Podłogówka dla każdego

artykuł promocyjny


Miłe uczucie ciepłej podłogi, równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu oraz niewidoczne urządzenia grzewcze, to jedynie kilka korzyści, które wpływają na decyzję inwestorów jeśli chodzi o wybór systemu ogrzewania podłogowego. O ile ogrzewanie ścienne nie jest jeszcze bardzo popularne, to instalacje podłogowe pojawiają się już w większości nowoprojektowanych instalacjach w budownictwie mieszkaniowym i nie tylko.
 

RTL-Box Vario marki AFRISORTL-Box Vario

RTL-Box 324 Vario oraz przykładowa realizacja z zastosowaniem zestawu RTL-Box


Największym atutem ogrzewania płaszczyznowego jest to, że wymaga ono zasilania niższym parametrem, dzięki czemu do zasilenia takich układów wybiera się niskotemperaturowe źródła ciepła, takie jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, co z kolei przyczynia się do obniżenia rachunku za energię potrzebną do ogrzania obiektu. Jednak nowoczesne instalacje oparte o oszczędne i efektywne źródła ciepła pojawiają się dopiero od kilkunastu lat i stanowią tylko małą część pracujących aktualnie instalacji grzewczych. Natomiast większość systemów ogrzewania budownictwa mieszkaniowego jest opartych na układach grzejnikowych, również tych proponowanych przez deweloperów, których użytkownicy coraz częściej wyrażają chęć zastosowania ogrzewania podłogowego.

Najczęściej takie pomysły pojawiają się przy okazji remontu pomieszczeń takich jak łazienki czy kuchnie, kiedy pojawia się okazja do lekkich modyfikacji instalacji. Po sprawdzeniu możliwości technicznych budynku, obniżeniu posadzki o wymaganą wysokość wylewki i izolacji, prawdopodobnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby w naszej łazience było dostatecznie ciepło wraz z efektem ciepłej podłogi. Ale żeby nie było tak łatwo, przeszkodą staje się temperatura czynnika krążącego w instalacji grzejnikowej. Tak jak już wcześniej ustaliliśmy, układy płaszczyznowe zasilamy czynnikiem o obniżonej temperaturze, oscylującej w zakresie 25-43°C. Dlatego należy taki układ podmieszać i zabezpieczyć przed zbyt dużą temperaturą czynnika. Ale najczęściej do zasilenia jest tylko jedna pętla. Budowa układu podmieszania wymaga zaworu termostatycznego, pompy i rozdzielacza, co oprócz tego, że obliguje nas do miejsca do montażu na ścianie, to jest jeszcze kosztowne.

Na szczęście świat instalacji jest na taką ewentualność przygotowany i od lat proponuje rozwiązanie w postaci ogranicznika temperatury powrotu. Ten niepozorny zawór montowany jak sama nazwa wskazuje - na powrocie - jest regulatorem przepływu sterowanym przez wkładkę termostatyczną, co oznacza, że zawór jest w pełni automatyczny. Takie rozwiązanie nie reguluje jednak temperatury zasilania naszej pętli podłogowej, ale ogranicza przez nią przepływ w zależności od nastawionej temperatury. Czyli mamy sytuację, gdzie kocioł podaje na instalację grzejnikową parametr 60°C, zawór ograniczający temperaturę powrotu nastawiony na 35°C, w pętli podłogowej znajduje się czynnik o temperaturze takiej samej jak posadzka pomieszczenia - więc zawór otworzy przepływ z instalacji grzejnikowej do pętli podłogówki. W momencie, kiedy na czujniku zaworu pojawi się temperatura wyższa niż nastawiona, wtedy ten zamknie przepływ i gorący czynnik, który dostał się do pętli podłogowej zostaje zatrzymany, aby przekazać ciepło do posadzki. Jeśli temperatura czynnika w pętli podłogowej spadnie poniżej nastawionej na zaworze, ten znów otworzy przepływ i wpuści kolejną porcję ciepłego czynnika do pętli. W ten prosty sposób możemy zasilić jedną pętlę podłogówki zasilanej bezpośrednio z instalacji grzejnikowej.

AFRISO po latach obserwacji rynku instalacyjnego w Polsce oferuje coś więcej, niż jedynie tak zwany zawór RTL. Taki zawór niejednokrotnie trzeba ukryć w skrzynce w ścianie, co rzutuje na estetykę wykonania całego pomieszczenia. Dlatego w najnowszej ofercie AFRISO pojawił się RTL-Box Vario, który jest gotowym rozwiązaniem, aby w bezpieczny i estetyczny sposób zasilić pętlę podłogową. Dodatkowo zestaw jest wyposażony w głowicę termostatyczną, która będzie sterowała całym zestawem tak, aby utrzymać zadaną jednakową temperaturę pomieszczenia. Zastosowany zawór odpowietrzający pozwala na montaż zestawu na dowolnej wysokości, wygodnej dla użytkownika i nie wpływającej negatywnie na efekt końcowy wykonania.

Cały zestaw regulacyjny znajduje się w podtynkowej skrzynce, zamkniętej pod małą i estetyczną klapką zaślepiającą. RTL-Box Vario daje nam kontrolę nad przepływem przez pętlę, temperaturą przy jakiej zawór odetnie przepływ oraz co najważniejsze - nad temperaturą pomieszczenia.

 

schemat RTL - Afriso

Zestaw RTL-Box 324 Vario - zastosowanie w łazience z grzejnikiem drabinkowym

 

Stosując RTL-Box Vario zyskujemy komfort cieplny oraz możliwość pełnej regulacji pętli podłogowej przy bardzo estetycznym wykonaniu nie ograniczony szczególnymi warunkami zabudowy zestawu. Bez dodatkowych układów podmieszania, obniżania temperatury czynnika grzewczego, dodatkowej pompy i rozdzielacza wielu użytkowników instalacji grzejnikowych może spełnić marzenia o ciepłej podłodze. Tego wszystkiego można wymagać od tak prostego urządzenia jakim jest zawór ograniczający temperaturę powrotu - RTL-Box Vario marki AFRISO.

 

Zobacz film poradnikowy, w którym zaprezentowano sposób na ogrzewanie podłogowe w łazience z wykorzystaniem zestawu RTL-Box

Kontakt w sprawie produktów:

AFRISO sp. z o.o.
tel. 32 330 33 55
www: www.afriso.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Ciepła podłoga z rabatem do 35%

Ciepła podłoga z rabatem do 35%

Odkryj ciepło i komfort z promocją na zestawy grzewcze Etherma, teraz dostępne z rabatem... ¬ więcej...
 
Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie

Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie

Budując dom wielu z nas ma wątpliwości przy wyborze ogrzewania: podłogowe czy tradycyjne... ¬ więcej...
 
Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Ogrzewanie podłogowe wymaga automatyki sterującej. Wie o tym każdy instalator i każdy... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook