gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

SchellCedor

Ferdom    Akra
Pipelife
Eko-Bio

Diamond

Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

SFA Poland Sp. z o.o.   Uponor

znajdź fachowca

Werit


Ergonomiczna łazienka - wysokości i odległości, jak planować, rozmieszczenie sanitariatów

aktualizacja: 26-08-2021, 09:34 – artykuł promocyjny


Ergonomia to cecha, która sprawia, że jest nam wygodnie. Można ją wykorzystać w wielu sytuacjach, jednak najczęściej dotyczy kwestii urządzania wnętrz. Najważniejsze w tym wszystkim jest zachowanie odpowiednich odległości, wysokości i kolejności rozmieszczenia. I o minimalnych wartościach warto wiedzieć w czasie urządzania łazienki, która kojarzy się nam z pomieszczeniem przygotowanym do odpoczywania.

Ergonomiczna łazienka - wysokości i odległości, jak planować, rozmieszczenie sanitariatów

fot.: Ferro - dobrze urządzona łazienka jest wygodna w codziennym użytkowaniu

 

Ergonomia = wygoda

 

Ergonomia w dużej mierze uwarunkowana jest naszymi indywidualnymi preferencjami. To co dla jednych wygodne, innym może przysporzyć kłopotu. Dotyczy to głównie wysokości montażu, która zawsze zależy od naszego wzrostem. Dla wysokich użytkowników łazienki musimy dostosować wysokość montażu umywalki, lustra, natrysku itd. Osoby niskie również muszą mieć poszczególne elementy wyposażenia na odpowiedniej dla siebie wysokości. Problem pojawia się, gdy z łazienki korzystają osoby zróżnicowane wzrostowo. Wówczas należy wyśrodkować poszczególne wartości.

Ergonomia zapewnia wygodę, bezpieczeństwo oraz dba o funkcjonalność pomieszczenia

fot.: Werit - ergonomia zapewnia wygodę, bezpieczeństwo oraz dba o funkcjonalność pomieszczenia

 

Analiza potrzeb - przyjazna przestrzeń dla wszystkich

 

Oprócz wspomnianych już cech fizjologicznych wpływających na ergonomię aranżacji, ważne jest by zwrócić uwagę także na model rodziny.  W typowej analizie potrzeb należy określić ilość osób korzystających na co dzień z łazienki, ich wiek - głównie obecność osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci oraz jak to się będzie zmieniać na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat. Taka ocena sytuacji pozwoli nam przygotować projekt łazienki dopasowanej do nas idealnie, a może nawet zmieniającej się wraz z nami.   

Higieniczna i bezpieczna woda pitna nowoczesny system Rautitan

fot.: Rehau


WARTO WIEDZIEĆ >> Jak dostosować łazienkę do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych

 

Strefy w łazience - przestrzeń funkcjonalna

 

Planowanie łazienki powinniśmy zacząć od podzielenie jej na wybrane strefy - ich ilość i wielkość zależą od metrażu pomieszczenia. Obowiązkowo jest to strefa mokra z natryskiem lub wanną oraz umywalką. W strefie suchej znajduje się miejsce do przechowywania oraz część sanitarna. Podział może być widoczny w sposobie urządzenia wnętrza. Taki efekt osiągniemy stosując różne materiały wykończeniowe, podział za pomocą kolorów lub stosując różnego rodzaju przesłony. Najczęściej jednak pomieszczenie wygląda jako spójne wnętrze, a strefy mają charakter symboliczny.    


Bardzo ważne jest też określenie kolejności poszczególnych stref. Najlepiej jest tak zaplanować łazienkę by część sanitarna znalazła się jak najbliżej wejścia, a część kąpielowa (relaksu) w głębi pomieszczenia. Można pokusić się o oddzielenie (wydzielenie) w pomieszczeniu części gospodarczej.

Ergonomiczna łazienka - wysokości i odległości, jak planować, rozmieszczenie sanitariatów

fot.: Deante

 

Wysokość montażu - ani za wysoko, ani za nisko

 

To bardzo ważne by wysokość poszczególnych elementów wyposażenie dobrać precyzyjnie. W końcu korzystamy z nich nawet kilka razy dziennie. Wysokość powinna być dobrana do wzrostu, jednak warto poznać normatywne dane pozwalające zachować maksimum wygody. 

 

Swoboda ruchu - wolna przestrzeń przed sanitariatami

 

Kolejna kwestia dotycząca funkcjonalnego rozmieszczenia wyposażenia łazienki dotyczy pozostawienie wolnej przestrzeni przed sanitariatami, tak by dotarcie oraz korzystanie z nich było jak najbardziej komfortowe.

WAŻNE! Wolne obszary przed danym sanitariatem mogą na siebie nachodzić i/lub pokrywać się, dzięki czemu ergonomię i wygodę możemy osiągnąć również na małej przestrzeni - liczy się prawidłowy sposób rozplanowania.
 

 

Standardowe odległości i wysokości, które pozwalają zachować funkcjonalność łazienki:

 

UMYWALKA W ŁAZIENCE - odległości, wysokości montażu

Urządzanie łazienki zacznijmy od umywalki. Jej wysokość montażu, licząc od podłogi, powinna mieścić się w przedziale 80-85 cm. Ścienna bateria umywalkowa musi znaleźć się 25–30 cm nad jej górną krawędzią. W tej strefie nie może zabraknąć także lustra. Zaleca się odsunięcie od baterii o 10–15 cm, co pozwoli na płynną regulację za pomocą mieszacza. Przed umywalką o szerokości poniżej 40 cm należy zostawić przestrzeń 50/100 cm x 70 cm. Modele o większej szerokości wymagają 100 cm x 70 cm odstępu.
 

dwie umywalki obok siebie należy zamontować z odstępem minimum 30 cm

między wanną a umywalką warto pozostawić od 5 do 20 cm luzu

umywalka i kompakt WC wymagają odstępu 20 cm

Ergonomiczna łazienka - wysokości i odległości, jak planować, rozmieszczenie sanitariatów

fot.: Geberit

Ergonomiczna łazienka - wysokości i odległości, jak planować, rozmieszczenie sanitariatów

fot.: Koło

Ergonomiczna łazienka - wysokości i odległości, jak planować, rozmieszczenie sanitariatów

fot.: Deante

umywalkę od ściany powinno się odsunąć o 30 cm między umywalką a kabiną prysznicową zalecana odległość wynosi 30 cm  

Ergonomiczna łazienka - wysokości i odległości, jak planować, rozmieszczenie sanitariatów

fot.: Ferro

Ergonomiczna łazienka - wysokości i odległości, jak planować, rozmieszczenie sanitariatów

fot.: Deante

 


MISKA USTĘPOWA WC I BIDET - odległości, wysokości montażu

Górna krawędź muszli sedesu i bidetu powinny znajdować się na wysokości 40 cm. Dla miski ustępowej zaleca się pozostawienie powierzchni funkcjonalnej o wymiarze 80 cm x 60/80 cm. Nieco więcej wymaga bidet - przed nim powinno być 100x70 cm przestrzeni. Bidet i WC umieszczone na jednej ścianie muszą być zamontowane na tej samej wysokości, a odległość między nimi powinna mieścić się w granicy 20-30 cm. 

Ideal Standard

fot.: Ideal Standard

 

WANNA I PRYSZNIC W ŁAZIENCE - odległości, wysokości montażu

Przestrzeń funkcjonalna przed wanną wynosi 100/120 cm x 70/100 cm. Brodzik wymaga mniej miejsca, dlatego wystarczy 80/100 cm x 90/110 cm. Krawędź wanny kończy się najczęściej na wysokości 60 cm nad podłogą. Około 10-18 cm nad tą krawędzią znajduje się idealne miejsce dla armatury wannowej. Bateria prysznicowa powinna znaleźć się wyżej: 110–130 cm. Nie wyżej niż 180 cm od posadzki umieszcza się głowicę natrysku. Jeśli chodzi o deszczownicę, za optymalną przyjmuje się wysokość 2 metrów.

Ergonomiczna łazienka - wysokości i odległości, jak planować, rozmieszczenie sanitariatów

fot.: Invena


PRZECZYTAJ TAKŻE >>
Armatura łazienkowa - trendy

 

Miejsce do przechowywania - więcej miejsca w łazience

 

Wolna przestrzeń na środku pomieszczenia zapewnia swobodne manewrowanie oraz przemieszczenia się. Niektóre elementy wyposażenia mogą ze sobą współistnieć, czyli być połączone. Takie rozwiązanie możliwe jest w obrębie danej strefy i najczęściej łączy się ze sobą umywalkę i wannę/prysznic.

Bardzo pożądanym wyposażeniem łazienkowym są także wszelkiego rodzaju półki i szafki do przechowywania. W łazience znajduje się mnóstwo gadżetów - ręczniki,m kosmetyki, małe urządzenia AGD, które należy umiejętnie pochować. Po pierwsze nie mogą tworzyć masy "zaśmiecającej" przestrzeń, ale tym samym muszą być łatwo dostępne. W tym celu warto zadbać o kosze i pojemniki, organizery oraz wszelkiego rodzaju wieszaki i szafki. Zaczynając od najpopularniejszej szafki podumywalkowej, przez szafkę lustrzaną aż po komody i słupki wiszące oraz stojące - wybór jest ogromny i każdy może znaleźć rozwiązanie na miarę potrzeb.

 

Projektowanie ergonomicznej łazienki - wskazówki projektantów:

 

  • drzwi, ze względów bezpieczeństwa, powinny otwierać się na zewnątrz łazienki
  • najpierw sprawdzamy ile miejsca zajmują poszczególne sanitariaty (ich wymiary), a następnie planujemy odległości między nimi
  • zgodnie z przepisami w domu, w którym mieszka więcej niż 5 osób zaleca się oddzielenie łazienki od toalety
  • łazienka najlepiej sprawdza się po północnej stronie domu/mieszkania, jeśli to możliwe warto zapewnić w niej naturalne oświetlenie
  • w każdej łazience obowiązkowa jest wentylacja - kratka wentylacyjna w przypadku wentylacji grawitacyjnej lub wentylator w wentylacji mechanicznej
  • powierzchnie ścian i sufit powinny być łatwe do mycia i czyszczenia oraz odpowiednio zaizolowane przed wnikaniem pary wodnej
  • ważne jest by zadbać o materiał na posadzkę o właściwościach antypoślizgowych
  • gniazda elektryczne w łazience powinny być hermetyczne. Umieszcza się je w pobliżu lustra (na wysokości ok. 130cm) oraz wszędzie tam, gdzie muszą być podłączone urządzenia zasilane prądem, np. przy pralce

Rozciągliwe węże do montażu baterii

fot.: Famas

 

Urządzasz łazienkę - REDAKCJA POLECA:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ferro, Werit, Invena, Famas, Rehau, Deante, Koło, Ideal Standard


Zobacz także
Designerskie baterie umywalkowe

Designerskie baterie umywalkowe

Używamy jej praktycznie codziennie i po wielokroć. To jedno z najintensywniej eksploatowanych... ¬ więcej...

 
Baterie łazienkowe - rodzaje i funkcje

Baterie łazienkowe - rodzaje i funkcje

Urządzając łazienkę, nie ominie nas wybór podstawowego wyposażenia, bez... ¬ więcej...

 
Technologia, którą pokochasz - elektroniczny przycisk do WC JOMO E-MOTION

Technologia, którą pokochasz - elektroniczny przycisk do WC JOMO E-MOTION

Automatyzacja i nowoczesne technologie są obecne w każdej sferze życia. Dzięki... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet