www.centrumklima.pl


Wentylacja mechaniczna a chłodzenie domu

aktualizacja: 14-02-2020, 12:33 – artykuł promocyjny


Użytkowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła niesie ze sobą wiele korzyści. Aby cieszyć się jej wszystkimi zaletami, warto pomyśleć o GWPC, czyli gruntowym powietrznym wymienniku ciepła. Jest to instalacja wspierająca i dopełniająca system rekuperacji.

Fot.: System rekuperacji opiera się na jednostce centralnej oraz kanałach rozprowadzonych w całym budynku. Instalacja GWPC wychodzi poza budynek i wykorzystuje również grunt.

 

Wentylacja z gruntu najlepsza

 

Idea funkcjonowania GPWC opiera się na wykorzystaniu właściwości termicznych gruntu. Okazuje się, że jest on doskonałym izolatorem cieplnym, przez co temperatura na głębokości ok. 1,5 metra poniżej powierzchni terenu przez cały rok oscyluje na poziomie ok. 8°C. Wykorzystanie tej właściwości pozwala latem schłodzić dom, a zimą wykorzystać zgromadzoną energię i podnieść temperaturę wnętrza pomieszczenia. Czym właściwie jest GWPC?

 

GWPC to wymiennik ciepła między gruntem a budynkiem, który połączony jest systemem rur. Sam wymiennik może być rurowy, płytowy lub żwirowy. Rolę medium pełni w nim powietrze lub glikol. Najwyższą skuteczność działania wykazują wymienniki powietrzne typu rurowego jak na przykład system AWADUKT Thermo. Dzięki GPWC mamy zapewniony stały dopływ świeżego, higienicznego i przefiltrowanego powietrza do centrali wentylacyjnej, która wstępnie podgrzewa lub schładza powietrze wentylacyjne. Tak przygotowane masy rozprowadzane są po całym domu za pomocą systemu rur wentylacyjnych typowych przy instalacji z rekuperacją.

Fot.: Połączenie wentylacji mechanicznej z gruntem pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do podgrzania/schłodzenia powietrza wewnątrz budynku.

 

Wentylacja, która chłodzi

 

Tu rodzi się pytanie, czy wentylacja mechaniczna z wymiennikiem gruntowym jest w stanie zastąpić klimatyzację. Gdy temperatury na zewnątrz przekraczają 30 stopni, większość osób przestaje czuć się komfortowo.  Rozwiązaniem może być montaż klimatyzacji, jednak dla posiadaczy wentylacji mechanicznej z rekuperatorem znacznie korzystniejsze jest wykorzystanie GWPC.
 

Przykład: powietrze zewnętrzne o temperaturze 33°C po przejściu przez wymiennik ochłodzi się do temperatury 16°C, a naturalny chłód ziemi jest darmową energią odnawialną.


W takiej sytuacji nie ma potrzeby montowania dodatkowej instalacji klimatyzacyjnej, która może generować całkiem spore zużycie energii elektrycznej przekładające się na wzrost kosztów eksploatacji budynku.

 

Wentylacja mechaniczna z GWPC a klimatyzacja — porównanie:

  • klimatyzacja zapewnia chłodne powietrze lokalnie, blisko klimatyzatora, z kolei klimatyzowanie powietrza za pomocą GWPC, tworzy stabilny i równomierny rozkład temperatury we wszystkich pomieszczeniach
  • osoby przebywające w pobliżu klimatyzatora, narażone są na częstsze infekcje i bóle głowy, których nie obserwuje się u użytkowników budynków wyposażonych w instalację na bazie GWPC
  • w przypadku klimatyzacji często dochodzi do zjawiska zbyt niskiego schłodzenia powietrza, co jest zjawiskiem negatywnym dla naszego zdrowia. Duże różnice temperatur przyczyniają się do częstych infekcji, bóli mięśniowo-stawowych oraz tworzą tzw. syndrom chorego budynku, w którym warunki panujące w domu wpływają na nasze samopoczucie, a w długim okresie są przyczyną przewlekłych chorób.

 

Zawsze świeże powietrze

 

Systemy GWPC należą do instalacji, które dbają o jakość powietrza. Higieniczna czystość jest efektem wyboru wyselekcjonowanych materiałów najwyższej jakości, jak na przykład rurowe wymienniki firmy REHAU posiadające opatentowaną antybakteryjną warstwę wewnętrzną. Rury wykorzystane do budowy GWPC powinny być dopuszczone przez Państwowy Zakład Higieny oraz Instytut Techniki Budowlanej.

Fot.: Wewnętrzna warstwa rur systemu firmy REHAU wzbogacana została cząstkami srebra wykazującymi obojętny wpływ na organizm człowieka, jednocześnie zapobiegającymi rozwojowi drobnoustrojów. Powłoki tego typu stosowane są m.in. w medycynie.

 


Cena komfortu

 

GWPC to instalacja, która ma zapewnić komfortowe wykorzystanie rekuperacji o każdej porze roku. Dzięki niej zyskujemy wyjątkowo skuteczny system uzdatniania powietrza. Uzbrojenie wentylacji w dodatkowy system zewnętrzny pozwoli nam pozbyć się przynajmniej kilku urządzeń w domu. Coraz trudniej wyobrazić sobie funkcjonowanie bez klimatyzacji w upały. Gdy zaczyna doskwierać smog lub alergeny wiele osób sięga po oczyszczacz powietrza, a okres grzewczy wymusza na nas stosowanie nawilżacza powietrza. Wentylacja mechaniczna z GWPC dba o doskonałą jakość powietrza w każdym momencie. Jest też przykładem instalacji dostarczającej ekologiczną energię chłodniczą przy jak najmniejszym zużyciu energii elektrycznej.


Oprócz tego warto pamiętać, że wybór wentylacji mechanicznej wcale nie oznacza znacznie większych nakładów na wykonanie tej podstawowej instalacji sanitarnej w każdym budynku. Rezygnacja z budowy kominów wentylacyjnych może nam zrekompensować koszt wykonania rekuperacji. Warunkiem jest jednak przemyślany projekt już od samego początku planowania inwestycji, dlatego decyzję o montażu należy podjąć na etapie projektowania. Warto również skorzystać z pomocy autoryzowanej firmy wykonawczej, która pomoże przygotować wszystkie elementy instalacji. Do tego pomoc fachowców może okazać się nieoceniona przy zwymiarowaniu i zaprojektowaniu GPWC dla warunków klimatycznych i geologicznych w miejscu danej inwestycji.

Wentylacja mechaniczna a chłodzenie domuWentylacja mechaniczna a chłodzenie domu

Odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego to kolejne oszczędności, które pozwalają skrócić okres zwrotu poniesionych kosztów na budowę takiego systemu. Wykorzystanie gruntowego wymiennika ciepła w połączeniu z rekuperatorem pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w okresie zimowym nawet do 30%, a latem daje efekt klimatyzacyjny właściwie za darmo.

Kontakt w sprawie produktów:

REHAU Sp. z o.o.
tel. 61 849 84 00
www: www.rehau.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Ekonomiczne samonośne przewody z mineralnej wełny szklanej URSA AIR - idealny system do budowy instalacji HVAC

Ekonomiczne samonośne przewody z mineralnej wełny szklanej URSA AIR - idealny system do budowy instalacji HVAC

Urządzenia klimatyzacyjno-wentylacyjne to standard każdego nowego budynku. Na etapie... ¬ więcej...

 
Modernizacja instalacji wentylacyjnych - wbudowana sprawność energetyczna

Modernizacja instalacji wentylacyjnych - wbudowana sprawność energetyczna

Instalacje wentylacyjne i chłodnicze działające już od kilku lat charkteryzują... ¬ więcej...

 
Inteligentny system wentylacji Lindab DCV ONE - Premiery Lindab 2021

Inteligentny system wentylacji Lindab DCV ONE - Premiery Lindab 2021

Współczesne budynki wymagają innowacyjnych rozwiązań nie tylko w zakresie... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji         Wienkra    Systherm GlenDimplex    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet