gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

Cedor

PipelifeEko-Bio

Diamond

Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

SFA Poland Sp. z o.o.   Uponor

znajdź fachowca

Vabo - Patron działu Kanalizacja i odwodnienia


Odpływ prysznicowy w łazience - co trzeba wiedzieć przed montażem

aktualizacja: 22-03-2021, 12:56 – artykuł promocyjny


Rezygnacja z tradycyjnej kabiny prysznicowej z brodzikiem na rzecz strefy kąpieli z odpływem liniowym w podłodze wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania podłoża oraz stworzenia strefy odwodnienia. Zyskujemy jednak wygodną przestrzeń natrysku, która spełnia oczekiwania osób w każdym wieku i bez względu na wszelkie ograniczenia ruchowe.

 

Odpływ liniowy pozwala na lepsze zagospodarowanie wolnej przestrzeni, powiększa optycznie łazienkę oraz ułatwia utrzymanie wnętrza w nieskazitelnej czystości.

 

Decydując się na odpływ prysznicowy, często zdajemy sobie sprawę z korzyści z tego wynikających — nowoczesna estetyka, wysoki komfort użytkowania związany z pozbyciem się jakichkolwiek elementów wystających — ale nie wiemy, jak zadbać o skuteczny montaż. Podstawowe założenie, które pomoże nam prawidłowo przygotować się do tego wyzwania to planowanie strefy kąpieli z odpływem na jak najwcześniejszym etapie projektu łazienki. Drugie wyzwanie, jakie czeka na inwestora to przygotowanie kompleksowej hydroizolacji. Brak brodzika wymusza na nas zastosowanie elementów izolujących nie tylko na ścianach sąsiadujących, ale i na samej posadzce. Nie bez znaczenia jest też samo odwodnienie — stawiajmy na rozwiązania kompleksowe od sprawdzonych dostawców. Do montażu koniecznie zatrudnijmy osoby z doświadczeniem w tej kwestii, dzięki temu możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek oraz liczyć na fachową poradę.

 

Decyzję o montażu wybranego typu odwodnienia należy podjąć na etapie urządzania łazienki lub generalnego remontu.

 

Odwodnienie w łazience wiąże się z koniecznością przygotowania instalacji kanalizacyjnej zabudowanej w płaszczyźnie podłogi. Przede wszystkim należy zatem zadbać o aspekty techniczne związane z profilowaniem podłogi oraz zabudową rynny odwodnienia wraz z syfonem. Podłoże powinno być stabilne i mieć odpowiednią grubość. W zależności od wybranego producenta zabudowa zajmie od 70 do 80 mm wysokości. Wiele zależy też od samej charakterystyki konstrukcji stropowej, dlatego warto upewnić się, czy nie ma żadnych technicznych przeciwwskazań do montażu odwonienia liniowego w danym pomieszczeniu.

Odpływ prysznicowy Plenum Slim


Idealny dla każdej łazienki niezależnie od jej stylu i aranżacji. Cechuje się kratką o szerokości 52 mm oraz przepustowością 0,52 l/s. Odwodnienie jest wbudowane w powierzchnię podłogi. Następnie na kanał odpływowy nakładana jest maskownica ze stali nierdzewnej, która ma właściwości antypoślizgowe.

 

 

Odpływ dobiera się do armatury łazienkowej, która generuje ilość wody do odprowadzenia w czasie kąpieli.

 

Wybór odpływu to ważny aspekt dalszych działań związanych z montażem. Przede wszystkim warto postawić na rozwiązanie kompleksowe, czyli gotowy zestaw montażowy. Dobiera się go do charakterystyki łazienki, maksymalnej przepustowości oraz ostatecznych oczekiwań wizualnych. Cały mechanizm odpowiedzialny za odprowadzenie wody z podłogi ukryty jest w posadzce, z tego też powodu nie warto oszczędzać na tej instalacji. Sprawdzony producent oraz dobrej jakości materiały to gwarancja na długie lata. Dobrej klasy zestaw to koszt od 800-900 zł wzwyż. Im bardziej wymagające podłoże, tym większe wymagania względem odpływu (np. niższa kaseta) i większe koszty zestawu.

Odpływy liniowe rodzaju kątowego są wygodne w użytkowaniu oraz dają szerokie możliwości aranżacyjne.

 

Przygotowanie odpływu kanalizacyjnego powinno uwzględniać spadek — minimum to 2-2,5%.

 

Spadek w podłodze na poziomie 2-3% ma zapewnić samoczynne spływanie wody. Dokładne wytyczne zawarte są w każdej specyfikacji produktu. Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta. Trzeba pamiętać, że ruszt powinien być osadzony na takiej wysokości, aby kratka odprowadzająca wodę znajdowała się 1 mm poniżej poziomu płytek podłogowych. Prawidłowe osadzenie kasety należy sprawdzić za pomocą poziomicy. Wykonanie spadku często wzbudza obawę inwestorów, co do ewentualnych obciążeń. Zniwelowanie tego ryzyka wiąże się z poprawnie wykonanym jastrychem.

 

Brak konwencjonalnego brodzika sprawia, że musimy stworzyć barierę przed wnikaniem wody i wilgoci w podłoże i ściany.

 

Taką barierę zapewnia specjalnie do tego celu dedykowana chemia budowlana w zakresie hydroizolacji. Składają się na nią folia w płynie, mankiety uszczelniające oraz taśmy przeznaczone do narożników i łączeń na linii podłoga-ściana. W tej kwestii również nie warto oszczędzać. Wybierzmy sprawdzonego producenta, a na wykonanie hydroizolacji poświęćmy sporo uwagi, przestrzegając wytycznych danego systemu. Zazwyczaj płynną folię nanosi się za pomocą pędzla lub wałka w odstępach między pierwszą a drugą warstwą trwających od 1 do 2 godzin. Gotowa powłoka hydroizolacyjna powinna mieć przekrój od 3 do 4 mm. Kołnierz dołączony do zestawu z kasetą odwadniającą gwarantuje odpowiednią stabilizację całej izolacji i zapobiega przeciekaniu wody w różnych warunkach temperaturowych.

 

Do zaaranżowanej strefy kąpieli z odpływem liniowym polecane są płytki o nasiąkliwości nie wyższej niż 4-5%.

 

Kolejna warstwa to powierzchnia wykończeniowa z płytek. Tutaj koniecznie należy zwrócić uwagę na ich klasę oraz stopień nasiąkliwością — niestety tu też nie zaoszczędzimy. Generalna zasada mówi, że im niższa klasa nasiąkliwości, tym lepiej, jednak nie warto układać płytek o nasiąkliwości wyższej niż 4-5%. Przy okazji warto zwrócić uwagę na klasę ścieralności płytek (zalecane płytki z klasy III lub IV) oraz ich właściwości antypoślizgowe, które wpływają również na nasze bezpieczeństwo w czasie kąpieli.

W przypadku płytek duże znaczenie mają także łączenia, czyli fugi. Dobre warunki dla odwodnień podłogowych zapewniają jedynie te epoksydowe. Fugi cementowe wykazują znacznie słabszą skuteczność przy kontakcie z wodą i wysokimi temperaturami.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Inter-Plast Z.Bodziachowska-Kluza Spółka Jawna
tel. (34) 36-27-904
www: www.vabo.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
INFINITY - rewolucyjny odpływ do łazienki

INFINITY - rewolucyjny odpływ do łazienki

Czy osiągalny jest świat bez ograniczeń? Gdzie możliwe jest wszystko, co w naszej... ¬ więcej...

 
Gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej w domu i w ogrodzie - konieczność czy zachcianka?

Gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej w domu i w ogrodzie - konieczność czy zachcianka?

Woda jest prostą kombinacją atomów wodoru i tlenu – H2O - czystą substancją,... ¬ więcej...

 
Włazy nierdzewne PRO RPS z siłownikiem - doskonałe dla gastronomii, jak i medycyny oraz zdrowia

Włazy nierdzewne PRO RPS z siłownikiem - doskonałe dla gastronomii, jak i medycyny oraz zdrowia

Profesjonalne włazy nierdzewne z siłownikiem PRO RPS to seria produktów KMB... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet