Werit


Bezpieczna kąpiel dla osób niepełnosprawnych i starszych

aktualizacja: 11-06-2021, 11:09 – artykuł promocyjny


Często zwykła kąpiel lub prysznic dla osoby niepełnosprawnej lub starszej o ograniczonej sprawności ruchowej jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza bez odpowiedniego wyposażenia łazienki. Łazienka dla osoby niepełnosprawnej lub starszej nie bez powodu jest wyposażona w różne akcesoria, które pomagają samodzielnie lub z czyjąś pomocą brać kąpiel czy prysznic.


Jakie są niezbędne akcesoria do kąpieli w takiej łazience?

Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy cały szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych ruchowo, które chcą samodzielnie korzystać z łazienki. Możemy wybierać spośród akcesoriów wykonanych z tworzyw sztucznych, stali węglowej lub stali nierdzewnej. Najważniejsze elementy, które ułatwią osobie niepełnosprawnej korzystanie z łazienki:
 

  • siedzisko prysznicowe
  • ławeczka do wanny
  • taboret prysznicowy
  • schodki do wanny
  • uchwyt do wanny
  • uchwyt prysznicowy


Siedzisko prysznicowe

Siedzisko pod prysznic, jest nieocenioną pomocą przy kąpieli zarówno dla osób starszych jak i niepełnosprawnych. Dzięki niemu osoba starsza może samodzielnie skorzystać z prysznica w komfortowy sposób i z zachowaniem intymności. Natomiast osoba na wózku inwalidzkim może usiąść na siedzisku z czyjąś pomocą.

Siedzisko prysznicowe FanecoSiedzisko prysznicowe Ferro

          fot.: Faneco - siedzisko prysznicowe                    fot.: Ferro - siedzisko prysznicowe składane

Krzesełka prysznicowe montuje się pod prysznicem na ścianie, na której nie ma baterii. Jeśli z tej samej łazienki korzystają również osoby pełnosprawne, to najlepiej sprawdzi się siedzisko składane, które nie zajmuje dużo miejsca. Standardowo siedziska przeznaczone są na obciążenie od 120 do 150 kg.


Ławeczka do wanny

Kąpiel w wannie dla osoby starszej lub niepełnosprawnej bywa utrudniona. W domach starszych osób, które nie mogą pozwolić sobie na kosztowny remont, często w łazienkach jest wanna, do której takie osoby są przyzwyczajone. Siedzisko wannowe będzie w takim przypadku dużym udogodnieniem. Jeśli dane siedzisko nie posiada regulacji szerokości, to radzimy sprawdzić, czy będzie pasować do konkretnej wanny. Siedziska wannowe nie posiadają oparć, więc jeśli zależy nam na jeszcze bezpieczniejszym rozwiązaniu, to polecamy kupić krzesełko do wanny.

Siedzisko wannowowe do kąpieli

fot.: Deante - siedzisko wannowe


Taboret prysznicowy

W łazienkach, gdzie nie ma możliwości zamontowania na stałe siedziska pod prysznicem lub jest sporo miejsca, dobrym rozwiązaniem jest taboret prysznicowy. Można ustawić go pod prysznicem, ale też w dowolnym miejscu w łazience. Zyskujemy dzięki temu miejsce do siedzenia w razie zmęczenia podczas toalety. Taborety łazienkowe mają antypoślizgowe nakładki na nogi, dzięki czemu trudno o niechciane przesunięcia, poślizgnięcia oraz zarysowania brodzika czy innych powierzchni.
 

Schodki do wanny

Dla osób korzystających z wanny schodki są niezwykle pomocne. Dzięki nim seniorom oraz osobom o ograniczonej sprawności ruchowej łatwiej wejść do wanny i z niej wyjść. Schodki powinny mieć antypoślizgowe nakładki na nogi oraz antypoślizgową nawierzchnię do chodzenia, na którą stawiamy stopy. Można spotkać schodki do wanny z jednym, dwoma, a nawet trzema stopniami.
 

Uchwyt do wanny


Uchwyt wannowy montuje się nad wanną na ścianie na takiej wysokości, aby z wanny można było go dosięgnąć. Zaleca się wybierać poręcze mocowane na stałę za pomocą śrub, aby wytrzymały duże obciążenie przy użytku. Poręcze do wanny, mają różne kształty, kolory i długości, co ułatwia wybór najlepszego uchwytu dla nas.

Poręcz dla niepełnosprawnychUchwyt dla niepełnosprawnych Deante

         fot. Faneco - poręcz dla niepełnosprawnych                           fot.: Deante - uchwyt przyścienny


Uchwyt pod prysznic

Uchwyty prysznicowe są przeznaczone do montażu pod prysznicem w takim miejscu, aby ułatwiały wchodzenie i schodzenie z siedziska prysznicowego. Mogą również służyć do przytrzymywania się osobom, które nie czują się na siłach długo stać. Uchwyty dla niepełnosprawnych pod prysznic mają różne formy, od prostych poręczy o długości 30-40 cm do uchwytów kątowych o odmiennych długościach ramion.
 

Deante poręcz kątowaPoręcz kątowa Faneco

fot. Deante - uchwyt kątowy                                    fot.: Faneco - poręcz kątowa


Baterie łazienkowe dla niepełnosprawnych

W zależności od stopnia niepełnosprawności i ograniczeń osób korzystających warto rozważyć zastosowanie odpowiednich baterii łazienkowych dla niepełnosprawnych wyposażonych w dźwignie ułatwiające uruchamianie lub baterii bezdotykowych uruchamianych automatycznie na czujnik. Są proste w obsłudze i funkcjonalne dla osób z trudnościami ruchowymi.

Bateria dla niepełnosprawnych

fot.: Faneco - bateria czasowa umywalkowa dla niepełnosprawnych


Toalety myjące

Funkcjonalną rzeczą dla osób niepełnosprawnych są toalety myjące, których obsługa jest dostosowana do osób w różnym wieku. Toaleta myjąca posiada funkcję delikatnego mycia wodą, uruchamianą jednym przyciskiem.
 

Toaleta myjąca Xaram

fot.: Marax - toaleta myjąca


Wanna dla niepełnosprawnych

Osobom niepełnosprawnym trudno jest skorzystać z klasycznej wanny, a bez pomocy drugiej osoby często jest to niemożliwe. Na rynku są dostępne modele wanien, które między innymi dzięki otwieranym drzwiom ułatwiają kąpiel osobie z ograniczoną sprawnością ruchową.

Wanna dla niepełnosprawnych

fot. Akcjum - wanna dla niepełnosprawnych

 

Bezprogowy prysznic, czyli odpływ zamiast brodzika

 

Osoby starsze oraz z problemami ruchu powinny mieć zapewnioną bezprogową komunikację w obrębie łazienki. W przypadku kabiny prysznicowej najlepiej postawić zatem na jeden z odpływów - liniowy, punktowy lub ścienny.

Seria Super Slim Black - odwodnienie liniowe

fot.: CED'OR PRO - Seria Super Slim Black

Prysznic bez barier

fot.: Werit

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Faneco, Deante, Ferro, Marax, Akcjum, Werit, CED'OR PRO


Zobacz także
Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej

Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej

Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznejwięcej...

 
Modne i praktyczne zestawy natryskowe podtynkowe

Modne i praktyczne zestawy natryskowe podtynkowe

Łazienki w ostatnim czasie nie odgrywają już tylko tradycyjnej roli. Coraz częściej... ¬ więcej...

 
Higieniczna instalacja wody pitnej w czasach pandemii

Higieniczna instalacja wody pitnej w czasach pandemii

W dobie koronawirusa interes nie zawsze się kręci, zwłaszcza wśród właścicieli... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet