Zawory kątowe, specjalne zawory kątowe. Firmy SCHELL.


gorące tematy
tagi
znajdź fachowca
intersoft

Czym zastąpić węgiel - modernizacja instalacji grzewczej

aktualizacja: 17-09-2021, 07:42 – artykuł promocyjny


Zastępowanie węgla innymi źródłami energii ma na celu ograniczenie degradacji środowiska. Są to działania proekologiczne podejmowane przez rząd i wynikające z polityki wspólnoty europejskiej, a więc nie można ich uniknąć. Całkowity zakaz palenia w domowych kotłowniach węglem, a także drewnem, zwłaszcza w miejscowościach dotkniętych problemem smogu wymusza na nas knieczność poszukiwania alternatywy dla czarnego złota, czyli węgla.

 

Węgiel a biomasa lub ekogorszek

 

Węgiel jest surowcem o bardzo negatywnym wpływie na jakość powietrza, dlatego musimy zastąpić go bardziej ekologicznym źródłem energii. Najmniejsze zmiany w system grzewczy czekają nas przy wyborze biomasy lub ekogroszku. Dalej pozostaniem przy spalaniu paliw stałych, łatwo dostosujemy istniejącą instalację i kotłownię do nowych wymagań. Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie pośrednie, zwłaszcza w przypadku ekogroszku, który dalej jest węglem tylko podlegającym określonym normom, dzięki którym jego spalanie jest nieco bardziej neutralne dla atmosfery. 

Wydajny piec KORAL 10 kW z ECODESIGN

fot.: Zębiec - kocioł c.o. na ekogroszek KORAL

 

UWAGA! Jeśli obecny kocioł weglowy jest w dobrym stanie, a chcemy by nasze ogrzewanie nie zatruwało środowiska, możemy zdecydować się na montaż palinka na ekologiczne paliwa. Taką decyzję zawsze należy poprzedzić konsultacją ze specjalistą.

 

fot.: ORTE - palniki na pellet

 

Węgiel a gaz

 

Dużą konkurencyjnością w stosunku do węgla może wykazać się inne paliwo kopalne — gaz ziemny. Spalanie tego paliwa jest znacznie bardziej przyjazne środowisku, a użytkowanie samej instalacji jest znacznie wygodniejsze. Po pierwsze, jeśli zdecydujemy się na zasilanie gazem z sieci, możemy zrezygnować z kotłowni — wystarczy wówczas przestrzeń na kocioł, który obecnie ma dość kompaktową budowę.
 

Najkorzystniej wychodzi zakup kompletnego nowoczesnego kondensacyjnego kotła gazowego, który pracuje z dużą sprawnością. W niedługim czasie może nam to zrekompensować nieco większy nakład inwestycyjny na taką instalację.

gazowy kocioł pulsacyjny PULSATORgazowy kocioł pulsacyjny PULSATOR

fot.: Auer - gazowy kocioł pulsacyjny PULSATOR to najbardziej ekologiczne urządzenie gazowe (dla kotła o mocy 20kW emisja 10mg NOx/kWh). Doskonale współpracuje z alternatywnymi źródłami ciepła i może być zasilany zarówno gazem ziemnym jak i LPG

Nieco więcej formalności czeka nas, gdy musimy przerobić istniejącą instalację na gaz z butli. Wówczas konieczne jest wydzierżawienie lub zakup zbiornika, przygotowanie jego osadzenia na gruncie na działce (zgodnie z przepisami) oraz dostosowanie domowej instalacji grzewczej do tej gazowej.
 

Instalacja zbiornika LPG na działce wymaga wykonania następujących działań:

  • przygotowanie niezbędnej dokumentacji i projektu instalacji zbiornikowej, czyli zewnętrznej i wewnętrznej (potrzebna jest aktualna mapa geodezyjna)
  • zgłoszenie i uzyskanie pozwolenia na budowę (należy się udać do odpowiedniego dla miejsca inwestycji Starostwa Powiatowego)
  • wykonanie wykopu pod instalację i budowa fundamentu pod zbiornik - w przypadku najpopularniejszego zbiornika 2700l w wersji naziemnej trzeba zachować odległość 3m od budynku, 5m od granicy działki budowlanej oraz 5m od wszelakich otworów np. studzienki kanalizacji deszczowej
  • wykonanie instalacji zewnętrznej w standardzie do 10mb i posadowienie zbiornika gazowego przydomowego
  • instalacja i aktywacja zbiornika
  • zatankowanie zbiornika na gaz
  • zgłoszenie wykonanej instalacji zbiornikowej do odbioru końcowego przez Urząd Dozoru Technicznego (odbiór w ruchu)
  • zobacz więcej na temat >> domowej instalacji gazowej

 

Zmiana kotła a konieczność wymiany grzejników

 

Typowa instalacja na węgiel generowała wysokie temperatury, dlatego odbiorniki ciepła były przygotowane na wodę o temperaturze 80°C na zasilaniu i 60°C na powrocie. W instalacji gazowej, nazywanej niskotemperaturową, zaleca się utrzymywanie temperatury wody nie wyższej niż 55°C, dzięki czemu możemy korzystać z walorów kondensacji pary wodnej, czego efektem jest odzyskiwanie tak zwanego ciepła utajonego. Zmiana tych parametrów powoduje, że grzejniki zaprojektowane do ogrzewania zasilanego wysokimi temperaturami są mniej wydajne przy niskich temperaturach. Jednak, trzeba mieć na uwadze również fakt, że modernizacji ogrzewania często towarzyszy również ocieplenie domu i zmniejszenie jego zapotrzebowania na ciepło. W innym wypadku warto pomyśleć o wymianie grzejników na większe, aby w pełni korzystać z potencjału kotła kondensacyjnego, zwłaszcza jeśli grzejniki są stare i słabej jakości.

 

Częściej lepszym rozwiązaniem okazuje się inwestycja w system sterowania. Regulatory temperatury są w stanie przynieść spore oszczędności na ogrzewaniu, a do tego przyczyniają się do zmniejszenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. 

fot.: Salus - system sterowania ogrzewaniem Smart Home

 

WAŻNE - zgłoś, czym ogrzewasz dom

 Deklaracja o źródłach ciepła - obowiązek dla każdego właściciela domu jednorodzinnego od 1 lipca 2021 roku


 

Węgiel a pompa ciepła

 

Węgiel w porównaniu z pompą ciepła wypada bardzo niekorzystnie, jeśli za kryterium przyjmiemy sobie wpływ na środowisko oraz komfort obsługi, ale w przypadku porównania kosztów montażu i eksploatacji na atrakcyjności traci pompa ciepła.

grutowa pompa ciepła Gamet Maxima

fot.: Galmet

Wymieniając kocioł węglowy na pompę ciepła, musimy przygotować się na dużą rewolucję w domu. Przede wszystkim musimy pomyśleć o nowych — niskotemperaturowych odbiornikach ciepła. Tradycyjne grzejniki wodne, które idealnie sprawdzały się przy ogrzewaniu węglowym, teraz nie zdadzą egzaminu. Konieczne jest zainwestowanie albo w ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, ścienne, sufitowe) albo w nowoczesne grzejniki wyposażone w wentylatory. Trzeba również pamiętać, że pompy ciepła występują w różnych technologiach i to one w dużej mierze decydują o zakresie zmian, na jakie musimy się przyszykować.

fot.: Pompa ciepła powietrze woda HKS Lazar

Zobacz wszystkie szczegóły >> Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła

 

Dom bez kotłowni, dom bez spalin...

 

Decydując się na pompę ciepła, zyskujemy dodatkowy komfort. Przede wszystkim w projekcie domu nie musimy uwzględniać pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię oraz komina do odprowadzania spalin. Dzięki temu koszty wybudowania domu obniżają się, a my zyskujemy dodatkową przestrzeń użytkową. Maleje też ryzyko awarii, błędów montażowych związanych z budową komina.

IMMERGAS - V MaiorIMMERGAS - Victrix Tera

fot.: Immergas - kotły gazowe najnowszej generacji możemy z powodzeniem wkompomować w dowolne miejsce w domu

 

Jakie ogrzewanie do starego domu?

 

Budując nowy dom, znacznie chętniej inwestujemy w nowoczesne systemy grzewcze. W przypadku modernizacji użytkowanych już budynków mamy większe opory co do wdrażania nowych technologii. Jednak nasze otoczenie wymaga stawiania pewnych kroków również w zakresie przebudowy istniejących instalacji. Unowocześnienie obejmuje większy zakres prac niż tylko wymiana kotła, gdyż konieczne jest dostosowanie całego systemu do nowych warunków. Dotyczy to zatem rur, odbiorników ciepła oraz systemów wspomagających, np. pomp cyrkulacyjnych, czy systemów sterowania ogrzewaniem. Konieczne jest wówczas kompleksowe podejście i generalny remont. Warto o tym pamiętać decydując się na adaptację starego budynku.

 

Może zainteresuje Cię również >> Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe do istniejącej instalacji

 

Co jest tańsze

 

Częstym kryterium pomagającym nam podjąć decyzję jest oczywiście koszt. W pierwszej kolejności analizujemy koszt związany z zakupem urządzeń do modernizacji. Po drugie — i ważniejsze — jest to, ile będzie nas kosztować użytkowanie takiej instalacji. Jeśli chodzi o wymianę źródła ciepła, to kocioł gazowy będzie tańszy niż pompa ciepła, ale w kosztach użytkowania możemy liczyć na odwrotny bilans. Najmniej kapitałochłonne są kotły na paliwa stałe, zarówno pod kątem inwestycyjnym, jak też i użytkowania.

Porównanie dotyczy nowego budynku o pow. 120m2, w którym mieszka 4 osoby

Porównanie kosztów ogrzewania dla różnych źródeł

źródło: galmet.com.pl

 

WAŻNE! Warto pamiętać, że inwestycja w ekologiczne źródła może być korzystniejsza ze względu na możliwość otrzymania sporej dotacji. Można skorzystać z programów państwowych jak "Czyste powietrze" lub szerokiej oferty lokalnych inicjatyw.Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Salus, Immergas, Orte, Auer, HKS Lazar, Galmet, Zębiec


Zobacz także
Magazynowanie wody, paliw oraz innych chemikaliów i olejów - zbiorniki od Dehoust

Magazynowanie wody, paliw oraz innych chemikaliów i olejów - zbiorniki od Dehoust

Dehoust Polska oferuje wiele rozwiązań z zakresu magazynowania olejów opałowych... ¬ więcej...

 
Kotwy chemiczne i mechaniczne - jak dobrać kotwę?

Kotwy chemiczne i mechaniczne - jak dobrać kotwę?

Istnieją dwa typy kotew: kotwy chemiczne i mechaniczne. Kotwy chemiczne wykorzystują... ¬ więcej...

 
Podatek od deszczu - od kiedy, kto i ile zapłaci opłaty deszczowej

Podatek od deszczu - od kiedy, kto i ile zapłaci opłaty deszczowej

Na podstawie ustawy o Prawie wodnym w naszym kraju obowiązuje podatek od deszczu.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet