www.centrumklima.pl


Wentylacja profesjonalna w obiektach przemysłowych i usługowych

aktualizacja: 16-03-2022, 07:00 – artykuł promocyjny


Zdrowe i bezpieczne środowisko pracy związane jest z odpowiednią wymianą powietrza. W obiektach przemysłowych wentylacja, poza dostarczaniem świeżego i odprowadzaniem zanieczyszczonego powietrza, pełni również szereg innych funkcji, takich jak usuwanie kurzu, zapylenia, substancji chemicznych. Nowoczesne systemy ukierunkowane są także na odzysk ciepła, dzięki czemu możliwe są niższe koszty użytkowania wynikające z mniejszego zapotrzebowania na ogrzewanie.

fot.: Lindab - przewód aluminiowy półelastyczny S-Flex® może być używany w instalacjach wentylacji i klimatyzacji, a także do celów przemysłowych


Profesjonalne systemy wentylacyjne

 

W procesie wentylacji zachodzi wymiana zużytego i brudnego powietrza na świeże oraz czyste, które czerpie się z zewnątrz. W obiektach o dużej powierzchni niezwykle ważne jest usprawnienie tego mechanizmu. Zdecydowana większość systemów wentylacji profesjonalnej działa z wykorzystaniem urządzeń mechanicznych - wentylatorów, central, aparatów wentylacyjno-klimatyzacyjnych itp.

 

Wentylacja w budynkach komercyjnych musi spełniać wymagania jakie narzuca norma PN-83/B-03430: Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej uchwalona w dniu 8 lutego 2000 z późniejszymi zmianami.

 

Niezwykle ważne jest tu wykonanie również profesjonalnych połączeń i rozprowadzenie całego systemu, w którym wykorzystuje się komponenty najlepszej jakości, dzięki czemu instalacja jest odporna na działanie szkodliwych czynników, spełnia wymagania w zakresie szczelności i działa bez zbędnych hałasów. Wybór profesjonalnych systemów wentylacyjnych to także poprawa efektywności energetycznej budynku.

fot.: Iglotech - bardzo ważne w prawidłowym przebiegu procesu wentylacyjnego są elementy regulacyjne, które wpływają na ilość wymienianego powietrza, są to m.in. przepustnice, które montuje się na kratkach wentylacyjnych i anemostatach

Przepływ powietrza, nawet w bardzo dużych obiektach, halach handlowych, przemysłowych czy produkcyjnych, nie może być uzależniony od żadnych wpływów atmosferycznych. To wyróżnia profesjonalne systemy od tych stosowanych najczęściej w domach jednorodzinnych.

System Rosenberg ECFanGrid

fot.: Rosenberg - System Rosenberg ECFanGrid służy do dostosowania systemów wentylacyjnych do wyższych wymagań - układ można zabudować w nowej centrali lub wykorzystać jako retrofit przy wymianie wentylatorów w istniejących centralach, zobacz >> szczegóły

W pomieszczeniach produkcyjnych wentylacja odgrywa również znaczącą rolę, jeśli chodzi o odprowadzenie zanieczyszczeń. Wymaga się stosowania rozwiązań wspomagających, które oprócz standardowego utrzymania zadanego stanu/jakości powietrza wynikającego z temperatury, wilgotności oraz prędkości przepływu zadba również o odprowadzenie zanieczyszczeń zgodnie ze specyfikacją danego stanowiska. W związku z tym niekiedy istnieje konieczność stosowania elementów oddymiających lub odciągów.

fot.: Frapol - w obiektach przeznaczonych na pobyt ludzi ważną rolę odgrywają elementy przeciwpożarowe, które utrudniają rozprzestrzenianie się dymu i ognia na wypadek pożaru

Doprowadzenie i odprowadzenie optymalnej ilości powietrza wentylacyjnego dla danej strefy oraz prawidłowy rozpływ powietrza w pomieszczeniu realizowany jest przez wentylacyjne elementy nawiewne i wywiewne. W przypadku wentylacji mechanicznej są to anemostaty montowania w suficie. Występują w dwóch kształtach, które dobiera się do kanału wentylacyjnego, czyli mogą być albo kwadratowe, albo okrągłe. W zależności od funkcji anemostaty dzieli się na aktywne, pasywne, albo aktywno-pasywne, czyli z automatycznym sensorem przepływu powietrza.

fot.: Klimaoprema - nawiewnik wirowy sufitowy oraz nawiewnik szczelinowy z trójkątną kierownicą powietrza

Na zakończeniach instalacji wentylacji zamiennie (zamiast anemostatów) można stosować także dysze dalekiego zasięgu, nawiewniki szczelinowe lub podłogowe, nawiewniki wyporowe oraz profesjonalne stropy wentylacyjne dedykowane np. do kuchni przemysłowych lub sal operacyjnych (w wykonaniu higienicznym).

fot.: Klimaoprema - systemowy kuchenny sufit wentylacyjny działa jako wielkopowierzchniowe strefy przepływu  powietrza świeżego i zużytego

 

Nowoczesne systemy wentylacyjne

 

Nowoczesne systemy profesjonalnej wentylacji łączą w sobie kilka cech. Przede wszystkim zwraca się uwagę na ich oszczędną eksploatację. Z tego też względu niezwykle istotne są różnego rodzaju systemy zarządzania, sterowniki i moduły pozwalające na monitorowanie poszczególnych etapów pracy i odcinków całego systemu. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne centrale, ale można również część zadań wykonać zdalnie, czyli na odległość. W urządzeniach wentylacyjnych stawia się zaś na rozwiązania energooszczędne w wysokiej klasie energetycznej. Duże znaczenie ma tu możliwość współpracy z system zarządzania budynkiem (BMS), co pozwala zintegrować i sterować wszystkimi aspektami budynku (ogrzewaniem, chłodzeniem, elektrycznością, oświetleniem, windami itd.).

 

W nowoczesnych instalacjach równie ważne jest zapewnienie odpowiedniej izolacyjności, która przekłada się także na niższy koszt użytkowania i wydłuża żywotność poszczególnych składowych. Na szczelność instalacji wpływają zastosowane rozwiązania technologiczne oraz poprawność wykonania instalacji.


fot.: Klimawent

Warunki komfortu związane są również z emitowanym hałasem, dlatego system, który działa ciągle, powinien być możliwie najcichszy. Producenci tego typu rozwiązań przykładają dużą wagę do wyciszenia instalacji. Można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze powinniśmy wybierać urządzenia pracujące cicho, a po drugie prowadząc instalację w budynku, konieczne jest wykonanie odpowiednich zabezpieczeń tłumiących drgania oraz wyciszające przestrzenie, w których znajdują się kanały.

fot.: Centrowent - elementy tłumiące, jak np. tłumik TAS wykorzystuje się w pomieszczeniach o wysokich wymaganiach komfortu akustycznego; jego działanie opiera się na tłumieniu hałasu przenoszonego przez przewody okrągłe instalacji wentylacyjnej. Umieszcza się je pomiędzy wentylatorem, a przewodami wentylacyjnymi nawiewnymi lub wyciągowymi jak również przed nawiewnikami

Nowoczesne systemy do profesjonalnej wentylacji nie muszą też straszyć wyglądem. Coraz częściej atrakcyjny wygląd jest kluczowym założeniem przy wyborze danej serii. Integrujące się z sufitem elementy wentylacji wewnętrznej stają się standardem.


fot.: Daikin

 

 

  • Systemy wentylacji VAV

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów użytkowania wentylacji przemysłowej jest wykonanie jej w systemie VAV. Urządzenia wówczas pracują z intensywnością wynikającą z realnych potrzeb w danym momencie. Praca ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego pozwala na uzyskanie korzystniejszych parametrów technicznych, co wpływa na obniżenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej.

Systemy wentylacji VAV

fot.: Alnor - regulator RAVV-Q ze zintegrowanym czujnikiem, regulatorem oraz siłownikiem w jednej obudowie


  • Wentylacja strumieniowa

Dedykowana do pomieszczeń dość niskich, gdzie może pojawić się problem z zabudową grubych rur w przestrzeni sufitowej. Tego typu instalacja jest też tańsza i łatwiejsza do wykonania. W wielu przypadkach jej użytkowanie również wychodzi oszczędniej. Najczęściej trafia do podziemnych garaży i parkingów.

fot.: Ventia - Wentylator strumieniowy JFC przeznaczony do sprawnego usunięcia zanieczyszczonego powietrza oraz dymu w przypadku pożaru w parkingach podziemnych czy innych dużych przestrzeniach

 

  • Wentylacja z GWC

GWC

fot.: Global-tech - GWC bezprzeponowy w technologii antybakteryjnej antywirusowej i antygrzybicznej

 

Kompleksowe systemy wentylacyjne

 

W obiektach użyteczności publicznej oraz przemysłowych idealnie sprawdzają się systemy, w których połączone są ze sobą wentylacja, klimatyzacja i ogrzewanie. Pozwala to zachować spójność całego systemu, co ma duże znaczenie przy projektowaniu, montażu oraz użytkowaniu związanym z późniejszym serwisowaniem systemu. Systemowe podejście pozwala na wprowadzenie również sporych oszczędności w użytkowaniu.
 

Inżynieria sanitarna branży HVAC (od angielskich słów oznaczających ogrzewanie, wentylację i klimatyzację - heating, ventilation, air conditioning) jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu. Wynika to, chociażby z rozwoju branży budowlanej w kierunku zmniejszaniem zapotrzebowania budynków na energię, w tym również przez systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne.
 

Nie bez znacznie jest też wybór poszczególnych podzespołów oraz systemów montażowych od jednego dostawcy, co zapewnia pewność poprawnego dopasowania i daje możliwość późniejszej rozbudowy systemu. Równie ważne jest wykonanie profesjonalnego projektu wentylacji, którego poprzedzają obliczenia inżynierskie oraz zapewnienie prawidłowego montażu na każdym etapie. Jednym z kluczowych momentów jest pierwsze uruchomienie oraz ustawienie żądanych parametrów.

miernik wielofunkcyjny testo 435

fot.: testo: miernik wielofunkcyjny testo 435 umożliwia precyzyjne pomiary i regulację systemów klimatyzacji i wentylacji

 

Instalacje na dachu - zobacz jak zabezpieczyć kondygnację technologiczne

 

Dach w nowoczesnych budynkach to płaska przestrzeń dedykowana do posadowienia maszyn i urządzeń, czyli tzw. kondygnacja technologiczna. Rozkład obciążeń i bezpieczne posadowienie urządzeń to pierwsze wyzwanie. Kolejnym jest zapewnienie bezpiecznego dostępu dla serwisantów i instalatorów poruszających się po dachu....czytaj dalej

 

ZOBACZ TAKŻE:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Klimawent, Centrowent, Global-tech, Rosenberg, Frapol, testo, Daikin, Ventia, Alnor, Iglotech, Airidea, Lindab

Zobacz także
Rewolucyjny system rozdzielaczowy od Lindab

Rewolucyjny system rozdzielaczowy od Lindab

Autorski system wentylacji rozdzielaczowej stworzony przez ekspertów Lindab... ¬ więcej...

 
Wielofunkcyjne narzędzie pomiarowe dla profesjonalistów od wentylacji

Wielofunkcyjne narzędzie pomiarowe dla profesjonalistów od wentylacji

Regulowanie systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, kontrolowanie przepływu... ¬ więcej...

 
Odkryj na nowo HAVACO Flexo SYSTEM! Pobierz nowy katalog produktowy!

Odkryj na nowo HAVACO Flexo SYSTEM! Pobierz nowy katalog produktowy!

Firma Ventia, generalny dystrybutor marki HAVACO w Polsce postanowiła opracować nowy... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet