zwiń


gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Prawidłowa temperatura powietrza w domu i mieszkaniu

aktualizacja: 02-05-2019, 06:11 – artykuł promocyjny


Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych ma wpływ na nasze zdrowie, koncentrację, ale także pozwala efektywnie zarządzać energią cieplną w domu i ograniczać jej zużycia. Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę, ale można przyjąć pewne standardy za uniwersalne i warto ich przestrzegać ustawiając domowy system grzewczy.


Poniższy profil przedstawia warunki idealne - optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym oraz odstępstwa powstające przy różnych typach ogrzewania:

fot.: Elektra - rozkład temperatury w domu oraz sposób oddawania ciepła zależy od rodzaju ogrzewania

 

Optymalna temperatura zależy od wilgotności powietrza

 

Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę. W dużej mierze uwarunkowane jest to naszym wiekiem, płcią, rodzajem wykonywanej pracy, aktywnością fizyczną, ale też genetycznie. Jednak zaleca się nie przegrzewanie domów. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach pogarsza nasze samopoczucie, sprawia, że stajemy się bardziej ospali. Wzrasta też nasza podatność na infekcje, co jest spowodowane wysuszeniem śluzówek odpowiedzialnych za usuwanie z naszego nosa i gardła wirusów i bakterii. Zbyt suche powietrze to także swędząca skóra, piekące oczy i suchy kaszel. Dlatego warto przestrzegać zalecanych temperatur dla poszczególnych pomieszczeń:

 

 • salon/pokój dzienny: 20-22°C,
 • pokój dziecinny: 20-22°C,
 • sypialnia: 16-18°C,
 • kuchnia: 17-19°C,
 • łazienka: 22-24°C,
 • pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia: 12-14°C
   

fot.: Utrzymywanie temperatury w domu w zalecanym zakresie pozwala zachować komfort cieplny, obniżyć koszty ogrzewnia bez marnowania energii, a także dbać o środowisko

 

ZOBACZ TAKŻE >> Prawidłowa wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu

 

 

Minimalna temperatura w domu - normy i przepisy

 

Przepisy w zakresie warunków przebywania ludzi w pomieszczeniach mieszkalnych oraz minimalnej temperatury w nich zawarte są w:

 

Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690).
 

§ 134. 1. Instalacje i urządzenia do ogrzewania budynku powinny mieć szczytową moc cieplną określoną zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi obliczania zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń, a także obliczania oporu cieplnego i współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych.
2. Do obliczania szczytowej mocy cieplnej należy przyjmować temperatury obliczeniowe zewnętrzne zgodnie z Polską Normą dotyczącą obliczeniowych temperatur zewnętrznych, a temperatury obliczeniowe ogrzewanych pomieszczeń - zgodnie z poniższym:

+20°C

 • przeznaczone na stały pobyt ludzi
 • bez okryć zewnętrznych,
 • nie wykonujących w sposób ciągły pracy fizycznej
 • pokoje mieszkalne, przedpokoje, kuchnie indywidualne wyposażone w paleniska gazowe lub elektryczne, pokoje biurowe, sale posiedzeń


+24°C

 • przeznaczone do rozbierania,
 • przeznaczone na pobyt ludzi bez odzieży
 • łazienki, rozbieralnie-szatnie, umywalnie, natryskownie, hale pływalni, gabinety lekarskie z rozbieraniem pacjentów, sale niemowląt i sale dziecięce w żłobkach, sale operacyjne


POLECAMY >> Chcesz być zdrowy? Nie przegrzewaj pomieszczeń

 

Jak odpowiednio regulować temperaturę w pomieszczeniach

 

Temperatura otoczenia, w którym przebywamy jest różnie przez nas odczuwana. Ta sama wartość na termometrze latem i zimą da nam inne odczucia. Duży wpływ na odbiór temperatury ma także wilgotność, która powinna mieścić się w przedziale od 40 do 60%. Każdy z nas ma świadomość potrzeby sterowania temperaturą. Wiemy też, że zwykłe pokrętła z 5 stopniową skalą nie są w stanie zadbać o odpowiednią regulację na wielu poziomach. Z tego też powodu coraz częściej w dobrze zaprojektowanych instalacjach pojawiają się nowoczesne sterowniki, dzięki którym regulacja temperatury odbywa się automatycznie i adekwatnie do naszych potrzeb. To duże ułatwienie, ale także korzyść dla naszego zdrowia i portfela.
 

Nowoczesne instalacje grzewcze sterowane są za pomocą regulatorów pokojowych lub pogodowych. Pierwsze dostosowują temperaturę czynnika grzewczego na podstawie temperatury w pomieszczeniach, a drugie uwzględniają temperaturę na zewnątrz. Najlepsze efekty osiągniemy stosując oba układy regulujące, gdyż układ zareaguje zarówno na zmiany pogody, jak też na występujące w pomieszczeniach zyski ciepła, na przykład od piekarnika.

fot.: EUROSTER Q7 - regulator temperatury z funkcją uczenia się


Równie ważna jest funkcja programowania czasowego, które pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania, np. gdy nas nie ma w domu. Trzeba jednak pamiętać, że efektywnie działający system grzewczy nie powinien obniżać temperatury w domu o więcej niż 3-4 stopnie, gdyż spowoduje to jedynie wychłodzenie ścian, które później trzeba będzie od nowa nagrzać, czyli pobrać więcej energii.

fot.: SALUS - system iT600 Smart Home gwarantuje wygodną kontrolę systemu ogrzewania i klimatyzacji, zwiększenie bezpieczeństwo dzięki wykorzystaniu mobilnej aplikacji SALUS Smart Home


WAŻNE! Obniżenie temperatury tylko o 1°C daje około 7,5% oszczędności w ogrzewaniu

 

REDAKCJA POLECA RÓWNIEŻ:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: EUROSTER, Salus

Zobacz także
Chłodzenie i grzanie pomieszczeń - grzejniki ścienne REGULUS®-system

Chłodzenie i grzanie pomieszczeń - grzejniki ścienne REGULUS®-system

System, w którym pracują pompa ciepła oraz grzejniki rewersyjne daje nam znacznie... ¬ więcej...

 
Grzejniki dekoracyjne Imers - wybierz swój model

Grzejniki dekoracyjne Imers - wybierz swój model

Urządzanie mieszkania jest wyzwaniem, ale też daje nam wiele radości. Swój... ¬ więcej...

 
Ogrzewanie hybrydowe z grzejnikiem wodno-elektrycznym Convector

Ogrzewanie hybrydowe z grzejnikiem wodno-elektrycznym Convector

Ogrzewanie hybrydowe to dwa niezależne systemy ogrzewania wbudowane w jeden grzejnik.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


regulus