zwiń

systemy grzewcze pompy ciepła
gorące tematy


tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Chłodzenie podłogowe i ścienne

aktualizacja: 06-12-2019, 12:18 – artykuł promocyjny


Instalacje grzewcze mogą przybrać także zupełnie inną rolę. W wielu przypadkach można je dodatkowo wykorzystać w okresie letnim do chłodzenia płaszczyznowego. Sprawdź, jakie wymagania musi spełniać instalacja, aby można było chłodzić za pomocą podłogówki.

Uponor Renovis

fot.: Uponor Renovis może być zainstalowany jako system chłodzenia sufitowego

Obserwowana od kilku lat potrzeba na chłód w okresie letnim wykazuje tendencję wzrostową. Oznacza to, że bilans energetyczny budynku zmienia swój rozkład w przeciągu roku. Poprawa izolacyjności przegród sprawia, że zimą już nie potrzebujemy tak dużo energii, ale latem borykamy się z coraz większymi zyskami ciepła, które pochodzą chociażby z coraz modniejszych dużych przeszkleń w nowych domach. Trudniej nam funkcjonować, gdy temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się na mało komfortowym poziomie, dlatego coraz chętniej sięgamy po systemy chłodzące. Najczęściej jest to klimatyzacja. Jednak użytkowanie tego typu instalacji pociąga za sobą również wzrost kosztów utrzymania budynku - nawet kilkaset złotych w sezonie. Z pomocą przychodzi nam wówczas możliwość wykorzystania istniejącej instalacji na rzecz chłodzenia. 

Fot.: Rehau - połączenie wentylacji mechanicznej z gruntem pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do podgrzania/schłodzenia powietrza wewnątrz budynku.

 

Chłodzenie płaszczyznowe

 

Systemy grzewcze montowane w podłogach i ścianach nazywane są płaszczyznowymi. Ich funkcjonowanie wymaga określonych warunków, m.in. niskotemperaturowe zasilanie, odpowiednie przygotowanie podłoża oraz wybór materiałów dobrze przewodzących ciepło. W przypadku chłodzenia wydajność pompy ciepła zależy od dolnego źródła ciepła, jego temperatury i czasu wykorzystywania. Po długotrwałych upałach możemy zacząć odczuwać, że moc chłodnicza spada, gdyż grunt gromadzi w sobie ciepło, które jednak dzięki temu może być wykorzystane później do ogrzewania budynku w sezonie grzewczym. Efektem "ubocznym" jest też regeneracja dolnego źródła ciepła.

Chłodzenie podłogowe i ścienne


Chłodzenie naturalne (free-cooling) jest kilkakrotnie tańsze w eksploatacji niż standardowy układ klimatyzacji typu split, a do tego nie musimy kupować i montować następnego urządzenia (kolejne oszczędności).

 

  • z pompą ciepła

Większość gruntowych lub wodnych pomp ciepła przystosowana jest do pracy w trybie odwrotnym, czyli chłodzenia. Taka pompa powinna posiadać moduł chłodzenia pasywnego pozwalający na współpracę z ogrzewaniem płaszczyznowym lub klimakonwektorami. Eksperci wskazują, że w przypadku systemów płaszczyznowych do chłodzenie zdecydowanie lepiej sprawdza się wariant ścienny niż podłogowy. Pompa ciepła może być przy tym aktywna tzn. włączona i wtedy skraplacz i parownik zamieniają się funkcjami, czyli ciepło tłoczone jest w kierunku odwrotnym, niż w trybie ogrzewania. Drugi wariant to pompa ciepła wyłączona, a zatem realizowane jest chłodzenie pasywne nazywane też naturalnym, które pozwala korzystać z naturalnego schładzania pomieszczeń czynnikiem z dolnego źródła, oddającym ciepło do gruntu. Brak pracy pompy ciepła oznacza niemalże darmowe chłodzenie (energię pobierają jedynie pompki obiegowe).
 

Chłodzenie pasywne może obniżyć temperaturę zaledwie o kilka stopni, ale nawet taka zmiana da nam poczucie komfortu termicznego i to bez ryzyka przeciągów i zbyt mocnego wychłodzenia, jak to czasem wychodzi przy użytkowaniu klimatyzacji.
 

Chłodzenie pasywne najlepiej sprawdza się w przypadku sond pionowych, które uznawane są za najbardziej stabilne źródło ciepła dla pompy.

  • bez pompy ciepła

Mniej popularny, ale również możliwy do realizacji jest układ chłodzenia płaszczyznowego bez pompy ciepła. Wówczas konieczne jest wykorzystanie potencjału wody podziemnej na bazie wymiennika ciepła zasilanego wodą przepływającą ze studni czerpalnej do studni chłonnej (zrzutowej). Takie rozwiązanie jest jednak mniej opłacalne i wiąże się z większymi kosztami. 

 

Chłodzenie pasywne - na czym polega

 

Najkrócej mówiąc - to co nas grzeje zimą, latem nas chłodzi. Jak to możliwe?

Grunt oraz woda są naturalnymi rezerwuarami chłodu. Już na głębokości 15 metrów mamy stałą temperaturę, na którą warunki panujące na powierzchni nie mają wpływu. Temperatura w granicach 10-15oC utrzymuje się tam cały rok na stałym poziomie. Zależność tą wykorzystano w gruntowych pompach ciepła, które tłocząc powietrze o takiej temperaturze w zimie, gdy na dworze mamy znacznie chłodniej ogrzewają nasz dom, ale też latem pozwalając na schłodzenie, bo wówczas na zewnątrz jest zdecydowanie cieplej.

Chłodzenie podłogowe i ścienne

fot.: De Dietrich - pompa ciepła Alezio evolution ze zintegrowanym w obudowie 180-litrowym podgrzewaczem wody - zimą grzeje, a latem chłodzi

Pasywne systemy chłodzenia najlepiej sprawdzają się w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na chłód (dobrze izolowane, posiadające zewnętrzne rolety lub żaluzje). Przy dużym zapotrzebowaniu na chłód zaleca się połączenie chłodzenia pasywnego z chłodzeniem aktywnym.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: De Dietrich, Uponor, Rehau

Zobacz także
Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Planujesz bardziej rozbudowaną instalację, w której musisz połączyć różne... ¬ więcej...

 
Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Grupa SBS nie ustaje w podwyższaniu jakości oferowanych produktów. Świadczy... ¬ więcej...

 
Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Z końcem ubiegłego wieku ogrzewanie podłogowe uważane było za luksus i rozwiązanie... ¬ więcej...

 

All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet