zwiń

systemy grzewcze pompy ciepła
gorące tematy


tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Ogrzewanie podłogowe - fakty i mity

aktualizacja: 06-02-2020, 06:53 – artykuł promocyjny


Ogrzewanie podłogowe – to hasło często pojawia się w kontekście wyboru najlepszego sposobu dostarczania ciepła w domu. Jednak wokół instalacji ukrytej w podłodze narosło wiele mitów burzących spokój i pewność inwestora, co do słuszności swojej decyzji. Wybór nie może być przypadkowy. Planując ogrzewanie w domu, trzeba poznać cechy ciepłej podłogi oraz zweryfikować słuszność krążących o niej informacji.

Obalamy mity na temat ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie to jedna z podstawowych instalacji w każdym domu. Po pierwsze gwarantuje nam komfort. Po drugie należy do inwestycji, które w znacznym stopniu obciążają domowy budżet, zarówno w czasie wykonania, jak i później przy jej użytkowaniu. W przygotowaniu się do tak ważnej realizacji warto sięgnąć po rzetelną i sprawdzoną wiedzę. Zrozumienie mechanizmów działania różnych typów ogrzewania pozwoli obalić wiele fałszywych tez. Poniżej rozprawiamy się z najczęściej pojawiającymi się zarzutami względem ogrzewania podłogowego i wyjaśniamy, dlaczego od ogrzewania zależy nasze zdrowie, finanse i wygoda w domu.

 

Mit 1 – ogrzewanie podłogowe jest drogie


Jednym z największych zarzutów, który zniechęca inwestora do dalszego zgłębienia tematu korzyści płynących z ogrzewania podłogowego, jest wysoka cena. Tak ogólnikowy zwrot nie jest w stanie wyjaśnić problemu, na który składa się wiele czynników. Aby zrozumieć opłacalność inwestycji w ogrzewanie podłogowe, koszty należy podzielić na te przeznaczone na zakup i montaż poszczególnych elementów ogrzewania oraz te związane z użytkowaniem systemu.

 


Energooszczędność podłogówki


Prawdą jest, że ogrzewanie podłogowe jest jednym z energooszczędnych systemów, który idealnie wpisuje się w nowoczesne budownictwo, gdzie ważne są idee racjonalnego korzystania z wyprodukowanego ciepła przy jak najmniejszych stratach. Podłogówka to instalacja działająca na niskich temperaturach, co oznacza, że do podgrzania wody potrzebujemy mniej paliwa, emitujemy mniej zanieczyszczeń do środowiska i możemy efektywnie korzystać z ekologicznych źródeł, jak na przykład pompy ciepła. W wykonanie instalacji inwestujemy raz. Zazwyczaj koszt wykonania jest większy niż przy tradycyjnych grzejnikach – choć i ten fakt można podważyć, np. w zależności od zastosowanych modeli urządzeń. Następnie za użytkowanie podłogówki płacimy mniej niż za ogrzewanie grzejnikowe, co daje nam w każdym sezonie grzewczym konkretną oszczędność, przekładającą się na zwrot poniesionej inwestycji.


Przykładem może być system ogrzewania REHAU zaprojektowany w taki sposób, by oszczędzać energię. Dzięki zastosowaniu jako czynnika grzewczego wody o niższej temperaturze inwestor może zaoszczędzić nawet do 20% na ogrzewaniu.

 

 

Mit 2 – podłogówkę układa się tylko pod płytkami


Nie od dziś wiadomo, że ogrzewanie płaszczyznowe stawia przed inwestorem wymagania w kwestii wyboru wykończenia podłogi. Warstwy nad podłogówką muszą dobrze przewodzić ciepło. Nie mogą hamować jego rozchodzenia się i powinny być odporne na zmiany temperatury. Jednak przekonanie, że taką funkcję spełniają jedynie płytki ceramiczne i kamień, jest dalekie od prawdy.
 

Dowolność wyboru


Na rynku jest bardzo duży wybór materiałów do wykańczania ogrzewanej podłogi. Inwestor bez problemu wybierze interesujące go rozwiązanie. Może to być podłoga z płytek, panele, wykładzina etc. Przy montażu podłogówki musimy sprawdzić, czy wybrane tworzywo może być wykorzystane na ogrzewaniu podłogowym – posiada specjalny piktogram. Wybór wykładziny dywanowej należy uwzględnić w projekcie instalacji w celu skorygowania wydajności grzewczej takiej podłogi.


Wybór systemu grzewczego może okazać się kluczem do sukcesu, np. systemy REHAU nadają się zasadniczo do montowania pod wszystkimi rodzajami podłóg, m.in. glazurą, parkietem bądź laminatem.

 

 

Mit 3 – w pomieszczeniach z podłogówką nie powinny stać duże meble


Podłogówka uważana jest za instalację, która ogranicza nas przy wyborze rodzaju i układu zabudowy meblowej. Jeśli zdecydujemy się na ten sposób ogrzewania, powinniśmy zadbać o meble na odpowiednich nóżkach, które zagwarantują ruch powietrza, bądź już na etapie projektu uwzględnić ustawienie większych mebli do zabudowy.
 

Swoboda aranżacji wnętrz


W pomieszczeniu z instalacją podłogową pozbywamy się grzejników, które często nie są ozdobą pomieszczenia, a koniecznym elementem. Designerskie grzejniki, które dodadzą charakteru i wpiszą się w klimat naszego domu, są dodatkowym kosztem, często dość sporym. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników ogrzewanie podłogowe zapewnia swobodę w projektowaniu domowej przestrzeni.

Obalamy mity na temat ogrzewania podłogowego


 

Nowoczesny system ogrzewania płaszczyznowego REHAU został ukryty w podłodze, co daje nowe możliwości aranżacyjne. Pamiętaj, że możesz go zastosować w różnych miejscach – nie tylko na podłodze. Twoje ściany również nadają się do montażu tego rozwiązania.

 


 

 

Mit 4 – podłogówka nie jest dla alergików


Ogrzewanie i czystość w domu mają wiele wspólnego. Dotyczy to zarówno unoszącego się kurzu, jak i sposobu rozchodzenia się wraz z powietrzem różnych cząstek, w tym alergenów. Przeciwnicy grzewczej instalacji podłogowej wciąż forsują tezę o niekorzystnym wpływie gorącej podłogi na zdrowie, a fakty mówią o tym, że ten sposób rozprowadzenia ciepła zapewnia optymalny, pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu. Do tego zminimalizowanie cyrkulacji powietrza pozwala na mniejszą mobilność kurzu, w tym bakterii i innych drobnoustrojów.
 

Zdrowe ogrzewanie


Wbrew obiegowej opinii ogrzewanie podłogowe jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików. W pomieszczeniu, w którym działa podłogówka, występuje równomierne rozłożenie i dystrybucja ciepła w pionie. Odpowiada to fizjonomii funkcjonowanie człowieka – ciepłe stopy i chłodniejsza głowa. Do tego ogrzewanie to dba o odpowiednią wilgotność, co eliminuje ryzyko pojawienia się silnych alergenów w postaci pleśni i grzybów. Ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło poprzez powolne promieniowanie, które ogranicza ruch (wznoszenie się) kurzu oraz zawartych w powietrzu wirusów, bakterii itp. Środowisko w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym jest zatem zdrowsze, występuje mniejsze ryzyko nie tylko zaostrzenia się objawów alergii, ale także roznoszenia przeziębień. Lepiej się nam w nim również oddycha, nie odczuwamy zmęczenia i senności, jak przy tradycyjnym ogrzewaniu z konwekcją (unoszeniem ku górze) ogrzanych mas powietrza.

Obalamy mity na temat ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe REHAU jest instalacją ukrytą, a więc nie ma potrzeby czyszczenia żadnych jej elementów, a w czasie sprzątania nie blokuje dostępu do odkurzanej powierzchni. Tradycyjne grzejniki posiadają warstwę lakierniczą (ochrona przed rdzą, kolor), która w czasie użytkowania może emitować szkodliwe dla alergików związki. W przypadku ogrzewania podłogowego nie ma tego ryzyka.


Wykorzystując system płaszczyznowy możemy zyskać coś jeszcze – możliwość grzania i chłodzenia jedną instalacją.REHAU oferuje kompletne rozwiązania – przy zakupie systemu ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego biuro projektowe REHAU przygotowuje niezbędny do prawidłowego montażu oraz dalszego działania, indywidualny projekt instalacji dla Twojego domu.

 


 

Kontakt w sprawie produktów:

REHAU Sp. z o.o.
tel. 61 849 84 00
www: www.rehau.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Planujesz bardziej rozbudowaną instalację, w której musisz połączyć różne... ¬ więcej...

 
Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Grupa SBS nie ustaje w podwyższaniu jakości oferowanych produktów. Świadczy... ¬ więcej...

 
Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Z końcem ubiegłego wieku ogrzewanie podłogowe uważane było za luksus i rozwiązanie... ¬ więcej...

 

All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet