gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-systemglen dimplex logo
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 Immergas

polecamy

Junkers - patron


Kocioł gazowy - jaki wybrać, rodzaje, technologie

aktualizacja: 06-05-2022, 05:37 – artykuł promocyjny


Ogrzewanie gazowe charakteryzuje się niską emisją szkodliwych dla środowiska substancji, przez co uważane jest za ekologiczne, nie brudzi nam domu oraz jest łatwe w obsłudze pozwalając jednocześnie na precyzyjne ustawienie temperatury. Decydując się na tego typu system grzewczy w domu warto poznać dostępne na rynku rodzaje kotłów gazowych i wybrać model spełniający wszystkie nasze oczekiwania.

 

Kocioł gazowy - podział, technologie, najpopularniejsze modele

 

Kotły gazowe należą do popularnych urządzeń grzewczych, a technika ich produkcji wciąż się rozwija, dzięki czemu na rynku ciągle pojawiają się nowe technologie. Poniżej prezentujemy podział kotłów zasilanych gazem.

Ze względu na sposób montażu:

 • stojące
 • wiszące


Kotły można montować w specjalnie d tego celu przeznaczonych pomieszczeniach, czyli kotłowniach lub w dowolnym innym pomieszczeniu spełniającym wymagania stawiane instalacji gazowej. Do tego są to urządzenia o dość kompaktowej budowie, dlatego doskonale wkomponują się nawet w zabudowę meblową. Modele wiszące są nieco droższe i bardziej podatne na awarie, ale w małych domach i mieszkaniach pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Z kolei kotły stojące co prawda zajmują więcej miejsca, ale są bardzo trwałe (posiadają żeliwny wymiennik ciepła).

fot.: Bosch-Junkers - wiszący gazowy kocioł kondensacyjny Bosch Condens 7000i


Ze względu na budowę komory spalania, sposób pobierania powietrza do spalania oraz sposób odprowadzania spalin:

 • kotły z otwartą komorą spalania (pobierają tlen z pomieszczenia)
 • kotły z zamkniętą komorą spalania (pobierają tlen z zewnątrz)


Sposób dostarczenia powietrza bogatego w tlen potrzebnego do procesu spalania stanowi bardzo ważny aspekt kotła gazowego. Kotły z zamkniętą komorą spalania są znacznie bezpieczniejsze i stawiają przed inwestorem mniejsze wymagania w zakresie montażu. Otwarta komora spalania jest już coraz rzadziej wybieranym rozwiązaniem. Modele z zamkniętą komorą spalania, nazywane też turbo, spełniają wymagania budownictwa energooszczędnego i takie się zaleca przy modernizacji lub zakupie nowoczesnego systemu grzewczego.

fot.: Buderus - kocioł Logamax plus GB122K


Ze względu na sposób działania:

 • tradycyjne
 • kondensacyjne
 • pulsacyjne
 • z możliwością pracy w kaskadzie


Kotły tradycyjne i kondensacyjne wyglądają tak samo i pełnią te same funkcje. Jedyną różnicą jest tu sprawność, która przekłada się na zużycie paliwa. Kotły kondensacyjne są znacznie droższe, ale zużywają mniej paliwa. Dzieje się to za sprawą spalin (produkt uboczny spalania), które powracając z instalacji ogrzewają wodę w wymienniku.

Kotły kondensacyjne - zasada działania

fot.: Wolf - technika kondensacyjna pozwala zaoszczędzić nawet do 30% na ogrzewaniu

Kotły kondensacyjne mają zawsze zamkniętą komorę spalania, a modele tradycyjne najczęściej dostępne są w wersji z otwartą komorą spalania. Jeszcze bardziej zaawansowaną technologię kondensacji reprezentują kotły pulsacyjne, w których zamiast tradycyjnego palnika zastosowano komorę spalania, do której zostaje doprowadzona mieszanka gazowo-powietrzna. Niektóre kotły można łączyć ze sobą (zwiększać ich łączną moc) tworząc tzw. kaskady.

Modyfikacje związane z wymianą kotła

fot.: Immergas - NIKE STAR 24 kocioł tradycyjny z otwartą komorą spalania oraz kondensacyjny kocioł gazowy MCR Home od De Dietrich

fot.: Auer - kocioł pulsacyjny PULSATOR o mocy 20 kW


Ze względu na pełnione funkcje:

 • jednofunkcyjne (ogrzewanie domu)
 • dwufunkcyjne (ogrzewanie domu i c.w.u.)


Kocioł jednofunkcyjny dedykowany jest do podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania, podczas gdy model dwufunkcyjny odpowiada także za przygotowanie ciepłej wody użytkowej w przepływowym wymienniku. Co prawda istnieje możliwość dokupienia zasobnika c.w.u. również do kotła jednofunkcyjnego, ale nadal jest to kocioł jednofunkcyjny. Takie rozwiązanie sprawdza się głównie w domach o dość dużej powierzchni, gdyż kocioł dwufunkcyjny nie jest w stanie zagwarantować komfortowej temperatury łącznie z szybkim dostępem do ciepłej wody (kocioł dwufunkcyjny przełącza się na podgrzewanie wody dopiero po odkręceniu kranu z ciepłą wodą).


Ze względu na sposób produkcji c.w.u.:

 • z możliwością podłączenia zasobnika c.w.u.
 • przepływowe
 • z wbudowanym zasobnikiem

 

Bardzo ważne jest, aby przy wyborze określić, czy nasz kocioł ma być dedykowany jedynie do ogrzewania domu, czy także wody. Zawsze można bowiem  w razie potrzeby rozbudować jego funkcje jeśli wybierzemy odpowiedni model.
 


Ze względu na sposób sterowania:

 

 • bez automatyki
 • z automatyką

 

Automatyka kotła grzewczego to zestaw urządzeń pozwalających na sterowanie pracą kotła (dostosowania jego pracy do aktualnych potrzeb). Dotyczy to zarówno zarządzania w miejscu montażu urządzenia grzewczego, jak również zdalnie z wykorzystaniem aplikacji i urządzeń mobilnych. Kupując kocioł przedstawiciel handlowy przedstawi nam także ofertę urządzeń sterujących - warto zapoznać się z nowoczesnymi możliwościami, gdyż oprócz komfortu możemy również zoptymalizować pracę kotła, co wpłynie na niższe rachunki za gaz.

 

Obecnie najbardziej ekonomiczne są kotły kondensacyjne. Tego typu urządzenia spełniają wysokie wymagania dotyczące wpływu na środowisko i są rekomendowane m.in. w ramach rządowego programu dotacji "Czyste powietrze".

 

Istotnym kryterium doboru kotła jest także jego moc. Trzeba pamiętać, że aby kocioł pracował wydajnie musi mieć ściśle określoną przez projekt moc grzewczą - zawyżenie lub niedomiarowanie kotła generuje straty i obciąża instalację skracając jej żywotność. Moc urządzenia grzewczego (bez względu na rodzaj paliwa) musi odpowiadać faktycznemu zapotrzebowaniu na ciepło wynikającemu z powierzchni budynku oraz ilości osób w gospodarstwie domowym. W projekcie domu określona jest ta wartość, a przy pracach modernizacyjnych należy skorzystać z porady fachowca. Najczęściej moc grzewcza kotłów gazowych dedykowanych do domu jednorodzinnego to 15-24 kW (kotły jednofunkcyjne) oraz 17- 27 kW (modele dwufunkcyjne).


     WAŻNE!                                                                                                                                                                               

Coraz częściej wykorzystuje się instalacje hybrydowe, czyli czerpiące energię z różnych źródeł. Ideą tego rozwiązania jest stopniowe wprowadzanie systemów alternatywnych (tzw. odnawialnych źródeł energii). Kocioł gazowy idealnie pasuje do tego typu instalacji. Można zastosować na przykład hybrydę z ogrzewaniem na gaz i ciepłą wodą z kolektorów słonecznych. Wybierając kocioł gazowy warto dopytać sprzedawcę, czy w danym modelu istnieje taka możliwość. 

 

Kocioł gazowy - jaki kupić

 

Decydując się na kocioł gazowy musimy najpierw ustalić interesujący nas typ, a następnie wybrać sprawdzonego producenta. Do największych producentów kotłów gazowych należą: Bosch-Junkers, Buderus, Immergas, De Dietrich, Auer.


 

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Bosch-Junkers, Wolf, Buderus, Immergas, De Dietrich

Zobacz także
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
Jak zabezpieczyć instalację c.o. przed korozją?

Jak zabezpieczyć instalację c.o. przed korozją?

Korozja jest właściwie w każdej instalacji, niezależnie jakie będzie źródło... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet