Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Wentylacja i rekuperacja - co to jest i jak działa?

aktualizacja: 20-03-2019, 09:02 – artykuł promocyjny


Nowo budowane oraz poddawane termomodernizacji budynki są coraz bardziej szczelne. Chcąc zapewnić im maksymalną energooszczędność, montujemy trzyszybowe okna, stosujemy energooszczędne płyty fundamentowe i materiały termoizolacyjne. Niestety często nadmierna hermetyczność powoduje, że do naszych domów nie dopływa wystarczająca ilość powietrza zewnętrznego. Nie zachodzi bowiem naturalna wymiana powietrza w drodze wentylacji grawitacyjnej poprzez tradycyjne kanały wentylacyjne. Warto jednak pamiętać o tym, że im nasz dom jest lepiej zaizolowany, tym większą rolę odgrywa naturalna wymiana powietrza. Zapobiega ona tworzeniu się wilgoci, rozwojowi pleśni oraz chroni budynek przez uszkodzeniami.

Rozwiązaniem problemów z zapotrzebowaniem na świeże powietrze w nowych, szczelnych domach stanowi rekuperacja. Już na etapie przygotowywania projektu domu, powinniśmy uwzględnić instalację tego systemu. Zapewnimy sobie w ten sposób możliwość rozmieszczenia kanałów wentylacyjnych w dowolnych miejscach. Dodatkowo, wybierając odpowiednie urządzenie, może ono poza wentylacją domu, sprawować również funkcję ogrzewania i przygotowania ciepłej wody.

 

Co to jest rekuperacja i jak działa?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, połączona z odzyskaniem ciepła. Polega ona na energooszczędnej wymianie zużytego powietrza z pomieszczeń na świeże powietrze zewnętrzne. Dodatkowo, dzięki filtrom umieszczonym w rekuperatorze, nawiewane powietrze zostaje oczyszczone z dużej części zanieczyszczeń ( stopień filtracji powietrza zależy od klasy filtra).

Kompaktowa centrala grzewczo-wentylacyjna z rekuperacją i pompą ciepła Siebel Eltron LWZ 8STIEBEL ELTRON dysponuje różnorodnym asortymentem kontrolowanych domowych systemów wentylacyjnych, które niezawodnie zapewniają potrzebne świeże powietrze, a także zapewniają ogrzewanie i ciepłą wodę w szczególnie energooszczędny sposób. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb możemy wybrać odpowiedni system odprowadzania powietrza i nawiewu/wywiewu.

Najprostszym, a zarazem najbardziej opłacalnym systemem sterowania wentylacji domowej, jest system wentylacji wywiewnej. Zużyte powietrze usuwane jest z pomieszczeń poprzez kanały wentylacyjne. Odzyskaną z powietrza wywiewanego energię można wykorzystać do ogrzania powietrza nawiewanego. Jednocześnie świeże powietrze przepływa przez powstałe podciśnienie przez zewnętrzne wyloty powietrza bezpośrednio do pomieszczeń nawiewnych. W celu dostosowania ilości powietrza do naszych potrzeb, wystarczy zastosować prosty przełącznik. Mała pompa ciepła może być używana do ogrzewania ciepłej wody i jeśli to konieczne, do ogrzewania. Natomiast powietrze zewnętrzne jest zasysane w centralnym punkcie systemu nawiewu/wywiewu i rozprowadzane przez system rur do pomieszczeń. W przeciwprądowym wymienniku ciepła następuje odzyskiwanie do 90 procent ciepła z powietrza wywiewanego. Powietrze zewnętrzne jest filtrowane. Centralne systemy nawiewu i wydmuchu powietrza zapewniają bardzo wysoki poziom komfortu życia.

 

Korzyści z rekuperacji

Dzięki temu, iż wymiennik rekuperatora, odzyskuje ciepło z usuwanego z pomieszczeń powietrza, możliwe jest powtórne jego wykorzystanie. Zyskujemy ten sposób do 50 procent oszczędności w miesiącach zimowych. Drugą korzyścią z rekuperacji jest możliwość oddychania świeżym, filtrowanym i oczyszczonym powietrzem przez całą dobę, w każdym pomieszczeniu i o każdej porze roku, co przy wentylacji grawitacyjnej jest niemożliwe.

  • Nawiewane powietrze jest czyste od pyłu, kurzu i zanieczyszczeń.
  • Dodatkowo możemy aktywnie oczyszczać powietrze z bakterii i wirusów, zapachów i wilgoci
  • Zyskujemy niski poziom dwutlenku węgla i dzięki temu lepiej śpimy.
  • Możemy otwierać okna, ale nie musimy.
Kontakt w sprawie produktów:

Stiebel Eltron Polska Sp. z o.o.
tel. (22) 609 20 30
www: www.stiebel-eltron.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej...

 
Styczniowa PREMIERA Lindab

Styczniowa PREMIERA Lindab

Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej...

 
Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet