gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Noark

Hager     Ospel   

GDE
logo hsk

 nVent Werit
 

Kontakt Simon

Intersoft    W2

 Elektra   logo pawbol

polecamy

Karlik - patron działu Gniazda, wtyczki, włączniki


Czym jest gniazdko hermetyczne - właściwości i zastosowanie

artykuł promocyjny


Instalacja elektryczna, czy to w domu, czy w zakładzie pracy, powinna być wykonana z należytą starannością i ogólnymi założeniami określającymi wybór odpowiedniego osprzętu, dzięki czemu będzie ona bezpieczna i funkcjonalna. Warto więc poznać różne rodzaje gniazd, ich właściwości i przeznaczenie. Poniżej przedstawiamy gniazdka hermetyczne, zwane również gniazdkami bryzgoszczelnymi, które dedykowane są do pomieszczeń narażonych na wilgoć lub na kontakt z wodą. Znajdują zatem zastosowanie w łazienkach, kuchniach, pralniach i miejscach podpiwniczonych. Ich znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczna klapka, która ochrania najważniejszą część przed bryzgami wody.

Zintegrowana z gniazdkiem klapka zabezpieczająca skutecznie blokuje napływ intensywnej wilgoci lub kropli wody bezpośrednio do kontaktu elektrycznego. Taką osłonkę z łatwością można unieść, aby skorzystać z gniazdka. Jednak pełni ona jeszcze jedną ważną funkcję - utrudnia dostęp do kontaktu, w którym mamy bezpośrednią styczność z prądem elektrycznym. Z tego też powodu tego typu gniazda stosuje się również w szkołach i przedszkolach. Takie zabezpieczenie niweluje ryzyko porażenia prądem elektrycznym i wydłuża ewentualny czas reakcji osób dorosłych przy próbie manipulacji w kontakcie przez dzieci.

 

Kupujemy gniazdko hermetyczne - to warto wiedzieć

 

Cechy dobrego gniazdka hermetycznego

 

Wybierając gniazdko hermetyczne powinniśmy zwrócić uwagę na jego wygląd. Dostępne na rynku modele bez problemu możemy dopasować do każdego stylu i charakteru wnętrza. Różnorodność kolorów i modeli pomaga w wyborze, ale względy estetyczne to jednak nie wszystko. Warto również pamiętać o cechach technicznych, dzięki którym mamy pewność bezpiecznego użytkowania takiego kontaktu przez wiele lat. Dlatego, oprócz wspomnianej już klapki zabezpieczającej, gniazdka hermetyczne posiada także uszczelkę. Powinna ona być wysokiej jakości, gdyż w razie zalania pomieszczenia zapobiegnie ona ryzyku spięcia elektrycznego, izolując gniazdko od większej ilości wody. Uszczelka powinna być wykonana z dobrej jakości tworzywa, dzięki któremu wydłużona będzie żywotność gniazdka.
 

 

Na-, czy podtynkowe?

 

Gniazdko natynkowe od podtynkowego różni się sposobem montażu, a obrazuje się to w fakcie ile tego gniazdka widzimy nad powierzchnią ściany. Modele podtynkowe mają ukrytą w otworze w ścianie puszkę wraz z przewodami instalacyjnymi, a w wersji natynkowej cały ten mechanizm jest widoczny na ścianie. Puszka zainstalowana bezpośrednio na powierzchni ściennej eliminuje też konieczność prowadzenia przewodów w bruździe, a dzięki temu o taki montaż łatwiej - można go przeprowadzić bez naruszania już wykończonych ścian. Tego typu gniazdka do niedawna przeznaczone były głównie do pomieszczeń gospodarczych - garaże, piwnice, magazyny. Jednak popularyzacja stylu industrialnego przysporzyła im sporo zwolenników i teraz możemy je spotkać również we wnętrzach bardziej reprezentacyjnych, jak łazienki czy kuchnie połączone z pokojem. Gniazdka hermetyczne podtynkowe najczęściej wykorzystuje się w mieszkaniach i domach oraz wszędzie tam, gdzie zależy nam na dyskretnym wyglądzie kontaktów.

 

Uziemienie dla gniazdek hermetycznych

 

Uziemienie wpływa na bezpieczeństwo korzystania z urządzeń podpiętych do gniazdka elektrycznego. Uniemożliwia ono długotrwałe utrzymywanie się potencjału elektrycznego na obudowach urządzeń elektrycznych, dzięki czemu sprzęt elektryczny jest lepiej chroniony w przypadku przebicia. Dzięki modelom wyposażonym w uziemienie podłączone do źródła zasilania urządzenia nie ulegną uszkodzeniu. Zadbamy też o ich prawidłową pracę.

 

Typy gniazdek hermetycznych według stopnia bezpieczeństwa

 

Obudowa gniazdek również ma wpływ na ochronę urządzeń elektrycznych. Zazwyczaj określa się to za pomocą stopni ochrony w klasyfikacji IP. Najczęściej spotykane są gniazdka hermetyczne: IP44 , IP45, IP55 i IP65. Poszczególne stopnie zapewniają inne cechy. Są to odpowiednio:

IP44 to:

  • ochrona przed drobinami ciał obcych większymi niż 1mm
  • ochrona przed rozbryzgami wody


IP45 to:

  • ochrona przed drobinami ciał obcych większymi niż 1mm
  • ochrona przed strugą wody równą 12,5 l/min laną na obudowę gniazdka


IP55 to:

  • ochrona przed pyłem
  • ochrona przed strugą wody równą 12,5 l/min laną na obudowę gniazdka


IP65 to:

  • całkowita ochrona przed wpływem pyłów i kurzu
  • ochrona przed strugą wody równą 12,5 l/min laną na obudowę gniazdka

 

Najwyższy stopień ochrony zaleca się do pomieszczeń najbardziej narażonych na kurz, wilgoć i wodę, a zatem do kuchni, łazienki i warsztatu. W pozostałych pomieszczeniach wybór warto rozważyć pod kątem realnych zagrożeń i potrzeb.

 

Gniazdka hermetyczne OSPEL

 

Firma OSPEL produkuje gniazdka bryzgoszczelne od wielu lat. W produkcji stosuje najnowsze technologie, wysokiej jakości materiały i dba o estetykę gniazdek. W seriach OSPEL znajdziemy gniazdka bryzgoszczelne w gamie modnych kolorów dla każdego typu i stylu pomieszczenia. Firma szczególną uwagę kładzie na bezpieczeństwo. Wszystkie klapki i uszczelki wykonane są z solidnych i przede wszystkim trwałych tworzyw. Co więcej, cały osprzęt OSPEL produkowany jest w całości w Polsce. Warto poznać jakość i wykonanie oferowane przez tą markę.

Gniazdka hermetyczne OSPEL

>> Gniazdka bryzgoszczelne Ospel <<


 

Kontakt w sprawie produktów:

Ospel S.A.
tel. (32) 673 71 06
www: ospel.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Impedancja pętli zwarcia - co to jest?

Impedancja pętli zwarcia - co to jest?

Impedancja pętli zwarcia to ważny parametr elektryczny, który odgrywa kluczową... ¬ więcej...
 
Seria osprzętu Living Now od Bticino, marki grupy Legrand - ikona stylu i funkcjonalności

Seria osprzętu Living Now od Bticino, marki grupy Legrand - ikona stylu i funkcjonalności

Dziś coraz większą uwagę przykładamy do niebanalnych designerskich wnętrz oraz funkcjonalności... ¬ więcej...
 
Przemień swój dom w inteligentny z Simon 55 GO

Przemień swój dom w inteligentny z Simon 55 GO

Inteligentne domy cieszą się rosnącą popularnością. Zastosowane w nich nowoczesne... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook