Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

Prawidłowa temperatura powietrza w domu i mieszkaniu

artykuł promocyjny


Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych ma wpływ na nasze zdrowie, koncentrację, ale także pozwala efektywnie zarządzać energią cieplną w domu i ograniczać jej zużycia. Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę, ale można przyjąć pewne standardy za uniwersalne i warto ich przestrzegać ustawiając domowy system grzewczy.


Poniższy profil przedstawia warunki idealne - optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym oraz odstępstwa powstające przy różnych typach ogrzewania:

fot.: Elektra - rozkład temperatury w domu oraz sposób oddawania ciepła zależy od rodzaju ogrzewania

 

Optymalna temperatura zależy od wilgotności powietrza

 

Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę. W dużej mierze uwarunkowane jest to naszym wiekiem, płcią, rodzajem wykonywanej pracy, aktywnością fizyczną, ale też genetycznie. Jednak zaleca się nie przegrzewanie domów. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach pogarsza nasze samopoczucie, sprawia, że stajemy się bardziej ospali. Wzrasta też nasza podatność na infekcje, co jest spowodowane wysuszeniem śluzówek odpowiedzialnych za usuwanie z naszego nosa i gardła wirusów i bakterii. Zbyt suche powietrze to także swędząca skóra, piekące oczy i suchy kaszel. Dlatego warto przestrzegać zalecanych temperatur dla poszczególnych pomieszczeń:

 

 • salon/pokój dzienny: 20-22°C,
 • pokój dziecinny: 20-22°C,
 • sypialnia: 16-18°C,
 • kuchnia: 17-19°C,
 • łazienka: 22-24°C,
 • pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia: 12-14°C
   

fot.: Utrzymywanie temperatury w domu w zalecanym zakresie pozwala zachować komfort cieplny, obniżyć koszty ogrzewnia bez marnowania energii, a także dbać o środowisko

 

ZOBACZ TAKŻE >> Prawidłowa wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu

 

 

Minimalna temperatura w domu - normy i przepisy

 

Przepisy w zakresie warunków przebywania ludzi w pomieszczeniach mieszkalnych oraz minimalnej temperatury w nich zawarte są w:

 

Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690).
 

§ 134. 1. Instalacje i urządzenia do ogrzewania budynku powinny mieć szczytową moc cieplną określoną zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi obliczania zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń, a także obliczania oporu cieplnego i współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych.
2. Do obliczania szczytowej mocy cieplnej należy przyjmować temperatury obliczeniowe zewnętrzne zgodnie z Polską Normą dotyczącą obliczeniowych temperatur zewnętrznych, a temperatury obliczeniowe ogrzewanych pomieszczeń - zgodnie z poniższym:

+20°C

 • przeznaczone na stały pobyt ludzi
 • bez okryć zewnętrznych,
 • nie wykonujących w sposób ciągły pracy fizycznej
 • pokoje mieszkalne, przedpokoje, kuchnie indywidualne wyposażone w paleniska gazowe lub elektryczne, pokoje biurowe, sale posiedzeń


+24°C

 • przeznaczone do rozbierania,
 • przeznaczone na pobyt ludzi bez odzieży
 • łazienki, rozbieralnie-szatnie, umywalnie, natryskownie, hale pływalni, gabinety lekarskie z rozbieraniem pacjentów, sale niemowląt i sale dziecięce w żłobkach, sale operacyjne


POLECAMY >> Chcesz być zdrowy? Nie przegrzewaj pomieszczeń

 

Jak odpowiednio regulować temperaturę w pomieszczeniach

 

Temperatura otoczenia, w którym przebywamy jest różnie przez nas odczuwana. Ta sama wartość na termometrze latem i zimą da nam inne odczucia. Duży wpływ na odbiór temperatury ma także wilgotność, która powinna mieścić się w przedziale od 40 do 60%. Każdy z nas ma świadomość potrzeby sterowania temperaturą. Wiemy też, że zwykłe pokrętła z 5 stopniową skalą nie są w stanie zadbać o odpowiednią regulację na wielu poziomach. Z tego też powodu coraz częściej w dobrze zaprojektowanych instalacjach pojawiają się nowoczesne sterowniki, dzięki którym regulacja temperatury odbywa się automatycznie i adekwatnie do naszych potrzeb. To duże ułatwienie, ale także korzyść dla naszego zdrowia i portfela.

Grzejnik Bionic Electro Eco

fot.: Instal-Projekt

 

Jakie grzejniki dają najlepszy komfort? Zobacz propozycje od JAGA

Nowoczesne instalacje grzewcze sterowane są za pomocą regulatorów pokojowych lub pogodowych. Pierwsze dostosowują temperaturę czynnika grzewczego na podstawie temperatury w pomieszczeniach, a drugie uwzględniają temperaturę na zewnątrz. Najlepsze efekty osiągniemy stosując oba układy regulujące, gdyż układ zareaguje zarówno na zmiany pogody, jak też na występujące w pomieszczeniach zyski ciepła, na przykład od piekarnika.


Równie ważna jest funkcja programowania czasowego, które pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania, np. gdy nas nie ma w domu. Trzeba jednak pamiętać, że efektywnie działający system grzewczy nie powinien obniżać temperatury w domu o więcej niż 3-4 stopnie, gdyż spowoduje to jedynie wychłodzenie ścian, które później trzeba będzie od nowa nagrzać, czyli pobrać więcej energii.

fot.: SALUS - system iT600 Smart Home gwarantuje wygodną kontrolę systemu ogrzewania i klimatyzacji, zwiększenie bezpieczeństwo dzięki wykorzystaniu mobilnej aplikacji SALUS Smart Home

 

Nowoczesnym rozwiązaniem umożliwiającym wygodną regulację temperatury w systemach ogrzewania są regulatory internetowe, np. internetowy natynkowy regulator temperatury ZigBee EONEBABT. Przeznaczony jest przede wszystkim do współpracy z systemami ogrzewania podłogowego. Umożliwia kontrolę temperatury w zakresie od 5 do 45 stopni C  i wygodny dostęp poprzez aplikację mobilną.

Internetowy regulator temperatury


fot.: Engo - internetowy regulator temperatury ZigBee.

 

WAŻNE! Obniżenie temperatury tylko o 1°C daje około 7,5% oszczędności w ogrzewaniu

 

REDAKCJA POLECA RÓWNIEŻ:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Salus, ENGO, Jaga, Elektra, Instal-Projekt


Zobacz także
Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Technologia budowania współczesnych domów wraz z coraz to wyższymi wymaganiami... ¬ więcej...
 
Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Ogrzewanie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb to klucz do komfortu i oszczędności... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Co roku wraz z początkiem sezonu grzewczego mnóstwo osób zadaje sobie to... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetregulus

regulus

Facebook