gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

Cedor

PipelifeEko-Bio

Diamond

Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

SFA Poland Sp. z o.o.   Uponor

znajdź fachowca

Vabo - Patron działu Kanalizacja i odwodnienia


Trwałość, higiena i komfort użytkowania - odwodnienia z odpływem dolnym

aktualizacja: 09-12-2020, 10:26 – artykuł promocyjny


Urządzając łazienkę coraz częściej decydujemy się na montaż prysznica bezpośrednio na podłodze, całkowicie rezygnując z brodzika. W dużej mierze jest to podyktowane funkcjonalnością i wygodą użytkowania, ale ma to także niewątpliwy wpływ na cały design i charakter projektowanego pomieszczenia. Obecnie zwiększoną uwagę przykłada się nie tylko do praktyczności zastosowanych rozwiązań, ale także do zachowania odpowiedniego stylu i estetyki aranżowanej przestrzeni. Jakie więc metody zastosować, aby w pełni cieszyć się estetycznym wyglądem a także funkcjonalnością i komfortem użytkowania projektowanej łazienki? Niezwykle pomocne mogą okazać się tutaj odwodnienia z odpływem dolnym.

Odpływ Super Slim BLACK

fot.: CED'OR

 

Wpusty podłogowe

Jednym z rodzajów odwodnień z odpływem dolnym są tzw. wpusty podłogowe. Są one stosowane zarówno w zakładach przemysłowych, hotelach jak i domach prywatnych. Ich nadrzędną funkcją jest utrzymywanie odpowiedniego stopnia higieny. Ponadto w warunkach przemysłowych pozwalają one na zachowanie standardów BHP, z kolei w prywatnych domach czy mieszkaniach umożliwiają komfort całkowitej rezygnacji z brodzika. Znajdują one zastosowanie w przestrzeniach prysznicowych z obniżoną podłogą, gdzie kafelki układane są po lekkim skosie ku środkowi podłogi ograniczonej kabiną. Cały mechanizm ich działania opiera się na syfonach o stosownej przepustowości i króćcach umożliwiających montaż w sieci rur kanalizacyjnych. Można je także dodatkowo rozbudowywać, np. o kołnierze lub dodatkowe elementy ułatwiające mocowanie, np. śrubkami.

 

Odwodnienie punktowe prysznicowe VKI 100 - wpust podłogowy LAF

fot.: LAF

 

Wśród punktowych odpływów prysznicowych można wyróżnić ich dwa podstawowe typy. Pierwszym z nich są niskie odpływy prysznicowe z flanszą, które są idealnym rozwiązaniem do małych łazienek. Ich cechą charakterystyczną są małe wymiary kratki, precyzyjnie wykonany profil i niski syfon umożliwiający łatwy montaż w posadzce. Ogromną zaletą jest także duży przekrój dostępnych pokryw, tj. pokrywa typu Wave, Round, Ceramic, Square, Radius, Caro, a wysokiej jakości materiał z jakiego jest wykonana kratka zapewnia imponującą trwałość produktu a także łatwość w utrzymaniu czystości. Drugim wariantem punktowego odpływu prysznicowego jest jego wersja umożliwiająca zabudowę dowolną płytką. Rozwiązanie to pozwala na idealne dopasowanie odpływu do reszty podłogi wewnątrz przestrzeni prysznicowej. Zarówno niskie odpływy prysznicowe z flanszą, jak i odpływy do zabudowy płytką mają szereg zalet. Przede wszystkim są trwałe i całkowicie bezpieczne dzięki oszlifowanym rantom. Można więc korzystać z prysznica bez obaw o skaleczenie. Dodatkowo odpływy prysznicowe pozwalają na znaczące zredukowanie kosztów podczas urządzania łazienki, ze względu na braku konieczności zakupu brodzika, co przekłada się także na zapewnienie wygody użytkowania łazienki osobom starszym, dzieciom czy osobom niepełnosprawnym.

wzory pokryw wpustów podłogowych

fot.: KMB Steel Product - łazienkowe wpusty podłogowe - ruszty przykrywające

 

Odpływy liniowe

Odwodnienia liniowe są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem odprowadzania wody spod prysznica. Mogą być one wykonane zarówno ze stali nierdzewnej o różnych wzorach pokrywy lub z powierzchni pozwalającą na zabudowę z płytek. Także w tym przypadku dostępność modeli pokryw jest imponująca. W celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania prysznica tego typu elementy najczęściej pokrywa się antypoślizgowym materiałem. Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość całkowitej rezygnacji z brodzika. W związku z tym taki system odprowadzania wody idealnie sprawdzi się w przypadku dzieci, osób niepełnosprawnych czy też starszych. Docenią go także osoby, którym szczególnie zależy na zachowaniu estetycznego wyglądu i higieny w urządzanym pomieszczeniu. Materiały, z których wykonuje się odpływy liniowe pozwalają bowiem na łatwe i szybkie czyszczenie prysznicowej przestrzeni. Wartą docenienia cechą odpływów liniowych jest również fakt, że pozwalają one na ciekawy efekt wizualny, który doskonale będzie wpasowywał się w nowoczesne, eleganckie aranżacje łazienek.

 

Odpływy liniowe

fot.: Vabo

Opracowanie: Redakcja
Źródło: WIRA Radosław Witek
Zdjęcia: KMB Steel, LAF, CED'OR, Vabo


Zobacz także
INFINITY - rewolucyjny odpływ do łazienki

INFINITY - rewolucyjny odpływ do łazienki

Czy osiągalny jest świat bez ograniczeń? Gdzie możliwe jest wszystko, co w naszej... ¬ więcej...

 
Gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej w domu i w ogrodzie - konieczność czy zachcianka?

Gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej w domu i w ogrodzie - konieczność czy zachcianka?

Woda jest prostą kombinacją atomów wodoru i tlenu – H2O - czystą substancją,... ¬ więcej...

 
Włazy nierdzewne PRO RPS z siłownikiem - doskonałe dla gastronomii, jak i medycyny oraz zdrowia

Włazy nierdzewne PRO RPS z siłownikiem - doskonałe dla gastronomii, jak i medycyny oraz zdrowia

Profesjonalne włazy nierdzewne z siłownikiem PRO RPS to seria produktów KMB... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet