gorące tematy
tagi
znajdź fachowca

Jaki okap kuchenny wybrać? Poradnik przed zakupem

aktualizacja: 09-05-2019, 05:39 – artykuł promocyjny


Mnogość dostępnych na rynku okapów może przytłoczyć. Jaki okap kuchenny wybrać? Na co zwrócić uwagę? Co zrobić, żeby nasz wybór był trafiony? Zdradzamy kilka najważniejszych faktów.


Dostęp do kanału wentylacyjnego

To pierwsza kwestia, nad którą trzeba się zastanowić. Okapy kuchenne funkcjonują w dwóch trybach:

  • wyciągów, które są podłączone rurą do kanału wentylacyjnego, a zanieczyszczenia usuwane są poza budynek
  • pochłaniaczy, które działają w obiegu zamkniętym (bez rury, a jedynie z dodatkowym filtrem węglowym)


Sprawdź warunki i przepisy wentylacyjne istniejące w Twoim budynku. Jeśli brak jest przeciwwskazań, by zamontować w mieszkaniu wyciąg – koniecznie to zrób. Okap w trybie wyciągu jest o ok. 20% skuteczniejszy, cichszy oraz tańszy w utrzymaniu (brak konieczności wymieniania filtrów węglowych).

 

Okap do zabudowy GLOBALO Aprico 60.1 Black

 

Miejsce montażu okapu

Drugą kwestią jest zaplanowanie miejsca w kuchni, w którym zamontowany zostanie okap. Wiele zależy od projektu kuchni, jaki zdecydujesz się zrealizować.

Przykładowo: jeśli w kuchni będzie wyspa kuchenna, wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem będzie okap wyspowy (montowany w suficie) lub blatowy (montowany w blacie lub na nim). Jeśli płyta grzewcza znajdzie się w ciągu kuchennym pod ścianą, szukaj okapu przyściennego (standardowego, skośnego, okrągłego) lub okapu do zabudowy (ewentualnie teleskopowego). W tym przypadku odpowiedni okap blatowy również wchodzi w grę.

Ważną kwestią jest zamontowanie okapu na solidnej ścianie z betonu, cegieł lub pustaków i unikanie montażu na ścianie z regipsu. Ta ostatnia ma skłonności do drgań spowodowanych pracą turbiny w okapie.

Gdy okap będzie podłączony do wyciągu, najlepiej zamontować go na ścianie, w której biegnie komin wentylacyjny lub w jej pobliżu. Im krótszy kanał wywiewny, tym okap będzie skuteczniejszy i cichszy.

Pamiętaj też, że okap pracuje po podłączeniu do prądu. Możesz np. poprowadzić przewód z sufitu w dół i zaplanować miejsce na gniazdko natynkowe, do którego wtyczką okap zostanie podłączony do prądu.

 

Okap kuchenny Roxano 39.1 Black - Globalo

 

Wielkość pomieszczenia a wydajność

Wydajność okapu kuchennego powinniśmy bezwzględnie dobrać do rozmiarów naszej kuchni. Tylko okap o odpowiedniej mocy i wydajności będzie w stanie sprostać codziennym wymaganiom wentylacyjnym.

Obliczenie potrzebnej mocy jest bardzo proste.

Aby oszacować wydajność na biegu średnim, pomnóż wielkość kuchni podaną w metrach sześciennych (metraż razy wysokość) razy 9. Pomnóż razy 12 wielkość kuchni dla obliczenia wydajności na biegu maksymalnym. Odpowiednio dopasowany okap powinien przefiltrować powietrze znajdujące się w kuchni co najmniej sześciokrotnie. Wydajność okapu powinna być podana w specyfikacji technicznej urządzenia w formie np. 590 m3/h.


Szerokość okapu

Szerokość okapu kuchennego powinna być dobrana do szerokości kuchenki. Wyjątkiem są tutaj okapy w kształcie tuby, których średnica jest mniejsza oraz okapy blatowe (np. te zintegrowane z płytą grzewczą), gdyż rządzą się one nieco innymi prawami.

Zatem jeśli użytkujesz płytę o szerokości 60 cm, Twój okap przyścienny skośny, standardowy lub okap do zabudowy także powinien mieć min. 60 cm szerokości.

 

Okap kuchenny Mirida 60.3 White/WH - Globalo

 

Cicha praca

To niezwykle ważny parametr, którego zignorowanie grozi niechęcią do częstego włączania okapu. Tymczasem okap powinniśmy włączać zawsze, gdy tylko uruchamiamy kuchenkę (a nawet nieco wcześniej i po jej wyłączeniu). Cichy okap to taki, który na I biegu generuje głośność poniżej 50 dB. Pozwoli to normalnie funkcjonować w kuchni podczas użytkowania sprzętu. Jest to zwłaszcza ważne, gdy mamy kuchnię otwartą na salon, w którym domownicy spędzają wolny czas.

W okapie najczęściej używamy niższych biegów (I-II). Biegi wyższe (III-V) włączamy w sytuacjach, gdy gotujemy intensywne lub, gdy nam się coś przypali. Polecamy zatem wybierać okapy, które na niższych biegach cechują się cichą pracą.

 

Okap kuchenny Tudara 80.4 White - Globalo

 

Jaki okap kuchenny wybrać?

Wybór okapu to ważny moment. Wybierz model cichy i dostosowany wydajnością do rozmiarów Twojej kuchni. Następnie poprawnie go zamontuj wg instrukcji oraz porad specjalistów i ciesz się czystym powietrzem w kuchni. W dzisiejszych czasach jest to wartość nieoceniona.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Okapykuchenne.pl
tel. 13 49 27 557 wew. 1
www: www.okapykuchenne.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Izolacje techniczne PAROC: wsparcie projektanta od A do Z

Izolacje techniczne PAROC: wsparcie projektanta od A do Z

Dobry projekt jest podstawą każdego udanego przedsięwzięcia w branży budowlanej... ¬ więcej...

 
Jak bezpiecznie przechowywać chemikalia - pojemniki Dehoust

Jak bezpiecznie przechowywać chemikalia - pojemniki Dehoust

Wiele branż przemysłowych wykorzystuje szeroki wachlarz... ¬ więcej...

 
Zbiorniki dwupłaszczowe na paliwa, glikol, dodatki do betonu i inną chemię

Zbiorniki dwupłaszczowe na paliwa, glikol, dodatki do betonu i inną chemię

Przechowywanie różnego rodzaju środków chemicznych wymaga zastosowania... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet