www.centrumklima.pl


Zawór utrzymania energii - zatrzymaj ciepło z wentylacji

aktualizacja: 07-06-2019, 10:13 – artykuł promocyjny


Otwory wentylacyjne znajdujące się w pionie kanalizacyjnym to potencjalne źródło strat energii. Narażone na to są wszystkie budynki. Przeciwdziałanie utracie energii to ważny aspekt ekonomiczny, ale też ekologiczny. Marka Geberit opracowała specjalny zawór, który nakłada się na przewód wentylacyjny przechodzący przez dach. Jego zadaniem jest zatrzymanie energii bez ograniczania funkcjonalności systemu wentylacyjnego.

Nowy zawór utrzymania energii (ERV) opracowany przez Geberit

Nowy zawór utrzymania energii (ERV) opracowany przez Geberit

 

(Nie)kontrolowana utrata ciepła

 

W budynkach, zwłaszcza w okresie zimowym, energia może uciekać przez przewody wentylacyjne, które są z reguły wyprowadzane na dachy budynków i pozostają od góry otwarte. W celu zmniejszenia strat energii firma Geberit oferuje specjalny zawór utrzymania energii EVR. Zatrzymanie energii w przewodzie jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych membran silikonowych wchodzących w skład zaworu. Membrany mogą być otwierane w obu kierunkach, dzięki czemu, w zależności od sytuacji, równoważą ciśnienie w przewodach wentylacyjnych.

 

„Otwarty koniec przewodu wentylacyjnego ma jedną zasadniczą wadę – uchodzenie ciepłego powietrza przez otwory dachowe, co powoduje niekontrolowaną utratę energii” – mówi Adam Pillich, Dyrektor ds. Produktów, Geberit. „W czasach, gdy zrównoważone i energooszczędne budownictwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem, problem utraty energii staje się kluczowym tematem. Nawet dobrze izolowany budynek ma pod względem energetycznym słabe punkty. Jednym z nich jest system wentylacji pionu kanalizacyjnego, który teraz został uszczelniony dzięki naszemu zaworowi utrzymania energii ERV.”

 

Zawór utrzymania energii - zatrzymaj ciepło z wentylacji

 

Zablokowana utrata energii


Wyrównanie ciśnienia 

Stosowane dotychczas zawory napowietrzające funkcjonowały jedynie w jednym kierunku i nie posiadały ważnej funkcji odprowadzania zużytego powietrza. Mogły być zatem stosowane jedynie w pionach bocznych. Nowy, odpowiedzialny za utrzymanie energii zawór Geberit ERVjest wyposażony po bokach w klapy wykonane z membran silikonowych, które nie wymagają konserwacji i są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Membrany magnetyczne otwierają się automatycznie tylko wówczas, gdy konieczne jest wyrównanie ciśnienia, pozostając przez pozostały czas zamknięte. Membrany mogą się otwierać zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz, w zależności od tego, czy w pionie kanalizacyjnym wytworzy się podciśnienie, czy też powstanie konieczność wyrównania ciśnienia.

Zablokowana utrata energii  z wentylacji

 

Prosty montaż

Montaż zaworu ERV jest bardzo prosty – wystarczy nasadzić go na przewód. Może być on stosowany do wszystkich dostępnych na rynku kanalizacyjnych przewodach rurowych o średnicy d110. Po zamontowaniu, zawór utrzymania energii Geberit jest odporny na działanie większości czynników atmosferycznych i środowiskowych. Niewymagające konserwacji membrany silikonowe są mrozoodporne, a dzięki zintegrowanej siatce ochronnej nie ma konieczności oczyszczania filtra z owadów i liści. Na podstawie testu odporności na grad, przeprowadzonego w Szwajcarskim Instytucie Badań Materiałowych (Schweizerische Eidgenössische Materialprüfungs-und Forschungsanstalt), produkowany przez Geberit zawór utrzymania energii został zaliczony do klasy 4 – drugiej od góry. Zawór jest także odporny na burze.

 

Przebadany naukowo

W przeprowadzonych w 2013 r. na zlecenie Federalnego Urzędu Energetycznego (BFE) badaniach pt. „Straty ciepła przez otwory wentylacyjne w budynkach“ wyliczono straty ciepła przenikającego przez otwory funkcjonalne. Otrzymane wyniki zweryfikowano na stanowisku testowym, obejmującym kilka kondygnacji. Przy pomiarach nie uwzględniono ciepła z kanalizacji. Okazało się, że utrata ciepła przez przewody wentylacyjne nie jest bez znaczenia. W przypadku domku jednorodzinnego, wybudowanego w Szwajcarii zgodnie ze standardem Minergie®, strata ta może wynosić nawet 4% całkowitego zapotrzebowania na ogrzewanie, z czego istotna część – 3,2% – przypada na przewód wentylacyjny. Dlatego też rozwiązanie, które umożliwia zamknięcie otworów wentylacyjnych bez ograniczania ich funkcjonowania, kryje w sobie duży potencjał oszczędności. W celu jego wyliczenia naukowcy Uniwersytetu w Lucernie wykonali na zlecenie Geberit zbliżone do warunków rzeczywistych stanowisko badawcze, obejmujące pięć kondygnacji. Przewód wentylacyjny został odprowadzony na dach i tam zakończony. Pomiary prowadzono przy zastosowaniu zaworu utrzymania energii ERV przez okres 26 dni, a następnie poddano ocenie otrzymane wyniki. Z opublikowanego w 2016 roku raportu z badań wynika, że strata energii w strumieniu płynącym do góry jest znacznie większa, niż w przypadku strumienia przepływającego w dół. W całym okresie pomiaru strata energii w formie ciepła stanowiła ponad 60% całkowitej straty energii. Na podstawie wyników przedstawionych w raporcie z badań, firma Geberit zaproponowała dla otworów wentylacyjnych rozwiązanie w formie nasadzanego na przewody wentylacyjne zaworu utrzymania energii ERV. Zamontowanie zaworu skutkuje efektywnym zahamowaniem utraty energii, bez naruszania funkcjonalności otworów wentylacyjnych.

Kontakt w sprawie produktów:

Geberit Sp. z o.o.
tel. (22) 843 06 96
www: www.geberit.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

W internetowym kalkulatorze Napedyokienne.pl znajdziemy teraz nowe funkcje. Jest to... ¬ więcej...

 
System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System to kompletne rozwiązanie dystrybucji powietrza,... ¬ więcej...

 
Analizatory Mastercool Spartan

Analizatory Mastercool Spartan

Nowoczesne, inteligentne analizatory Mastercool serii SPARTAN, wyposażone zostały... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet