gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Żywotność systemu grzewczego - sposoby na jej wydłużenie

aktualizacja: 18-04-2019, 11:50 – artykuł promocyjny


Nowoczesne instalacje grzewcze muszą sprostać wielu wymaganiom. Po pierwsze oczekujemy, że będą działały efektywnie, gdyż koszt ich użytkowania stanowi największe obciążenie dla budżetu domowego. Chcemy by również były niezawodne i służyły nam wiele lat. W końcu to spora inwestycja jednorazowa, dlatego żywotność takiej instalacji powinna być jak najdłuższa. Aby osiągnąć powyższe założenia powinniśmy zadbać nie tylko o parametry kotła i rozmieszczenie elementów grzewczych, ale także o wyposażeniu odpowiedzialnym za zabezpieczenia systemu grzewczego. To dzięki niemu możemy liczyć na bezawaryjną pracę instalacji.

 

Ochrona instalacji grzewczej - koncepcja Logafix D³

 

Efektywność i żywotność systemu grzewczego wiążą się z wymaganiami co do wysokiej sprawności działania przez długi okres czasu. Utrzymanie maksimum mocy możliwe jest przy odpowiednim zabezpieczeniu, które zaczyna się od jakości wody w obiegu grzewczym. Odpowiednie przygotowanie i utrzymanie wody w okresie eksploatacji odpowiada za płynną i ekonomiczną pracę systemu grzewczego. Ma również zasadniczy wpływ na długość okresu eksploatacji. Ochronę systemu grzewczego najlepiej realizować kompleksowo, tak jak to jest w przypadku koncepcji Logafix D3 marki Buderus, który dba o demineralizację, usuwanie osadów oraz skuteczne odpowietrzanie. Te trzy komponenty zabezpieczenia pozwalają na długą i efektywną eksploatację.


Koncepcja ochrony instalacji Logafix D³ marki Buderus:

 • pomaga przez długi czas uzyskać maksymalną wydajność systemu grzewczego
 • zapewnia długotrwałe oszczędności w zakresie bieżących kosztów eksploatacji
 • pomaga uniknąć kosztownych napraw serwisowych
 • inwestycja praktycznie sama zwraca się w okresie eksploatacji.

 

Logafix D3 obejmuje pakiety do demineralizacji wody, separatory magnetyczne zanieczyszczeń oraz separatory powietrza.


 

Trzy korzyści z demineralizacji


Pakiety do demineralizacji wody składają się z kompletnych zestawów gotowych do użycia oraz oddzielnych komponentów takich jak wkłady z żywicą demineralizującą o różnych pojemnościach, profesjonalnej głowicy napełniającej, zespołu napełniającego z funkcją zabezpieczenia instalacji przed cofaniem się wody oraz żywic do regeneracji wkładów demineralizujących. Zastosowanie ich w systemie grzewczym:
 

 • zapobiega tworzeniu się kamienia, który ogranicza wymianę ciepła w kotle
 • zapobiega korozji elementów instalacji oraz wynikającym z niej uszkodzeniom
 • pozwala osiągnąć stałe natężenie przepływu, a w konsekwencji stałą wysoką wydajność systemu grzewczego

 

Trzeba przy tym pamiętać, że zawartość węglanu wapnia i soli w wodzie zależy od regionu. Węglan wapnia to związek, który osadza się w postaci kamienia kotłowego w najgorętszym miejscu instalacji, najczęściej jest to więc źródło ciepła. Awaria tej części instalacji wiąże się z unieruchomieniem systemu. Funkcję ochronną w tym przypadku będzie pełnić proces demineralizacji, dzięki któremu z wody pozbywamy się nie tylko węglanu wapnia, ale także innych substancji powodujących korozję. Woda trafiająca do instalacji jest w całości przepuszczona przez specjalną żywicę jonowymienną.


Demineralizacja Logafix D3 zapobiega korozji i wynikającym z niej uszkodzeniom, jak również gwarantuje stałe natężenie przepływu czynnika grzewczego oraz stałą wysoką wydajność systemu.

Pakiety do demineralizacji wody grzewczej - Logafix D3Pakiety do demineralizacji wody grzewczej - Logafix D3


 

Trzy korzyści usuwania zanieczyszczeń magnetycznych oraz osadu
 

Separatory magnetyczne zanieczyszczeń Logafix dostępne są w bardzo szerokim zakresie średnic 22 mm i 28 mm ze złączem zaciskowym oraz od ¾” do 2” ze złączem gwintowanym. Urządzenia te odpowiadają za skuteczne usuwanie osadów. Te wysokowydajne magnetyczne separatory zanieczyszczeń usuwają zanieczyszczenia magnetyczne takie jak magnetyd oraz drobne cząstki stałe, które przyczyniają się do powstawania szlamu i innych osadów. Stosowanie separatorów magnetycznych zanieczyszczeń zapewnia oszczędności w dłuższej perspektywie czasu, głównie poprzez:
 

 • mniejszą awaryjność pomp wskutek eliminacji zanieczyszczeń magnetycznych
 • mniejszą ilość osadów, co oznacza dłuższy okres eksploatacji wymiennika ciepła i wszystkich elementów systemu grzewczego
 • mniej awarii
 • długotrwałą oszczędność energii

 

Osady w wodzie grzewczej najczęściej mają pochodzenie wtórne, czyli są pozostałościami z resztek masy uszczelniającej, opiłków metalowych, piasku lub innych zanieczyszczeń. Elementy systemu grzewczego mogą z czasem korodować uwalniając do wody dodatkowe zanieczyszczenia. Separatory magnetyczne Logafix z wysoką skutecznością mają za zadanie wyłapać wszystkie cząstki osadów o wielkości powyżej 5 μm. Dwa silne magnesy usuwają cząstki magnetyczne (magnetyt) stanowiące największe zagrożenia dla elektronicznych pomp obiegowych. Cała woda znajdująca się w systemie grzewczym przepływa przez separator i jest oczyszczana w sposób ciągły.


Specjalna konstrukcja komory separującej zapewnia również skuteczne usunięcie cząstek niemagnetycznych, które opadają na dno komory i mogą być bez problemu usunięte z instalacji bez konieczności przerywania pracy.

 


Trzy korzyści z odpowietrzania


Separatory powietrza Logafix zapewniają skuteczne i ciągłe odpowietrzanie instalacji. Ich przewagą nad zwykłymi odpowietrznikami szybkodziałającymi jest fakt, że oprócz pęcherzy gazów usuwają również mikropęcherzyki krążące w instalacji, co znacząco podnosi ich skuteczność. Separatory powietrza Logafix dostępne są w bardzo szerokim zakresie średnic 22 mm i 28 mm ze złączem zaciskowym oraz od ¾” do 2” ze złączem gwintowanym.

 

 • oszczędność energii dzięki zapobieganiu redukcji wymiany ciepła wskutek korków powietrznych
 • redukcja hałasu
 • większa wygoda, odpowietrzanie jest realizowane automatycznie bez potrzeby ręcznej ingerencji


Fakt, że żaden system grzewczy nie jest w 100 % gazoszczelny zmusza nas do stosowania rozwiązań pozwalających pozbyć się pęcherzyków powietrza odpowiedzialnych za zmniejszenie żywotności i wydajności instalacji. Ale jednym z kluczowych zadań w tej kwestii jest zdolność separatorów do usuwania mikropęcherzyków. Powietrze dostaje się do instalacji na różne sposoby, między innymi wskutek mikronieszczelności rur, zaworów, uszczelek, połączeń itp. a zwłaszcza gdy uzupełniamy poziom wody. Nawet po wstępnym odpowietrzeniu świeżo napełnionej instalacji w wodzie znajduje się duża ilość mikropęcherzyków. Powietrze i inne gazy znajdujące się w wodzie mogą być usunięte jedynie przez separator powietrza.


Separator powietrza Logafix utrzymuje wydajność systemu grzewczego na najwyższym poziomie. W konsekwencji zmniejsza się awaryjność systemu, a także zredukowany zostaje charakterystyczny hałas. Ponadto nie ma już potrzeby, aby stale ręcznie odpowietrzać instalację.

Ochrona instalacji grzewczej - koncepcja Logafix D?Ochrona instalacji grzewczej - koncepcja Logafix D?Kontakt w sprawie produktów:

Robert Bosch Sp. z o.o.
tel. Infolinia 801 777 801
www: www.buderus.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet