Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

Schemat instalacji ogrzewania podłogowego - elementy, układy, rozprowadzenie

artykuł promocyjny


Instalacja ogrzewania podłogowego wymaga odpowiedniego doboru poszczególnych komponentów oraz umiejętnego rozprowadzenia rur w zależności od rodzaju pomieszczenia i jego funkcji. Komfortowe i bezawaryjne użytkowanie ogrzewania podłogowego musi uwzględniać kilka ważnych aspektów oraz trików montażowych. Warto je znać by cieszyć się tą instalacją przez długie lata.

 

O zaletach, wymaganiach i sposobach wykorzystania tego ogrzewanie dowiesz się z artykułu >> Podłogówka

 

Podłogówka - schemat instalacji

fot.: Ferro - schemat instalacji mieszanej łączącej ogrzewanie podłogowe z tradycyjnym systemem grzejnikowym zarządzanej za pomocą sterownika radiowego

 

REDAKCJA POLECA RÓWNIEŻ:

 

Dobór systemu

Ogrzewanie podłogowe może mieć różną postać. Zazwyczaj system dobiera się w zależności od stadium budowy, typu planowanej posadzki czy przewidywanego przeznaczenia pomieszczeń. W przypadku ogrzewanie wodnego całość instalacji należy zaplanować na etapie wylewania posadzek. Znacznie większą dowolność dają systemy elektryczne, które można wykonać na dowolnym etapie remontu.
 

Przykład elektrycznego ogrzewanie podłogowego marki nVent Thermal w trzech wariantach wykonania:

(1) Maty grzejne (QuickNet)
(2) Stało-oporowe przewody grzejne (T2Blue, CeraPro)
(3) Inteligentne, samoregulujące przewody grzejne (T2Red)

maty grzejne nVentStało-oporowe przewody grzejne nVentSamoregulujące przewody grzejne nVent

fot.: nVent Thermal Polska - system elektrycznego ogrzewanie podłogowego

 

Układ rur w wodnym ogrzewaniu podłogowym

 

Układ obiegów grzewczych powinien być określony w projekcie instalacji. Przy planowaniu rozmieszczenia rur w podłodze należy uwzględnić rodzaj pomieszczenia (jego zabudowę), średnicę rur oraz odległości pomiędzy nimi. Duże znaczenie ma tu również długość obiegów. Generalna zasada mówi o pojedynczym obiegu nie dłuższym niż 80-100m. Zasadniczo wyróżnia się dwa układy rur, które można modyfikować w zależności od specyfiki pomieszczenia lub łączyć je na jednej płaszczyźnie, pamiętając, że temperatura wody grzewczej obniża się wraz z odległością od kotła.

 Układ rur w wodnym ogrzewaniu podłogowym

fot.: Diamond

 

 • Układ meandrowy (nazywany również równoległym), który stosuje się w przypadkach, gdy ogrzewane pomieszczenie ma jedną z przegród o wyraźnie większych stratach ciepła niż pozostałe lub do podłóg o konstrukcji drewnianej. Przewody są układane równolegle ze zmianą trasy pod kątem 180°. Początek pętli umieszcza się w miejscu, gdzie występuje większa strata ciepła.

Układ meandrowy (nazywany również równoległym) - schemat instalacji

fot.: Jest to prosty sposób rozprowadzenia instalacji, który jednak nie zapewnia równomiernego rozkładu temperatury podłogi

 

 • Układ pętlowy (zwany także ślimakowym lub spiralnym) zapewnia bardziej równomierny rozkład temperatury podłogi. Gwarantuje łatwy montaż, w którym przewody są układane ze zmianą trasy pod kątem 90°
  - dodatkowo wyróżnia się układ spiralny z oddzielną strefą brzegową - występuje tu oddzielna strefa brzegowa w miejscu większych strat ciepła (najczęściej przy oknie)
  - ten typ rozprowadzenia instalacji sprawdza się także dla dużych powierzchni, w których pomiędzy płytami grzewczymi stosuje się dylatacje. Przy przejściu przewodów przez dylatację należy wykorzystać rury osłonowe
   

Układ pętlowy (zwany także ślimakowym lub spiralnym) - schemat instalacji

fot.: Taki układ wymaga większej ilości rur i większego nakładu pracy, ale zapewnia lepszy rozkład ciepła

 

Układ kabli i mat w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym

 

W przypadku ogrzewania elektrycznego na podłodze prace należy rozpocząć od zamontowania w ścianie puszki instalacyjnej, od której będą rozchodzić się kable. Kable muszą przejść przez rurkę ochronną, czyli peszel i następnie można je rozkładać na podłodze. Najczęściej wybiera się układ równoległy do najdłuższej ściany pomieszczenia. Zgodnie z wytycznymi producenta należy przestrzegać rozstawu kabli, który wpływa na moc takiej podłogi. W instrukcji określone są również odstępy między uchwytami i taśmami mocującymi, najczęściej jest to co 50 cm.

 • Kable zalane jastrychem - mocuje się je na taśmie lub siatce montażowej, dzięki czemu nie przylegają do podłoża (warstwy izolacyjnej).
 • Kable w drewnianych podłogach na legarach - układa się je bezpośrednio na izolacji termicznej bez wylewki z zaprawy, pamiętając o pustej przestrzeni między elementami grzejnymi a drewnianą posadzką: 3-5 cm.

ogrzewanie podłogowe Elektra

fot.: Przewody grzejne Elektra

 

Konstrukcja instalacji ciepłej podłogi - przekrój

 

Temperatura podłogi wpływa na nasz komfort, dlatego w budowie instalacji ogrzewania podłogowego istotne są odstępy między rurami oraz sposób ich ułożenia. W prawidłowo wykonanej konstrukcji mamy zapewnione równomierne nagrzewanie całej powierzchni podłogi. Większą moc instalacji gwarantuje zagęszczenie odstępów między rurami. Taki zabieg najczęściej stosuje się przy dużych oknach i przeszkleniach, gdzie w pasie o szerokości 1 m potrzebujemy więcej ciepła. Drugim ważnym czynnikiem jest przewodzenie ciepła przez materiał wykończeniowy podłogi. W związku z tym najczęściej stosuje się rozstaw:

 • 20 cm - podłogi z kamienia i terakoty
 • 15 cm - wykładziny i panele
   

Budowa instalacji ciepłej podłogi - konstrukcja, przekrój

fot.: Roth - przekrój przez instalację systemu Roth Quick-Energy Tacker (QE) w zabudowie mokrejW strefie brzegowej, czyli na granicy ze ścianą konieczne jest wykonanie izolacji. Najczęściej na ten cel wybiera się specjalną taśmę przyścienną, a pierwszą pętle rur oddala się od ściany o taką samą odległość, co planowany rozstaw. Na etapie przygotowywania podłoża musimy zadbać o staranne wyrównanie, dzięki czemu płyty izolacji termicznej będą idealnie do niego przylegały. A izolacja to jeden z kluczowych elementów, który przeciwdziała utracie ciepła. Na ten cel używa się izolacji termicznej ze sztywnych płyt styropianowych lub z wełny mineralnej usztywnionej żywicami. Najczęściej mają one postać gotowych elementów z przyklejoną folią z oznaczeniami miejsca przymocowania rur, co znacznie ułatwia i przyśpiesza prace. Izolację dobiera się do rodzaju podłogi. Zalecane grubości to:

 • podłogi na stropach nad pomieszczeniami ogrzewanymi - grubość izolacji powinna zapewniać współczynnik przenikania ciepła podłogi nie mniejszy niż 0,25 W/(m2?K)
 • podłogi nad nieogrzewany 0,3 W/(m2?K)

 

W zależności od sposobu ułożenia rur grzewczych norma PN-EN 1264 wyróżnia różne typy konstrukcji instalacji płaszczyznowych, w ramach systemu KAN-therm występują dwa z nich, czyli typ A i typ B. Typ A - rury grzewcze umieszczone na izolacji lub nad izolacją w warstwie jastrychu. Typ B - rury grzewcze umieszczone w górnej części warstwy izolacji cieplnej.

fot.: KAN-therm

 

Następnie rury pokrywa się warstwą jastrychu, który jest mieszanką piasku, żwiru, wody i spoiwa (zwykle cementu) z dodatkiem plastyfikatorów odpowiedzialnych plastyczność tej powierzchni (zapewnia dokładne wypełnienie przestrzeni między rurami). Warstwa to powinna mieć ok. 6,5 cm grubości, z tym, że nad rurami musi znaleźć się jej większa część (między 4,5 a 5 cm). Przy zastosowaniu jastrychu płynnego, czyli samopoziomującego możemy ją ograniczyć do 2,5 cm, dbając by cała nadlewka miała nie mniej niż 4,5 cm. Takie rozwiązanie stosuje się głównie przy modernizacji, gdy konieczne jest ograniczenie ciężaru stropu.

Schemat - budowa instalacji ogrzewania podłogowego z wykorzystaniem systemu Radopress

fot.: Pipelife - budowa instalacji ogrzewania podłogowego z wykorzystaniem systemu Radopress

 

Elementy ogrzewania podłogowego - zestawienie oferty producentów:

 

 

Instalacja ogrzewania podłogowego - kiedy rozdzielacz, a kiedy grupa pompowa

 

Rozdzielacz to urządzenie, które umożliwia optymalną regulację obwodów grzewczych w instalacjach ogrzewania podłogowego. Posiadają one na kolektorze powrotnym zawory do regulacji przepływu. Jeśli na rozdzielaczu zamontujemy dodatkowe zawory termohydrauliczne na belce powrotnej zyskamy dodatkową opcję zdalnego sterowania temperaturą ogrzewania podłogowego, które ze względu na rodzaj termostatu może odbywać się poprzez przewód lub sygnał radiowy.

Instalacja ogrzewania podłogowego - kiedy rozdzielacz, a kiedy grupa pompowa

fot.: Przykład podłączenia automatyki sterującej do instalacji ogrzewania podłogowego w systemie Radopress Pipelife


Jeśli ogrzewanie podłogowe (system niskotemperaturowy) zostanie połączone w budynku z tradycyjnymi grzejnikami zasilanymi znacznie cieplejszą wodą (system wysokotemperaturowy) konieczne jest wykorzystanie grupy pompowo-mieszającej, która dostosuje parametry wody do obu obiegów. W układzie takim zachodzi zmieszanie wody ciepłej z wodą o niższej temperaturze, pochodzącej z powrotu z rozdzielacza podłogowego.

Instalacja ogrzewania podłogowego - kiedy rozdzielacz, a kiedy grupa pompowaInstalacja ogrzewania podłogowego - kiedy rozdzielacz, a kiedy grupa pompowa

Instalacja ogrzewania podłogowego - kiedy rozdzielacz, a kiedy grupa pompowa

fot.: Pipelife - schemat podłączenia rozdzielacza oraz układu pompowo-mieszającego z rozdzielaczem podłogowym

fot.: esbe - winstalacjach z wieloma obiegami grzewczymi zalecane jest stosowanie grupy pompowej z biwalentnym zaworem, który umożliwia optymalne wykorzystanie energii na podstawie temperatury wody powracającej z instalacji

 

Ogrzewanie podłogowe: podłączenie hydrauliczne - przykładowy schemat

 

 

Ogrzewanie podłogowe: podłączenie hydrauliczne - przykładowy schemat

fot.: Pipelife

 

 

Ogrzewanie podłogowe: jakie sterowanie

 

Rodzaj zastosowanego sterowania systemem grzewczym warunkuje jego wydajność oraz nasz komfort. Instalacje podłogwe najczęściej współpracują z regulatorami pokojowymi, dzięki którym możliwe jest sterowanie poszczególnymi pętlami grzewczymi. Coraz większą popularnością cieszą się także rozwiązania na bazie modułów sterowanych zdalnie z możliwością zmian parametrów z urządzeń mobilnych z dowolnego miejsca. Dzięki temu możemy znacząco ograniczyć marnowanie energii oraz dbać o komfortową temperaturę w każdym momencie.

 


schemat RTL - Afriso

fot.: Afriso - zestaw RTL-Box 324 Vario - zastosowanie w łazience z grzejnikiem drabinkowym

 

Zobacz także:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ferro, Elektra, Pipelife, KAN-thermRoth, nVent Thermal Polska, Afriso, esbe, Diamond


Zobacz także
Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Ogrzewanie podłogowe wymaga automatyki sterującej. Wie o tym każdy instalator i każdy... ¬ więcej...
 
Energooszczędne i łatwo sterowalne zestawy ogrzewania podłogowego kanałowego REGULUS-SYSTEM

Energooszczędne i łatwo sterowalne zestawy ogrzewania podłogowego kanałowego REGULUS-SYSTEM

Zestawy REGULUS-system do ogrzewania podłogowego kanałowego znajdują zastosowanie w... ¬ więcej...
 
Niezawodne i efektywne ogrzewanie podłogowe

Niezawodne i efektywne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe, obok tradycyjnych grzejników, jest coraz częściej wybieranym... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook