Rekuperatory

Ciepło w domu bez szkody dla bliskich. Jak zadbać o czyste powietrze wokół Ciebie

artykuł promocyjny


Mój dom jest moją twierdzą – mówi angielskie powiedzenie. Czy to przypadek, że własne cztery kąty kojarzą nam się z bezpieczeństwem? Absolutnie nie. Pierwszą i podstawową funkcją naszych mieszkań jest zapewnienie ochrony nam i naszym bliskim, która nie ogranicza roli domostwa do schronu przed niebezpieczeństwami ze strony ludzi, zwierząt czy warunków atmosferycznych. Dom to także miejsce, które powinno gwarantować nam warunki pozwalające na zdrowe życie. Jeśli komuś wydaje się, że do wypełnienia tej ostatniej funkcji niewiele trzeba, to jest w poważnym błędzie. Tragiczna jakość powietrza w Polsce to efekt takiej krótkowzroczności. Trujemy siebie i bliskich chcąc zapewnić sobie komfort, możliwie najniższym kosztem. I tutaj popełniamy kolejny błąd.

 

Immergas - czyste powietrze

 

Stare kotły zasypowe, które zapewniają ogrzewanie w tysiącach polskich domów to przeżytek, który niestety jest wciąż bardzo popularny. Według ostatnich badań CBOS większość ankietowanych właścicieli gospodarstw (59%) deklaruje, że w swoich domostwach wykorzystują do ogrzewania przede wszystkim kotły węglowe. To zatrważająca informacja zważywszy na fakt, że główną przyczyną emisji gazów i pyłów do atmosfery jest m.in. używanie węgla kamiennego w gospodarstwach domowych.

 

Polska wieś smogiem stoi

 

Użytkowanie starych kotłów węglowych dominuje na polskich wsiach. W mniejszych miastach natomiast podział na korzystanie z przestarzałych technologii grzewczych i nowoczesnych kotłów rozkłada się mniej więcej po połowie. Dlaczego?

Wielu z nas wciąż bagatelizuje problem smogu. usprawiedliwiając użytkowanie starych kotłów względami finansowymi i brakiem wiary w ich wpływ na jakość powietrza. Na szczęście ich grono z roku na rok maleje. Według ostatnich badań CBOS, ponad 40%  Polaków uważa, że smog to poważny problem w okolicy, w której mieszkają.

 

Immergas - czyste powietrze

 

 

Jak chronimy się przed smogiem?

 

Co najczęściej robią Polacy żeby uchronić się przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza? Zamykają okna. Choć może wydawać się to zabawne, niestety jest smutną prawdą. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego jak nikła jest taka ochrona oraz że każdy z nas prędzej czy później będzie musiał wyjść z domu. A tam jedyną alternatywą jest maska przeciwsmogowa, która także nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności. Część ludzi wpadła na pomysł hodowania roślin o właściwościach przeciwpyłowych. Jako jeden z ostatnich sposobów na walkę ze smogiem podawana jest wymiana instalacji grzewczej.

Oczywiście, są dostępne nowoczesne rozwiązania, które mogą zapewnić nam dobrą jakość powietrza w domu. Różnego rodzaju „oczyszczacze” są jednak dość drogim rozwiązaniem, które na domiar złego, sprawdzi się jedynie w obrębie naszych czterech ścian. Za oknem problem trujących pyłów pozostaje bez zmian.

 

 

Czy jest sens zwlekać?

 

Ponieważ jakość powietrza w większości regionów w kraju jest alarmująca Ministerstwo Środowiska zainicjowało program „Czyste powietrze”. To państwowa inicjatywa, która pozwala na dofinansowanie, sięgające nawet 90%, na nowe źródła ciepła i termomodernizację budynku. Wsparcie od państwa będzie obejmowało m.in. ocieplenie domu, wymianę okien i drzwi, modernizację wewnętrznych instalacji grzewczych i wreszcie wymianę głównej przyczyny smogu - wysokoemisyjnego kotła węglowego. To doskonała okazja by dać szansę sobie i swoim bliskim na oddychanie czystym powietrzem. To także szansa na niedrogi zakup urządzenia, które nie tylko nie nadszarpnie naszego budżetu – nowoczesne kotły gazowe są bowiem zdecydowanie bardziej wydajne i oszczędne – ale będzie także prostsze i bezpieczniejsze w obsłudze.

Warunek jest jeden – nie można zwlekać z wymianą przestarzałego kotła. Wnioski w formie elektronicznej można składać w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Więcej informacji można uzyskać na stronie: https://www.mos.gov.pl/czyste-powietrze/

 

 

Gotowi do zmian? Tak, ale…

 

…Gdzie zacząć szukać? Tym pytaniem dziś już nikt nie musi się martwić. W dobie postępującej cyfryzacji i wszechobecnego dostępu do internetu wszystkie potrzebne informacje są w zasięgu ręki. Wiedzą o tym również producenci urządzeń grzewczych, którzy wychodzą naprzeciw swoim klientom – służą im fachową radą oraz wskazówkami także na temat tego, jak skorzystać z programu „Czyste powietrze”. Takim zrozumieniem potrzeb użytkowników starych kotłów może pochwalić się m.in. Immergas Polska. Firma ta nie poprzestaje jedynie na sprzedaży produktu. Jej polityka w dużej mierze opiera się na rzetelnym edukowaniu zarówno klientów, jak i sprzedawców czy instalatorów. Dzięki temu każdy zainteresowany wymianą kotła, może dowiedzieć się w akredytowanych przez Immergas punktach, nie tylko o samych urządzeniach grzewczych, ale także o programie „Czyste powietrze”.

 

Warto dbać o urządzenia grzewcze

Warto dbać o urządzenia grzewcze

 

 

Najtrudniejszy etap – decyzja

 

Nie warto zwlekać. Choć budżet programu dofinansowującego wymianę urządzeń grzewczych to 63,3 mld zł, w skali kraju taka duża suma może nie być wystarczająca. Dlatego najlepiej podjąć decyzję o wymianie kotła już teraz. Im szybciej przestaniemy zanieczyszczać powietrze, tym zdrowsi będziemy. 

Kontakt w sprawie produktów:

IMMERGAS POLSKA Sp. z o.o.
tel. +48 42 649 36 00
www: www.immergas.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Podatek od deszczu 2023 - kto zapłaci?

Podatek od deszczu 2023 - kto zapłaci?

Opłata deszczowa weszła w życie już na początku 2018 roku. Jest to podatek za... ¬ więcej...

 
Czym przykryć dach garażu?

Czym przykryć dach garażu?

Szczelność dachu garażu jest niezwykle ważna z kilku powodów. Przede wszystkim... ¬ więcej...

 
Sprzęty, które pobierają prąd, nawet jeśli nie działają

Sprzęty, które pobierają prąd, nawet jeśli nie działają

Jak zużywać mniej prądu? Jednym z prostych sposobów jest wyłączanie nieużywanych... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


Facebook