gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON FotonHewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

Instal-Projekt - grzejniki


Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań

artykuł promocyjny


Pompy ciepła to instalacje niskotemperaturowe, dlatego potrzebują odpowiedniego odbiornika ciepła, który jest w stanie przy takim zasilaniu ogrzać daną powierzchnię. Najczęściej zaleca się połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem płaszczyznowym, np. typu podłogówka. Co jednak, gdy nie możemy lub nie chcemy rezygnować z grzejników? Producenci przygotowali w swojej ofercie specjalne modele przystosowane do współpracy również z zasilaniem niskotemperaturowym. Grzejniki dedykowane do pomp ciepła oraz kotłów kondensacyjnych charakteryzują się przede wszystkim małą pojemnością wodną oraz zmniejszoną masą własną, które przekładają się na minimalną bezwładność cieplną. Tylko takie rozwiązanie spełni swoje założenie, w którym pompa ciepła będzie pracować efektywnie, a system oddawania ciepła spełni swoją rolę. Generalna zasada mówi, że im niższa temperatura wody grzewczej, tym pompa ciepła zużywa mniej prądu.

fot.: Daikin

 

REDAKCJA POLECA:

Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań

fot.: Regulus - mała masa grzejnika oznacza niski koszt doprowadzenia instalacji do temperatury efektywnego grzania, a także daje możliwość szybkiego przerwania grzania w razie pojawienia się zysków ciepła lub np. opuszczenia domu na dłużej.

 

Jak zwiększyć moc grzejników ściennych?


Do współpracy z pompą ciepła nadają się grzejniki dla parametrów 55/45/20, czyli takie jak dla kotła kondensacyjnego. Dla jeszcze lepszych efektów można zastosować grzejniki z wentylatorem. Wentylatory przystosowane do montażu pod grzejnikami zwiększają moc grzejników nawet do 30% bez zwiększania ich gabarytów.

fot.: Regulus®-system
 

 

Przebudowa instalacji na niskotemperaturową z grzejnikami

 

Dążenia i polityka państwa mające na celu ograniczyć emisję pyłów do atmosfery zmuszają nas, po pierwsze do wymiany źródła ciepła, a po drugie w konsekwencji również do przebudowy instalacji odbioru tego ciepła. Najbardziej zalecanym systemem ogrzewania o niskiej szkodliwości dla środowiska jest pompa ciepła, która pobiera ciepło z otoczenia, a cały proces nie ma efektu ubocznego w postaci dymu. Jednak otrzymana tą drogą woda grzewcza mieści się w niskim zakresie temperatur. W modernizowanych obiektach najlepszym rozwiązaniem jest wymiana grzejników. W ofercie marki REGULUS®-system dostępna jest specjalna seria E-Vent, która pozwala utrzymać ogrzewanie grzejnikowe bez przewymiarowania instalacji.

grzejnik z wentylatorem E-VENT - REGULUS-system

fot.: REGULUS®-system

 

Przeczytaj także >> Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe do istniejącej instalacji

 

Zwiększenie wydajności przy jednoczesnym zachowaniu możliwie małych gabarytów grzejnika możliwe jest z wykorzystaniem technologii DBE (Dynamic Boost Effect), czyli systemu inteligentnych sterowanych wentylatorów oferowane przez firmę JAGA. Taki system jest w stanie podwoić moc grzejnika.

Grzejnik zamiast podłogówki do pompy ciepła

fot.: Jaga grzejnik Mini DBE - system DBE dedykowany jest do bardzo niskich temperatur wody − już od 28 °C

 

Niskie temperatury czynnika grzewczego, jako typowa cecha energooszczędnej technologii pomp ciepła, do niedawna wymuszała stosowanie niemal wyłącznie powierzchniowych systemów grzewczych. Rozwój technologii pozwala na wprowadzenie odbiorników ciepła o znacznie prostszym montażu, które jednocześnie wciąż dbają o aspekt ekonomicznego i ekologicznego ogrzewania. Przykładem jest wymiennik ciepła Kampmann PowerKon, który jako grzejnik niskotemperaturowy gwarantuje maksymalną moc na minimalnej przestrzeni oraz oszczędność energii dzięki bardzo ekonomicznym wentylatorom EC. PowerKon to połączenie wysokowydajnego konwektora ze wspomaganiem wentylatorowym. Urządzenie to można również łączyć z ogrzewaniem powierzchniowym tworząc  system hybrydowy.

 

Klimakonwektory

 

Kolejnym rozwiązaniem godnym polecenia są klimakonwektory, które wyglądem przypominają zwykłe grzejniki, jednak ich technologie różnią się nieco. Klimakonwektory zapewniają dodatkowo możliwość chłodzenia - odwrócenie obiegu w okresie letnim. Wymuszony przepływ powietrza przez wentylator zapewnia wysoki poziom komfortu cieplnego przy niskich temperaturach czynnika obiegowego. Klimakonwektory charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną - pozwalają na obniżenie temperatury wody w trybie grzewczym. Generalnie wyróżnia się klimakonwektory podsufitowe oraz przypodłogowe.

Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań

fot.: Hewalex - klimakonwektor jest 4 razy mniejszy niż grzejnik płytowy o tej samej mocy

 

Tylko przy współpracy z pompą ciepła klimakonwektory mogą dodatkowo realizować aktywne chłodzenie budynku. Dodatkowo klimakonwektor zapewnia filtrację powietrza. To trafny wybór jeśli chodzi o modernizację instalacji grzewczej pod pompę ciepła.

Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań

fot.: Hewalex - klimakonwektor to nowoczesne urządzenia pozwalające na ustawienie żądanych parametrów pracy, co przekłada się na większy komfort oraz bardziej ekonomiczne zarządzanie ciepłem

 

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną

 

Grzejniki kanałowe to rozwiązanie idealne do pomieszczeń o dużych przeszkleniach oraz o nietypowym kształcie. Ich mała masa zapewnia niską bezwładność cieplną, która przekłada się na szybką reakcję na zapotrzebowanie na ciepło. Sprawdzają się w niskich temperaturach zasilania ze względu na wysoką efektywność wynikającą z właściwości użytych materiałów oraz precyzyjne sterowanie. W sprzedaży możemy spotkać modele z dodatkowym wentylatorem, co czyni je jeszcze bardziej energooszczędne.

Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań

fot.: Grzejnik kanałowy Regulus z wentylatorem typ CANAL VENT

Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań

fot.: Jaga - grzejnik kanałowy może również chłodzić - wówczas musi zostać konstrukcyjnie przygotowany do pracy w instalacji dwururowej z systemem chłodzenia opartym o agregat wody lodowej

fot.: Verano - kanałowy klimakonwektor czterorurowy CVK4 idealny do pomp ciepła

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Regulus, Hewalex, Daikin, Verano, JagaZobacz także
Hybrydowe grzejniki JAGA - innowacje dla przyszłości

Hybrydowe grzejniki JAGA - innowacje dla przyszłości

Świadome projektowanie, optymalizacja zużycia energii podczas ogrzewania oraz przy... ¬ więcej...

 
Grzejniki konwektorowe. Gdzie i kiedy warto je zamontować?

Grzejniki konwektorowe. Gdzie i kiedy warto je zamontować?

Grzejniki elektryczne konwektorowe to funkcjonalny, ekonomiczny i... ¬ więcej...

 
Szybkie zawory do CWU

Szybkie zawory do CWU

Zawory mieszająco-przełączające SLD130 to nowość ESBE. Są przeznaczone do instalacji... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetregulus