gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

Instal-Projekt - grzejniki


Prawidłowa temperatura powietrza w domu i mieszkaniu

artykuł promocyjny


Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych ma wpływ na nasze zdrowie, koncentrację, ale także pozwala efektywnie zarządzać energią cieplną w domu i ograniczać jej zużycia. Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę, ale można przyjąć pewne standardy za uniwersalne i warto ich przestrzegać ustawiając domowy system grzewczy.


Poniższy profil przedstawia warunki idealne - optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym oraz odstępstwa powstające przy różnych typach ogrzewania:

fot.: Elektra - rozkład temperatury w domu oraz sposób oddawania ciepła zależy od rodzaju ogrzewania

 

Optymalna temperatura zależy od wilgotności powietrza

 

Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę. W dużej mierze uwarunkowane jest to naszym wiekiem, płcią, rodzajem wykonywanej pracy, aktywnością fizyczną, ale też genetycznie. Jednak zaleca się nie przegrzewanie domów. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach pogarsza nasze samopoczucie, sprawia, że stajemy się bardziej ospali. Wzrasta też nasza podatność na infekcje, co jest spowodowane wysuszeniem śluzówek odpowiedzialnych za usuwanie z naszego nosa i gardła wirusów i bakterii. Zbyt suche powietrze to także swędząca skóra, piekące oczy i suchy kaszel. Dlatego warto przestrzegać zalecanych temperatur dla poszczególnych pomieszczeń:

 

 • salon/pokój dzienny: 20-22°C,
 • pokój dziecinny: 20-22°C,
 • sypialnia: 16-18°C,
 • kuchnia: 17-19°C,
 • łazienka: 22-24°C,
 • pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia: 12-14°C
   

fot.: Utrzymywanie temperatury w domu w zalecanym zakresie pozwala zachować komfort cieplny, obniżyć koszty ogrzewnia bez marnowania energii, a także dbać o środowisko

 

ZOBACZ TAKŻE >> Prawidłowa wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu

 

 

Minimalna temperatura w domu - normy i przepisy

 

Przepisy w zakresie warunków przebywania ludzi w pomieszczeniach mieszkalnych oraz minimalnej temperatury w nich zawarte są w:

 

Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690).
 

§ 134. 1. Instalacje i urządzenia do ogrzewania budynku powinny mieć szczytową moc cieplną określoną zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi obliczania zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń, a także obliczania oporu cieplnego i współczynnika przenikania ciepła przegród budowlanych.
2. Do obliczania szczytowej mocy cieplnej należy przyjmować temperatury obliczeniowe zewnętrzne zgodnie z Polską Normą dotyczącą obliczeniowych temperatur zewnętrznych, a temperatury obliczeniowe ogrzewanych pomieszczeń - zgodnie z poniższym:

+20°C

 • przeznaczone na stały pobyt ludzi
 • bez okryć zewnętrznych,
 • nie wykonujących w sposób ciągły pracy fizycznej
 • pokoje mieszkalne, przedpokoje, kuchnie indywidualne wyposażone w paleniska gazowe lub elektryczne, pokoje biurowe, sale posiedzeń


+24°C

 • przeznaczone do rozbierania,
 • przeznaczone na pobyt ludzi bez odzieży
 • łazienki, rozbieralnie-szatnie, umywalnie, natryskownie, hale pływalni, gabinety lekarskie z rozbieraniem pacjentów, sale niemowląt i sale dziecięce w żłobkach, sale operacyjne


POLECAMY >> Chcesz być zdrowy? Nie przegrzewaj pomieszczeń

 

Jak odpowiednio regulować temperaturę w pomieszczeniach

 

Temperatura otoczenia, w którym przebywamy jest różnie przez nas odczuwana. Ta sama wartość na termometrze latem i zimą da nam inne odczucia. Duży wpływ na odbiór temperatury ma także wilgotność, która powinna mieścić się w przedziale od 40 do 60%. Każdy z nas ma świadomość potrzeby sterowania temperaturą. Wiemy też, że zwykłe pokrętła z 5 stopniową skalą nie są w stanie zadbać o odpowiednią regulację na wielu poziomach. Z tego też powodu coraz częściej w dobrze zaprojektowanych instalacjach pojawiają się nowoczesne sterowniki, dzięki którym regulacja temperatury odbywa się automatycznie i adekwatnie do naszych potrzeb. To duże ułatwienie, ale także korzyść dla naszego zdrowia i portfela.

 

Jakie grzejniki dają najlepszy komfort? Zobacz propozycje od JAGA

Nowoczesne instalacje grzewcze sterowane są za pomocą regulatorów pokojowych lub pogodowych. Pierwsze dostosowują temperaturę czynnika grzewczego na podstawie temperatury w pomieszczeniach, a drugie uwzględniają temperaturę na zewnątrz. Najlepsze efekty osiągniemy stosując oba układy regulujące, gdyż układ zareaguje zarówno na zmiany pogody, jak też na występujące w pomieszczeniach zyski ciepła, na przykład od piekarnika.


Równie ważna jest funkcja programowania czasowego, które pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania, np. gdy nas nie ma w domu. Trzeba jednak pamiętać, że efektywnie działający system grzewczy nie powinien obniżać temperatury w domu o więcej niż 3-4 stopnie, gdyż spowoduje to jedynie wychłodzenie ścian, które później trzeba będzie od nowa nagrzać, czyli pobrać więcej energii.

fot.: SALUS - system iT600 Smart Home gwarantuje wygodną kontrolę systemu ogrzewania i klimatyzacji, zwiększenie bezpieczeństwo dzięki wykorzystaniu mobilnej aplikacji SALUS Smart Home


WAŻNE! Obniżenie temperatury tylko o 1°C daje około 7,5% oszczędności w ogrzewaniu

 

REDAKCJA POLECA RÓWNIEŻ:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Salus, Jaga, Elektra

Zobacz także
Nowe separatory ADS 180 HP do instalacji z pompami ciepła

Nowe separatory ADS 180 HP do instalacji z pompami ciepła

Przy dłuższej eksploatacji instalacji grzewczej można napotkać różne problemy,... ¬ więcej...

 
Parasole grzewcze - grzanie z efektem świetlnym

Parasole grzewcze - grzanie z efektem świetlnym

Poza sezonem ciepłej pogody stworzenie komfortowej przestrzeni na częściowo odkrytym... ¬ więcej...

 
Jak utrzymać stałą temperaturę ogrzewania?

Jak utrzymać stałą temperaturę ogrzewania?

Zbliża się sezon grzewczy. Ciągły wzrost cen surowców: gazu, oleju opałowego,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetregulus