Ciepła podłoga - wygoda i nowoczesność

artykuł promocyjny


Ważnym, często niedocenianym systemem zapewniającym wygodę i komfort w domu jest ogrzewanie podłogowe. Problem zimnej podłogi zazwyczaj nas zaskakuje kiedy jest już za późno i właśnie korzystamy z nowo wyremontowanej łazienki (Dlaczego jest tak zimno i nieprzyjemnie jak wychodzę z pod prysznica?) A przecież możemy o tym pomyśleć zawczasu…

 

ogrzewanie podłogowe w kuchni

 

Na rynku dostępne są 2 podstawowe rodzaje systemów: wodne i elektryczne. Wybór zależy od naszych oczekiwań – oraz fizycznej powierzchni dostępnej do instalacji. Ogrzewanie elektryczne jest mniej wymagające w montażu, szybko się nagrzewa oraz można je włączyć niezależnie od sezonu grzewczego w dowolnym pomieszczeniu (na przykład w łazience – albo w pokoju gościnnym kiedy jest potrzebny). Może pełnić funkcję zarówno ogrzewania podstawowego jak i pomocniczego. System składa się z przewodów lub mat grzejnych, czujników temperatury oraz termostatu, który dba o oszczędność energii, dostosowując godziny pracy systemu do harmonogramu mieszkańców. Zalecane jest również stosowanie płyt izolacyjnych, podnoszących efektywność cieplną systemu.

 

 

Powody, dla których warto zainstalować system ogrzewania podłogowego

 

Wiele powodów przemawia za „ciepłą podłogą”. Podstawowe korzyści z zastosowania tego rozwiązania to:

  • Równomierna dystrybucja ciepła w pomieszczeniach - najcieplejsza strefa powstaje dokładnie tam, gdzie jest potrzebna.
  • Bezpieczeństwo – systemy samoregulujące to najbezpieczniejszy rodzaj instalacji grzewczych. Samoistnie utrzymują żądaną temperaturę, nie przegrzewają się, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pozostałe systemy dzięki zastosowaniu termostatów posiadają również wysoką klasę bezpieczeństwa.
  • Oszczędność energii – system jest załączany cyklicznie tylko w stopniu pozwalającym na utrzymanie zadanej temperatury lub tylko wtedy, kiedy mieszkańcy są w domu, dzięki doborowi odpowiednich programów termostatu.
  • Swoboda aranżacji wnętrz – brak konieczności instalacji grzejników w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.
  • Higiena – mokre podłogi wysychają znacznie szybciej.
  • Rozwiązanie przyjazne dla alergików – mniejsze ruchy powietrza a w konsekwencji mniej kurzu.

 

 

Ogrzewanie elektryczne a wodne

 

Wcale się nie wykluczają. Nawet, jeśli w domu znajduje się wodne ogrzewanie podłogowe, warto zainstalować dodatkowo elektryczne w newralgicznych pomieszczeniach, na przykład w łazienkach. W odróżnieniu od wodnego – elektryczne ogrzewanie charakteryzuje się krótkim czasem nagrzewu (nawet do 25 min!), dlatego poza sezonem grzewczym możemy sobie zapewnić komfort cieplny w łazience bez uruchamiania całego systemu.

 

 

Koszty eksploatacji

 

Elektrycznymi systemami grzewczymi można łatwo sterować precyzyjnie określając zmiany temperatury w ciągu doby dla każdego z pomieszczeń niezależnie. W praktyce oznacza to, że system grzewczy pracuje tylko w zaprogramowanym czasie (na przykład rano i wieczorem kiedy korzystamy z łazienki) a przez większość doby jest nie aktywny. Zużywa tylko tyle energii, ile jest potrzebne do utrzymania zadanej temperatury.

Brak kosztów konserwacji związanych z corocznymi przeglądami instalacji jak również bezawaryjność elektrycznych przewodów grzejnych (renomowani producenci udzielają pełnej gwarancji na swoje systemy nawet do 20 lat) dodatkowo obniża koszty eksploatacji. Przy zastosowaniu nowoczesnych systemów ogrzewania podłogowego opartych na przewodach samoregulujących oraz odpowiedniej izolacji podłoża użytkownik może oszczędzić dodatkowo 20% energii w porównaniu do klasycznego systemu.

 

 

Dobór systemu

 

Trzeba dobrać odpowiedni system w zależności od stadium budowy, typu planowanej posadzki czy przewidywanego przeznaczenia pomieszczeń. Mamy do dyspozycji różne rodzaje systemów ogrzewania podłogowego takie jak stało-oporowe maty i przewody grzejne jak również inteligentne przewody samoregulujące.
 

  • Maty grzejne (QuickNet) - zasilane jednostronnie, fabrycznie zakończone, cienkie, samoprzylepne, mogą być układane w wylewce samopoziomującej, dostępne w wersji 90 W/m² i 160 W/m²

maty grzejne nVent
Maty grzejne stosujemy gdy:

  • będziemy układać posadzkę z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego
  • nie mamy miejsca na podwyższenie poziomu podłogi
  • mamy prostą, nieskomplikowaną powierzchnię do ogrzania

     
  • Stało-oporowe przewody grzejne (T2Blue, CeraPro) - zasilane jednostronnie, fabrycznie zakończone, cienkie, przewody można bardzo łatwo dopasować do każdego kształtu ogrzewanej powierzchni.

Stało-oporowe przewody grzejne nVent
Stało-oporowe przewody grzejne stosujemy gdy:

  • będziemy układać posadzkę z płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego
  • nie mamy miejsca na podwyższenie poziomu podłogi
  • mamy złożoną, skomplikowaną i nieregularną powierzchnię do ogrzania.
  • musimy dostosować moc grzewczą do określonych wymagań (poprzez odpowiedni rozstaw przewodów)
     
  • Inteligentne, samoregulujące przewody grzejne (T2Red) – automatycznie dostosowuje swoją moc grzewczą do zewnętrznych źródeł ciepła (światło słoneczne, grzejniki, oświetlenie, żywe stworzenia) utrzymując jednakową temperaturę podłogi na całej powierzchni. Połączony ze specjalnymi płytami izolacyjnymi Reflecta jest najbardziej energooszczędnym i bezpiecznym rozwiązaniem. System nie wymaga termostatu.

Samoregulujące przewody grzejne nVent
Samoregulujące przewody grzejne stosujemy gdy:

  • będziemy układać posadzkę drewnianą, z laminatu lub wykładzinę dywanową. Można go również stosować do płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego.
  • mamy miejsce na podwyższenie poziomu podłogi (system zawierający dodatkowo płyty izolacyjne ma 13 mm grubości)
  • zależy nam na nowoczesnym, energooszczędnym rozwiązaniu i niższych kosztach eksploatacji


Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem trwałym, zaprojektowanym do wieloletniej eksploatacji. Ważne jest jednak, aby zostało fachowo wykonane przez licencjonowanego instalatora, jest to bowiem warunek konieczny dla uzyskania pełnej gwarancji.

Ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym sposobem na podniesienie komfortu użytkowania pomieszczeń przez wszystkich członków rodziny. Najczęściej stosowane jest w łazienkach, kuchniach i przedpokojach, czyli wszystkich powierzchniach pokrytych posadzką, która jest naturalnie zimna i, kiedy nie jest ogrzewana, powoduje szybką utratę temperatury bosych stóp. W pokojach dziecinnych, w trosce o najmłodszych, dodatkowo zalecane jest dogrzewanie także podłóg drewnianych i pokrytych wykładziną.
 

Kontakt w sprawie produktów:

nVent Thermal Polska
tel. 22 33 12 950
www: www.nvent.com/pl-pl/raychem
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Ciepła podłoga z rabatem do 35%

Ciepła podłoga z rabatem do 35%

Odkryj ciepło i komfort z promocją na zestawy grzewcze Etherma, teraz dostępne z rabatem... ¬ więcej...
 
Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie

Podłogówka i grzejniki a oszczędne ogrzewanie

Budując dom wielu z nas ma wątpliwości przy wyborze ogrzewania: podłogowe czy tradycyjne... ¬ więcej...
 
Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Najlepsza listwa centralna do podłogówki

Ogrzewanie podłogowe wymaga automatyki sterującej. Wie o tym każdy instalator i każdy... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook