich pomieszczeniach będzie odpowiednia temperatura. Moc grzewczą należy dopasować do typu budowli, którą chcemy ogrzać. Im bardziej energooszczędne budownictwo, tym niższe na nią zapotrzebowanie. Przy starych obiektach bez dodatkowego zabezpieczenia przed utratą ciepła, może wynosić powyżej 80 W/m2, z kolei w budynkach z grubą warstwą izolacji spada nawet do 35 W/m2. Znając potrzeby energetyczne naszego domu i jego powierzchnię, możemy obliczyć wstępnie, jaką moc musi mieć montowana w nim pompa ciepła.

 

Sprężarka

 

Istotnym elementem każdej pompy ciepła jest sprężarka. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się sprężarki inwerterowe znajdujące zastosowanie w urządzeniach typu powietrze/woda. Pozwalają dostosować moc grzewczą lub chłodniczą do wymagań konkretnej budowli oraz skrupulatniej regulować temperaturę wody użytkowej dogrzewanej przez maszynę. Przy sprężarce z inwerterem rośnie też sprawność całego systemu. W przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań typu ON/OFF nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zbiorników, a samo urządzenie jest znacznie trwalsze. To właśnie sprężarki inwerterowe są uznawane za lepsze i to w taką pompę ciepła powinniśmy zainwestować.

Kontakt w sprawie produktów:

Hewalex sp. z o.o. sp. k.
tel. (32) 214 17 10
www: www.hewalex.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet