gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Pierwsze uruchomienie pompy ciepła - ustawienia i regulacja

aktualizacja: 04-10-2021, 07:43 – artykuł promocyjny


Na żywotność, komfort i bezpieczeństwo, ale także ekonomiczną oraz bezawaryjną pracę wpływa wiele czynników. Od wyboru odpowiedniego urządzenia sprawdzonego producenta, przez dobór parametrów pracy i wielkość instalacji, po zatrudnienie fachowców z doświadczeniem, którzy zadbają o prawidłowy montaż i pierwsze - tak ważne - uruchomienie instalacji. Właściwe podłączenie poszczególnych elementów może zagwarantować prawidłowe działanie pompy ciepła. Kolejny krok obejmuje ustawienie parametrów i w końcu regulację poszczególnych funkcji. Pierwsze uruchomienie to istotny etap w montażu każdej instalacji. Dla większości urządzeń nie ma jednak aż tak wielu zmiennych, o których należy pamiętać. Pompy ciepła pod tym względem wymagają znacznie więcej uwagi, cierpliwości połączonej z precyzją i umiejętności (wiedzy).

Pierwsze uruchomienie pompy ciepła - ustawienia i regulacja

Pierwsze uruchomienie powinno być przeprowadzone przez fabryczny serwis, firmę specjalistyczną lub przeszkolonego instalatora.  W większości przypadków producenci udostępniają protokoły zgłoszeń pierwszego uruchomienia i określają w nich swoje wymagania. Takie działanie umożliwia odpowiednie przygotowanie się technika do pracy, a czasami nawet wczesne wykrycie nieprawidłowości. Instalator do sprawdzenia ma wiele elementów m.in.:
 

  • samo urządzenie,
  • dolne i górne źródła ciepła
  • testuje się dostępne funkcje: ciepłą wodę użytkową czy chłodzenie
  • należy też znać algorytmy pracy regulatora i jego możliwości

 

Procedury związane z pierwszym uruchomieniem pompy ciepła


Prawidłowa, optymalna i ekonomiczna praca pompy ciepła wymaga, aby wszystkie procedury związane z pierwszym uruchomieniem zostały spełnione.
 

  • pompę ciepła należy zamontować w pomieszczeniu o odpowiedniej wentylacji, wolnym od dużej ilości kurzu, substancji żrących i w którym nie panuje zbyt duża wilgotność powietrza.
  • zarówno dolne, jak i górne źródło ciepła także muszą być prawidłowo przygotowane: napełnione i odpowietrzone.
  • uruchomienie pompy ciepła może się odbywać o każdej porze roku, gdy temperatura dolnego źródła jest nieco niższa niż górnego.
     

Warto mieć na uwadze, że ostatnie miesiące w roku są bardzo często okresem pierwszego uruchomienia nowych instalacji. Budynek został “zamknięty”, przeprowadzono prace wykończeniowe, czas więc na osuszanie, wygrzewanie oraz ochronę przed zamarznięciem. Z zimnych i mokrych ścian trzeba odparować duże ilości wody, a opady deszczu i wilgoć mogą dodatkowo zwiększyć jej ilość. Taka wilgotność znacznie podnosi wymagania grzewcze budynku w dwóch pierwszych sezonach grzewczych, co przyczynia się się też do wzrostu kosztów energii.
 

UWAGA - jeśli instalacja uruchamiana jest po raz pierwszy w okresie zimowym, może się zdarzyć, że temperatura w gruncie jest wyższa niż w instalacji grzewczej. Jest to stan zaburzony, w którym pompa ciepła może nie dostarczać ciepła. Zdarza się, że urządzenie wchodzi w stan awarii niskiego ciśnienia. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, należy rozpocząć grzanie pompą ciepła przez podwyższenie temperatury w instalacji grzewczej, dzięki zabudowanemu podgrzewaczowi elektrycznemu. Działanie to wpłynie na zwiększenie ciśnienia w układzie chłodniczym pompy ciepła po stronie skraplacza (wymiennik ciepła współpracujący z instalacją c.o.). Po rozgrzaniu instalacji nie powinno być już problemu z uruchomieniem pompy ciepła.

 

 

Gdy pompa ma też chłodzić


Wielu inwestorów rozważa poszerzenie funkcjonalności pomp ciepła o dodatkową opcję chłodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie pompy ciepła mogą zostać wykorzystane do chłodzenia domu. Decydując się na powietrzną pompę ciepła w celu chłodzenia, konieczne jest wcześniejsze zaplanowanie takiego systemu, ponieważ stosowane w nim elementy mogą różnić się od systemu spełniającego jedynie funkcję grzewczą. Polecanym modelem z funkcją chłodzenia jest gruntowa pompa ciepła GSHP firmy De Dietrich, wyposażona w funkcję chłodzenia pomieszczeń, np. poprzez instalację podłogową, klimakonwektory lub wymiennik ciepła w instalacji wentylacji mechanicznej.

 

Konfiguracja dla oszczędnych


Ograniczenie kosztów eksploatacyjnych do minimum to wyzwanie, ale warto podjąć trud. Już od pierwszego uruchomienia powinniśmy urządzenie tak skonfigurować, aby wykorzystywało tańszą, nocną taryfę za energię elektryczną. Urządzenie będzie pracować według ustalonego przez użytkownika harmonogramu w godzinach nocnych oraz przez dwie godziny w ciągu dnia. Taryfa nocna za energię elektryczną najczęściej dotyczy godzin od 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00. Szerokie możliwości programowania dostępne w nowych urządzeniach pozwalają także na ustawienie temperatury, jaka ma być utrzymywana w domu oraz temperatury ciepłej wody użytkowej. W zależności od wybranych ustawień, praca może być mniej lub bardziej ekonomiczna.


O tym, czy pompa ciepła będzie spełniać swoje zadanie zależy od wyboru odpowiedniego urządzenia, wykonania całej instalacji i doboru najkorzystniejszych rozwiązań, prawidłowym uruchomieniu i użytkowaniu, a także serwisowaniu.

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet