gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Co wpływa na efektywność pompy ciepła

aktualizacja: 04-10-2021, 07:50 – artykuł promocyjny


Każda instalacja, aby była ekonomiczna i ekologiczna musi być dopasowana do potrzeb. Wydajna praca urządzeń to także świadomość inwestora, co posiada i jak to wykorzystać. Aby tak się jednak stało, wiele czynników musi ze sobą współgrać. Odpowiednie dobranie instalacji to także dopasowanie poszczególnych podzespołów oraz starannie wyliczone zapotrzebowanie na ciepło.

 

Najważniejsze - moc

 

Każdy inwestor powinien zasięgnąć rady specjalisty z danej branży, aby dostać fachową pomoc przy szacowaniu mocy źródła ciepła. Dotyczy to każdej instalacji, ale pompy ciepła wymagają w tym zakresie szczególnego traktowania. Trzeba też pamiętać, że tylko prawidłowe dopasowanie mocy pompy ciepła do zapotrzebowania obiektu na ciepło wpływa na żywotność i awaryjność systemu.

  • Niedowymiarowanie urządzenia może przyczynić się do zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych i/lub niedogrzania budynku, a w przypadku pomp gruntowych nawet do wymrożenia dolnego źródła ciepła.
  • Urządzenia o większej wydajności generują niepotrzebne koszty, dlatego taki krok jest nieuzasadniony

    - Przewymiarowanie pompy gruntowej spowoduje nie tylko zwiększenie kosztów inwestycyjnych, ale także krótsze cykle pracy urządzenia w trakcie użytkowania, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie systemu.

    - W przypadku pomp powietrznych podstawowa kwestia, o której należy dodatkowo pamiętać to uzależnienie jej działania od warunków zewnętrznych, ponieważ wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz efektywność każdej powietrznej pompy ciepła maleje. Najzimniejsze dni stanowią tylko kilka dni w roku, więc dodatkowe wsparcie systemu musi pokryć jedynie niewielką część rocznego zapotrzebowania budynku na ciepło. Podsumowując roczny koszt eksploatacji systemu, w którym działa wyłącznie przewymiarowana powietrzna pompa ciepła będzie podobny lub nawet wyższy, niż w przypadku pracy urządzenia wspomaganego grzałką elektryczną lub kotłem.

 

Jest jednak jeszcze wiele innych czynników wpływających na właściwe funkcjonowanie i wydajność całego systemu. Oto one:

 

Istotna rola współczynnika COP

 

Jednym z najważniejszych parametrów dla pomp ciepła jest właśnie współczynnik COP. Wybierając pompę ciepła warto zapoznać się z definicją i zakresem tego miernika efektywności. Jako stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy ciepła, a niezbędną do napędu sprężarki, mocą elektryczną określa zużycie energii, na które musimy się przygotować.

 

Im wyższy COP, tym uzyskanie tej samej ilości ciepła wymaga mniejszego nakładu w postaci energii elektrycznej, za którą płacimy, a więc pompa działa efektywniej.

 

COP jest wartością zmienną zależną od warunków eksploatacyjnych, m.in. od zmian temperatury wody w instalacji, dlatego też należy porównywać wartości COP pomp ciepła określone dla tych samych warunków pracy. Ogromne znaczenie dla wartości COP ma różnica temperatury pomiędzy źródłem dolnym i górnym. Gdy ona maleje, rośnie COP.
 

Współczynnik COP dla pomp ciepła

Współczynnik COP wyznaczany jest laboratoryjnie w ściśle określonych warunkach

 

Elementy pompy ciepła i ich wpływ na efektywność energetyczną

 

Istotną funkcję w określaniu efektywności systemu grzewczego odgrywa instalacja odbierająca ciepło z pompy ciepła. Dotyczy to przede wszystkim projektowanej temperatury zasilania instalacji wewnętrznej. Od dawna wiadomo, że w takim układzie najlepiej sprawdzają się systemy ogrzewania płaszczyznowego - podłogowe lub ścienne.

 

Efektywność jest najwyższa, gdy system ogrzewania budynku jest niskotemperaturowy.

 

Drugi aspekt to przygotowanie c.w.u. Ważne by o tym pamiętać i dostosować wybrany system do działania pompy ciepła. Niezbędna do tego jest odpowiednio duża powierzchnia wężownicy zasobnika c.w.u., pojemność samego podgrzewacza oraz nastawy temperatury. Ogromne znaczenie ma również konstrukcja i odpowiedni dobór dolnego źródła pompy ciepła – zarówno powietrznej, jak i gruntowej, oraz komponenty zastosowane w układzie termodynamicznym urządzenia.

 

Wydajność w niskich temperaturach

 

Technologie pomp ciepła są stale rozwijane, co ma przełożenie również w jakości ich pracy i dostosowania do wielu warunków. Coraz bardziej wydajne i praktyczne podzespoły pozwalają na efektywną pracę w niskich temperaturach, a nowoczesne konstrukcje doskonale radzą sobie nawet podczas Pompa ciepła - wydajność w niskich temperaturachmrozów sięgających do -20oC. W przypadku pomp geotermalnych istotna jest temperatura gruntu, a ta z kolei jest względnie niezmienna w okresie całego roku. Nieco inaczej jest w przypadku pomp powietrznych. W ich działaniu spadek temperatury na zewnątrz powoduje obniżenie mocy każdego urządzenia. Co w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych może doprowadzić do sytuacji, w której samodzielna praca nie zapewni pełnej kompensacji strat ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. Dlatego w powietrznych pompach ciepła zaleca się stosowania wspomagania elektrycznego w postaci grzałki lub hydraulicznie za pomocą kotła.

 

Warto dodać, że dostępne na rynku urządzenia marek De Dietrich oraz Sofath są wyposażone w funkcję chłodzenia, zapewniając użytkownikom pełen komfort wewnątrz budynku z wykorzystaniem klimakonwektorów, bądź odpowiednio zabezpieczonej podłogowej instalacji grzewczej.

 

 

Energia dopasowana do potrzeb

 

Wszystkie powietrzne pompy ciepła marki De Dietrich i Sofath wyposażone są w sprężarkę inwerterową. System ten oraz zintegrowany moduł regulacji pozwala pompie ciepła na dostosowanie swojej mocy do aktualnych potrzeb mieszkańców. W okresie, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest wysokie urządzenie wykorzystuje nawet do 110% swojej mocy, kiedy zaś zapotrzebowanie jest zmniejszone, do 30% maleje również stopień wykorzystania mocy powietrznej pompy ciepła.


 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet