Zawory kątowe, specjalne zawory kątowe. Firmy SCHELL.


gorące tematy
tagi
znajdź fachowca
intersoft

Grzejniki, podłogówka, ogrzewanie kanałowe - porównanie kosztów

aktualizacja: 22-02-2021, 12:46 – artykuł promocyjny


Porównanie dotyczy 3 najpopularniejszych sposób oddawania ciepła w domu. Zestawione koszty obejmują zakup poszczególnych typów urządzeń grzewczych oraz ich montażu, a także wskazuje na późniejsze koszty użytkowania tradycyjnych grzejników ściennych, podłogówki i grzejników kanałowych. Warto także poznać najważniejsze wady i zalety tych technik.

Grzejniki, podłogówka, ogrzewanie kanałowe - porównanie kosztówGrzejniki, podłogówka, ogrzewanie kanałowe - porównanie kosztówCANAL - grzejnik kanałowy REGULUS-system

                       fot.: SBS                                         fot.: Immergas                                        fot.: Regulus        

 

Konwekcja i promieniowanie - co jest lepsze

 

Rozważania warto zacząć od porównania dwóch procesów rozchodzenia się ciepła w pomieszczeniu, czyli konwekcji i promieniowania.

 

UWAGA! W każdym systemie grzewczym występuje i konwekcja i promieniowanie. Różny jest jednak ich udział w ogólnej ilości oddawanego ciepła.

 

Promieniowanie to proces, w którym ciało o wyższej temperaturze emituje ciepło (fala elektromagnetyczna), a ciała chłodniejsze, takie jak ściany, meble, pozostałe wyposażenie pomieszczenia, pochłaniając je ogrzewają się (podwyższają swoją temperaturę).


Konwekcja to proces, w którym wymiennik grzejnika odbiera ciepło od czynnika grzejnego przepływającego przez wężownicę, a stykające się z nim powietrze nagrzewa się (odbiera ciepło). Ciepłe powietrze ma mniejszą gęstość, czyli jest lżejsze, dzięki czemu w naturalny sposób unosi się do góry i rozchodzi po pomieszczeniu. Podgrzane powietrze przepływające przez grzejnik wytwarza podciśnienie, dzięki czemu w to miejsce zasysane są nowe jego masy.
 

Jeśli grzejnik konwekcyjny wyposażony jest dodatkowo w wentylator to mamy do czynienia z konwekcją wymuszoną (napędzaną mechanicznie).

 

Radiacja, czyli emitowanie ciepła przez źródła zasilane prądem elektrycznym, to kolejna technologia, o której warto wspomnieć. Dzięki niej ciepło rozchodzi się równo i miarowo na całe pomieszczenie, przypominając w tym naturalne ogrzewanie słoneczne. Ogrzane powietrze nie ucieka do góry, dlatego idealnie sprawdza się w pomieszczeniach wysokich. Radiacja łączy wszystkie zalety promieniowania cieplnego i naturalnej konwekcji.

 

PODSUMOWANIE: Grzejniki oddają ciepło głównie na drodze konwekcji, czyli ruchu ogrzanego powietrza, a podłogówka przekazuje ciepło w największej mierze przez promieniowanie.


Co jest lepsze z punktu widzenia naszego zdrowia?

W pomieszczeniach ogrzewanych "przez podłogę" uzyskujemy optymalny rozkład pionowy temperatury, czyli ciepło w nogi, a wyżej chłodniej. Grzejniki działają odwrotnie, tzn. że najcieplej nam jest na poziomie górnych części ciała, a im niżej tym chłodniej.


Często łączy się różne systemy grzewcze w jednym domu - zwłaszcza dwukondygnacyjnym. Do sypialni lepiej sprawdzają się grzejniki, a w łazienkach, w kuchni i pokojach dziennych - systemy umieszczone w podłodze.

Podłogówka w domu - możliwości wykorzystania

fot.: Uponor Smatrix Pulse to system kontrolowania temperatury w  pomieszczeniu, który idealnie dopasowujące się do potrzeb i nawyków grzewczych mieszkańców domu

 

Grzejniki, podłogówka, ogrzewanie kanałowe - zalety i wady

 

PODŁOGÓWKA

 • tak emitowane ciepło odbieramy całym ciałem
 • powietrze może być nieco chłodniejsze - zwykle o 1-2 stopnie - co oznacza oszczędności, ok. 6% mniej zużytej energii
 • długo utrzymuje ciepło (elementem grzewczym jest w zasadzie cała podłoga)
 • znacznie słabszy ruch powietrza, czyli mniej kurzu unoszonego w powietrzu, a więc idealna dla alergików
 • duża powierzchnia grzewcza oznacza długie oczekiwanie na regulację temperatury (zmiana temperatury o 1°C trwa nawet 3-4 godziny)
 • działa poprzez radiację - najpierw nagrzewa się nawierzchnia podłogowa, która następnie przekazuje ciepło do otoczenia

Grzejniki, podłogówka, ogrzewanie kanałowe - porównanie kosztów

fot.: Pipelife

GRZEJNIKI

 • szybkie nagrzanie pomieszczenia i szybkie ograniczenie ogrzewania, gdy przestaje być ono potrzebne - mała bezwładność
 • łatwo nimi sterować
 • rozkład pionowy temperatury jest mniej korzystny dla naszego zdrowia

Grzejniki, podłogówka, ogrzewanie kanałowe - porównanie kosztówInstal-Projekt - grzejnik BELTIGrzejnik SAVANA

    fot.: Regulus-System                  fot.: Instal-Projekt                           fot.: Vetto - SAVANA          
         

 • Zwykłe grzejniki płytowe należą do najtańszych odbiorników ciepła, jednak designerskie modele dekoracyjne, które są niczym dzieła sztuki, to już znaczny wydatek.

Grzejnik Etna 2Grzejnik dekoracyjny Lucal

fot.: Imers - grzejnik Etna 2                                                        fot.: Brem - grzejnik Lucal

 


GRZEJNIKI KANAŁOWE

 • ograniczają zjawisko nawiewania chłodnego powietrza do wnętrza pomieszczenia i niweluje negatywny wpływ mniej szczelnych przegród na cyrkulację powietrza ciepłego w ogrzewanym wnętrzu
 • równomierny rozkład temperatury
 • korzystny wpływ na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu
 • działają na zasadzie konwekcji, a efekt grzewczy jest odczuwalny natychmiast po uruchomieniu
 • brak efektu zaparowanych szyb w domu (dzięki konwekcji)
 • może pełnić również rolę systemu chłodzącego

Grzejniki, podłogówka, ogrzewanie kanałowe - porównanie kosztów

fot.: Jaga

Verano

fot.: Verano

 

NAJCZĘSTSZE PYTANIA:


Jednym z głównych punktów spornych na temat podłogówki i systemów grzejnikowych oraz rynien grzewczych jest kwestia estetyki i możliwości oraz ograniczeń aranżacyjnych. 


Obalamy mity na temat ogrzewania podłogowegoNajmniej korzystny układ to tradycyjne grzejniki ścienne, które zajmują przestrzeń oraz powinny być montowane pod oknem, aby pracowały najbardziej efektywnie (brak dowolności inwestora). W przypadku podłogówki instalacja jest całkowicie niewidoczna, ale mamy ograniczenia dotyczące wyboru materiałów wykończeniowych na podłogę. Musimy postawić na te dobrze przewodzące ciepło - płytki, kamień, panele i wykładziny przystosowane do montażu na ogrzewaniu podłogowym. Przy grzejnikach kanałowych mamy co prawda widoczne kartki maskujące (przy dobrze dobranym modelu mogą one stanowić nawet swego rodzaju ozdobę), ale wykończenie podłogi może być dowolne/każde. Obecność rynien powoduje z kolei konieczność konserwacji i czyszczenia (przynajmniej raz na sezon), a podłogówka zatopiona w posadzce nie wymaga żadnych działań z naszej strony, nie przeszkadza także w myciu podłóg.


fot.: Rehau

 


Polecamy >> Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny

 

Ogrzewanie podłogowe i kanałowe schowane jest w podłodze. Czym różnią się ich wymagania instalacyjne?


Systemy podłogowe wymagają odpowiedniego przygotowania podłoża, dlatego najlepiej wykonać je na etapie posadzek lub generalnego remontu. Przerobienie instalacji z typowych grzejników na ogrzewanie ukryte w podłodze wiąże się z dużym nakładem prac. Podłogówka wymaga wykonania izolacji stropu oraz wylewki jastrychowej, w której zatapia się wodną instalację rurową. Grzejniki kanałowe muszą być umieszczone w wannie wkutej w stropie, którego grubość nie może być mniejsza niż 8-10 cm, co również związane jest z koniecznością montażu we wczesnej fazie wykończenia.

Systemy podłogowe - rury Diamond

fot.: Diamond

Ogrzewanie podłogowe jest łatwiejsze do wykonania w modernizowanym budynku niż ogrzewanie kanałowe. Szczególnie polecane jest wówczas w wariancie elektrycznych mat grzewczych, które można rozprowadzić bez kucia posadzek. Trzeba pamiętać jedynie o przygotowaniu instalacji elektrycznej, w której należy wykonać kanał na dwie rurki do umieszczenia przewodu z czujnikiem oraz końcówki kabla zasilającego doprowadzone do puszki elektrycznej. Należy również przygotować otwór z puszką podtynkową pod termoregulator.

ogrzewanie podłogowe Elektra

fot.: Elektra - grzejne przewody elektryczne

Elektryczne systemy grzejne Fenix

fot.: Elektryczne systemy grzejne FenixSprawdź także >> Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe do istniejącej instalacji

 

Ile kosztuje podłogówka, ogrzewanie kanałowe i grzejniki

 

Koszty to jeden z czynników, który może skutecznie zniechęcić lub przekonać do danego rozwiązania (mimo jego wielu wad). Trzeba jednak pamiętać, że koszty należy rozumieć dwojako. Po pierwsze są to ceny zakupu urządzeń i prac montażowych, a po drugie (ważniejsze) dotyczą późniejszych kosztów użytkowania (koszty długoterminowe). Drugie kryterium to najczęściej wygodna obsługa i komfort domowników.
 

Techniki grzewcze i ich cechy
Grzejniki Podłogówka Ogrzewanie kanałowe
Ceny urządzeń grzewczych
 • grzejnik płytowy - 200-400 zł za sztukę
 • grzejnik żeberkowy - 200-300 zł (10 żeberek)
 • grzejnik drabinkowy - od 300 zł
 • grzejnik dekoracyjny od 600 zł

WODNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE

 • 100-200 zł/m2 za materiał+robocizna
 • droga armatura hydrauliczna, np. rozdzielacze, szafki instalacyjne itp.

ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE

 • maty: 150-450 zł (maty mają różna wielkość i moc)
 • przewody: od 30 zł/m
 • od 1000 zł za typowy grzejnik z korytkiem i maskownicą
 • +70% ceny dla grzejników z wentylatorem
 • dodatkowo można dokupić podest posezonowy, czyli maskownicę wanny na okres letni
Koszty montażu
 • dodatkowe głowice - ok. 100 zł/szt
 • każdy punkt przyłączeniowy (prace hydrauliczne) - od 100 do 200 zł
 • od 30 zł/m2
 • dodatkowe regulatory, akcesoria montażowe i czujniki
 • najwyższy koszt montażu w porównaniu z pozostałymi technikami (dość nowa technologia)
Koszty użytkowania
 • koszt źródła ciepła - gaz, olej, paliwa stałe
 • największe straty ciepła
 • niższa temperatura czynnika grzewczego - niższy koszt ogrzewania: ok 12% mniejsze zużycie energii niż w przypadku grzejników
 • możliwość stosowania przy ekologicznych źródłach ciepła, np. z pompą ciepła
 • Większe zużycie energii w porównaniu z podłogówką
 • mała bezwładność cieplna, grzejniki szybko reagują na zmianę temperatury we wnętrzu, szybko nagrzewają pomieszczenie zużycie energii
UWAGI
 • Za grzejniki wykonane w dowolnym kolorze trzeba dopłacić ok. 30%
 • designerskie modele grzejników dekoracyjnych mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych
 • Ogrzewanie podłogowe może być wodne lub elektryczne. W przypadku domów remontowanych poleca się wariant elektrycznych mat lub kabli, których montaż jest mniej inwazyjny, ale użytkowanie zazwyczaj droższe.
 • W podłogówce elektrycznej oszczędniejsze są kable samoregulujące, dzięki którym moc grzania dostosowana jest panujących warunków. W takim przypadku w domu nie ma potrzeby posiadania kotła.
 • brak efektu ciepłej podłogi
 • kratki wentylacyjne stanowią widoczny element instalacji i ich wybór w dużej mierze wpływa na koszt grzejników (materiał, wzór)
 • Instalacja powinna być zaplanowana już na etapie projektu budowlanego. Oczywiście można pokusić się o montaż w istniejących już budynkach, jednak trzeba się liczyć z wieloma przeróbkami i znacznym wzrostem kosztów.
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Immergas, Diamond, Rehau, Uponor, Fenix, Vetto, Elektra, Instal-Projekt, Pipelife, SBS, Verano, Jaga, Regulus, Brem, Imers


Zobacz także
Magazynowanie wody, paliw oraz innych chemikaliów i olejów - zbiorniki od Dehoust

Magazynowanie wody, paliw oraz innych chemikaliów i olejów - zbiorniki od Dehoust

Dehoust Polska oferuje wiele rozwiązań z zakresu magazynowania olejów opałowych... ¬ więcej...

 
Kotwy chemiczne i mechaniczne - jak dobrać kotwę?

Kotwy chemiczne i mechaniczne - jak dobrać kotwę?

Istnieją dwa typy kotew: kotwy chemiczne i mechaniczne. Kotwy chemiczne wykorzystują... ¬ więcej...

 
Podatek od deszczu - od kiedy, kto i ile zapłaci opłaty deszczowej

Podatek od deszczu - od kiedy, kto i ile zapłaci opłaty deszczowej

Na podstawie ustawy o Prawie wodnym w naszym kraju obowiązuje podatek od deszczu.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet